• Aktualności

        •   KIERMASZ_TANIEJ_KSIaZKI(1).docx


           Wirtualny_kiermasz_ksiazki.docx


          KIERMASZ_TANIEJ_KSIaZKI.docx


          Koło Przyjaciół Książki

           

          Przy Bibliotece Szkolnej swoją działalność wznowiło Koło Przyjaciół Książki. Celem jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności uczniów, propagowanie czytelnictwa oraz włączenie ich w reklamę biblioteki na terenie szkoły. Co jakiś czas odbywają się spotkania, na których omawiane są najważniejsze zadania na każdy miesiąc. Uczniowie w ramach swoich obowiązków dyżurują na przerwach przy wypożyczaniu książek, wypisują karty książki, pomagają utrzymać porządek, udzielają się na różnego rodzaju imprezach bibliotecznych.

           

          Członkowie Koła Przyjaciół Książki:

          1. Julia Cieślik kl. IV B
          2. Sandra Klimczyk kl. IV B
          3. Hania Szeremet kl. IV B
          4. Małgorzata Celniak VI C
          5. Alicja Brygier kl. IV B
          6. Aleksandra Kamińska kl. VI C
          7. Martyna Dąbrowska kl. VI C
          8. Blanka Zawadzka kl. V B
          9. Dorota Michalak kl. V B
          10. Malwina Jacków kl.  V B
          11. Basia Patora kl. IV A
          12. Alicja Patora kl. VI A

          AKCJA „PODARUJ KSIAŻKĘ BIBLIOTECE”

           

          Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. W związku z tym biblioteka szkolna pod kierunkiem  p. E. Szot zorganizowała akcję „Podaruj książkę bibliotece”. Akcja miała na celu wzbogacenie księgozbioru oraz rozwój czytelnictwa wśród uczniów. Efekt był naprawdę zaskakujący. Do akcji włączyło się  wielu uczniów, którzy podarowali ciekawe książki. Razem zebraliśmy 110 nowych pozycji do czytania. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom.

          Złota lista darczyńców:

          1. Alicja Patora
          2. Weronika Bekała
          3. Blanka  Zawadzka
          4. Oliwier Otulakowski
          5. Oliwier Pietrzak
          6. Oliwia  Kosmala
          7. Sebastian Łoś
          8. Alicja Brygier
          9. Basia Patora
          10. Antoni Patora
          11. Hanna Szeremet
          12. Sandra Lipińska
          13. Mikołaj Czechowicz
          14. Wiktor Rogalski
          15. Zuzanna Galina
          16. Julia Łoś

          Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

          28 października przypada Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. W związku z tym, uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki postanowiły zrobić coś miłego dla dzieci z młodszych klas. Wybrały piękne bajki i poszły w odwiedziny do klas 1-3. Jednym z celów akcji było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i integrowanie uczniów starszych z dziećmi młodszymi. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych bajek i bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące treści bajek. Maluchy prosiły także, żeby odwiedzać ich częściej. Oprócz tego każdy, kto w tym dniu odwiedził bibliotekę i wypożyczył książkę, został poczęstowany słodkim upominkiem. W ramach tego święta, biblioteka szkolna zorganizowała także Kiermasz Taniej Książki. Akcja ta ma w naszej szkole kilkuletnią tradycję, prowadzona jest we współpracy z Hurtownią Taniej Książki. Z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Pieniądze zebrane w ramach kiermaszu zostaną przeznaczone na zakup nowych książek do biblioteki.

          Edyta Szot


          Tegoroczna impreza promująca czytelnictwo i biblioteki rozpoczęła się o godz. 17-tej Konkursem Pięknego Czytania. O tytuł Mistrza walczyli zwycięzcy klasowych konkursów. Uczestnicy prezentowali 3  minutowe fragmenty ulubionych książek. Komisja w składzie : pani dyrektor Jolanta Pawlak,  pani wicedyrektor Elżbieta Szanderska oraz pani Bernadeta Marciniak, po krótkiej naradzie ogłosiła wyniki konkursu. Mistrzami Pięknego Czytania zostały aż 3 osoby : Oskar Tomalka z kl. IV d, Hanna Sydor z kl. V b oraz Kalina Szafrańska z kl. VI c.  Największą atrakcją tegorocznej NOCY była „Ucieczka z biblioteki”- Escape room, przygotowana przez panią E. Szot. Uczniowie musieli rozwiązać szereg zadań : wykreślanki, krzyżówki, szyfry,  by odnaleźć klucz uwalniający ich z biblioteki. Pomimo starań, tylko jednej grupie udało się znaleźć klucz i  wyjść z biblioteki. Oprócz tego grupa uczniów malowała  koszulki pod czujnym okiem pani Bernadety Marciniak, zaś z panią Elżbietą Plewako układali piosenki o nocy bibliotek. Następnie wszyscy uczniowie przedstawiali efekty swojej pracy.  Młodzież spisała się znakomicie i powstały super przeboje nocy.  Na koniec, uczestnicy obejrzeli film „Tarapaty”, opowiadający historię dziewczynki, która z pomocą nowo poznanego kolegi szukała skarbu. W wydarzeniu wzięło udział 14  uczniów, którzy pełni wrażeń opuścili mury szkoły o godz. 22 .

              Organizator : Edyta Szot


          Spotkanie poetyckie w bibliotece szkolnej

           

          Dnia 23 kwietnia 2018 r. biblioteka szkolna przy ulicy Poznańskiej 5 zamieniła się na chwilę w przytulną literacką kawiarenkę, w której zagościli  miłośnicy współczesnej poezji.

          Gościem  spotkania była Pani Anna Tomalka. Poetka, która od kilkunastu lat spisuje swoje wiersze do szuflady, ale dopiero w 2017 r. zostały wydane  w formie tomiku poezji pt. „Przepisane z życia”.

          Na spotkaniu uczniowie zaprezentowali  wybrane przez siebie wiersze, które zabierają czytelnika w świat ludzkich i duchowych wartości.

            Po krótkiej prezentacji utworów nastąpiła najciekawsza część, dyskusja na temat tworzenia wierszy. Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze i zakończyło się przekazaniem dwóch tomików poezji do biblioteki szkolnej.

          Organizator spotkania Anna Pawelska

           


          6 grudnia z okazji Mikołajek uczniowie Koła Przyjaciół Książki przygotowali dla zerówek przedstawienie pt. „Mikołajkowa przemiana”. Była to opowieść o chłopcu, który dbał tylko o siebie. Jednak podczas swojej wędrówki spotkał kilka postaci  z bajek i dzięki nim zmienił się na lepsze. Maluchy były zachwycone spotkaniem z Kopciuszkiem, Śnieżką, Wróżką, 7 krasnoludkami czy nawet czarownicą. Artyści za swój występ zostali nagrodzeni  gromkimi brawami. Po spektaklu odbyły się konkursy i zabawy. Dzieci miały za zadanie między innymi rozwiązać zagadki związane ze Św. Mikołajem, ułożyć puzzle. Na koniec dzieci zaśpiewały wspólnie piosenkę o Mikołaju. Oprócz drobnych upominków dla każdego ucznia, każda grupa otrzymała także puzzle, gry i maskotki.

           

           

                                                                                                                    Organizatorzy:

                                                                                                                     p. E. Plewako

                                                                                                                     p. E. Szot


          25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym został ogłoszony konkurs pt.” Mój Miś”. Technika i format pracy były dowolne. Do konkursu zgłoszono 52 prace. Wszystkie były kolorowe, pomysłowe i zaskakujące. W związku z tak dużą ilością wspaniałych prac jury wyróżniło 21 misiów, które zostały nagrodzone, pozostałe dzieci otrzymały słodki upominek. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, które zechciały wziąć udział w konkursie. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

           

                                                                                                      Organizatorzy :

                                                                                                          p. E. Szot

                                                                                                          p. E. Plewako


          Koło Przyjaciół Książki

           

          Przy Bibliotece Szkolnej działa Koło Przyjaciół Książki. Celem jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności uczniów, propagowanie czytelnictwa oraz włączenie ich w reklamę biblioteki na terenie szkoły. Raz w miesiącu odbywają się spotkania, na których omawiane są najważniejsze zadania na każdy miesiąc. Uczniowie w ramach swoich obowiązków dyżurują na przerwach przy wypożyczaniu książek, wypisują karty książki, pomagają utrzymać porządek, udzielają się na różnego rodzaju imprezach bibliotecznych.

          Członkowie Koła Przyjaciół Książki:

          1. Julia Cieślik kl. IV B
          2. Sandra Klimczyk kl. IV B
          3. Hania Szeremet kl. IV B
          4. Nikola Staszak kl. IV B
          5. Małgorzata Celniak kl. IV C
          6. Magdalena Krawczyk kl. IV C
          7. Mateusz Łukaszuk kl. V A
          8. Karolina Szymańska kl. VI B
          9. Izabela Osikiewicz kl. VI B
          10. Alicja Brygier kl. IV B
          11. Aleksandra Kamińska kl. IV C
          12. Hanna Sydor kl. V B
          13. Weronika Zawiślak kl. V B
          14. Wiktoria Krysa kl. IV D

           

           


          5 listopada wypada święto, dzięki któremu na chwilę ponownie możemy przenieść się do świata marzeń i fantazji. Jest to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Uczennice z Koła Przyjaciół Książki pod kierunkiem p. E. Szot i p. E. Plewako postanowiły przyłączyć się do obchodów tego święta. W tym dniu wszystkie dziewczynki zmieniły się w bajkowych bohaterów. Był Kopciuszek, Myszka Mini, Pinokio, Pszczółka Maja, Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek, Shrek, Dziewczynka z zapałkami, Kot w butach, Król Lew, Smerfetka i ulubieniec dzieci Prosiaczek. I wszystko to dla naszych najmłodszych kolegów i koleżanek z zerówki. Młodzież przygotowała konkursy, w których maluchy mogły wykazać się znajomością tak lubianych przez nich bajek. Dzieci rozpoznawały bajki na podstawie czytanych fragmentów, ilustracji z bajek, musiały także wykazać się dobrą znajomością treści bajki. Wszyscy  walczyli zaciekle o każdy punkt, a przy tym świetnie się bawili. Przy tablicy z punktacją czuwała Weronika Zawiślak, pilnując by każdy zdobyty  punkt został zapisany.  I miejsce w turnieju zajęła grupa 0 „b” p. M. Mumot, zdobywając 30 pkt., drugie miejsce z 25 pkt. zajęła grupa 0 „b” p. A. Błaszczyk. Gorące podziękowania należą się uczennicom z kl. IV i V za wspaniałe przebrania i przygotowanie imprezy, a były to:

          J. Cieślik- kl.IVB, S. Klimczyk- kl.IVB,   A. Brygier kl.IV B, H. Szeremet kl.IVB, N. Staszak kl.IVC, M. Krawczyk kl. IVC, A.Kamińska kl. IV C, M. Celniak kl. IVC, W. Krysa kl. IVD, H. Sydor kl.VB,

          W. Zawiślak kl. VB, K. Szymańska kl. VIB , I. Osikiewicz kl. VIB.

           

          Organizatorzy:

           p. E. Szot

          p. E. Plewako

           


          5 listopada przypada nietypowe święto, a mianowicie Światowy Dzień Postaci z Bajek. W związku z tym zaproszono  grupy zerowe do wzięcia udziału w  konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona postać z bajki'. Dzieci miały za zadanie stworzyć na kartce papieru swojego ulubionego bohatera z bajki, dowolną techniką i w dowolnym formacie. Prace zgłoszone na konkurs były wspaniałe  i kolorowe, niestety nie wszystkie zostały wykonane samodzielnie, a to decydowało w dużej mierze o wysokiej ocenie. Jury przyznało 3 wyróżnienia i 3 miejsca na podium.

           

          Wyróżnienia zdobyli:

          Martyna Knop- gr. 0 „b”

          Oliwier Otulakowski gr. 0 „b”

          Nataniel Krygier gr. 0 „b”.

           

          Miejsca  na podium zajęli:

          III miejsce– Oliwia Wójtowicz gr. 0 „a”,

          II miejsce- Julia Dokurno gr. 0 „a”

          I miejsce-  Jarosław Tkocz gr. 0 „a”.

          Organizatorzy:

          p. E. Szot

          p. E. Plewako

           


          PODSUMOWANIE AKCJI PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE

          W związku z Międzynarodowym Świętem Bibliotek Szkolnych , w  naszej szkole została ogłoszona akcja  „ Podaruj książkę bibliotece”. Celem akcji było wzbogacenie biblioteki o nowe, interesujące  książki.  Przez cały miesiąc chętni czytelnicy przekazywali  dowolne książki bibliotece.  Wszystkie podarowane woluminy  zostały opatrzone bilecikiem z imieniem i nazwiskiem darczyńcy   i włączone do księgozbioru biblioteki szkolnej.  Łącznie przekazano 73 książki. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji  „Podaruj książkę bibliotece szkolnej”.  Dzięki Wam zbiory biblioteki powiększyły się o nowe pozycje.


          Złota lista darczyńców:                                                                                             

          Michał Zając kl. I B, Barbara Patora kl. II A, Alicja Patora kl. IV A, Antoni Galina kl. III C, Amelia Sipka kl. VI A, Katarzyna Lamprycht kl. I B,  Hanna Pierzakowska kl. V B, Kamil Tworek kl. IV A, Wojciech  Żendełek  kl. I B. Zuzanna Galina kl. 0 „A”, Hanna Szeremet  kl. IVB,  P. Marta Kozłowska ze swoją klasą  VB, Julia Cieślik kl. IV B                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  


          29 WRZEŚNIA DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          W Polsce "Dzień Głośnego Czytania" obchodzony 28 września ma już 10-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją  do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Tego dnia  nasza szkoła również  wzięła udział w tej akcji. Klasy 4-6 wybierały książkę wspólnie ze swoim wychowawcą.  Dla  klas II i III książeczki wybierały ich panie. Niespodziankę natomiast sprawiły uczniom kl.0-1 starsze uczennice z klas 4-6, które same wybrały i przeczytały bajki dzieciom.  Były to: Hania Sydor, Hania Szeremet, Julia Cieślik, Karolina Szymańska i Alicja Brygier. Maluchy były zachwycone i prosiły, by dziewczynki jeszcze do nich wróciły.  Naszym uczennicom również spodobały się chwile spędzone z dziećmi i dlatego postanowiły kontynuować te spotkania.  Akcja  będzie trwała w naszej szkole aż do czerwca.
          Czytajmy dzieciom codziennie.                     
                                            

           


          „Zostań twórcą ekslibrisu”

          Biblioteki Szkolnej w Dobiegniewie

          Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza książki,

          najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np.stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. ...

          Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa.

          Projekt ekslibrisu musi zawierać:

          1. Motyw rysunkow

          2.  Napis literow

          EKSLIBRIS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ GMINNEJ SZKOŁY PODSTAWOWE W DOBIEGNIEWIE

          Prace muszą być wykonane na kartce A4 LUB A3, dowolną techniką. Należy je składać do 27 października w bibliotece szkolnej.

                                                                       Organizatorzy: E. Szot

                                                                                                       E. Plewako

           

           


          UWAGA!

          Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym

          związanym z Dniem Pluszowego Misia.

          Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.

          Warunkiem udziału jest wykonanie  pracy plastycznej

          dowolną techniką, w dowolnym formacie.

          Tematem prac jest :

          Książkowy Miś - ulubiony bohater literacki.

          Konkurs przewidziany jest dla wszystkich dzieci

          z klas 0-3. Konkurs trwa do 27 października.

          Każda dostarczona praca musi zawierać metryczkę

          z imieniem i nazwiskiem autora oraz klasę.

          Prace proszę dostarczyć do biblioteki szkolnej.

           

          Organizatorzy:  E. Szot, E. Plewako


          PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE !

          Po raz kolejny miesiąc październik jest obchodzony

           jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

          Dlatego nasza biblioteka zaprasza do wzięcia udziałuw akcji:

          „PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE SZKOLNEJ !”

           

          Zapraszamy do przejrzenia swoich domowych księgozbiorów. Na pewno macie ciekawe książki ,

           które z chęcią przeczytają inne dzieci.

          Celem naszej akcji jest doposażenie biblioteki szkolnej. 

          Akcja polega na bezpłatnym przekazaniu książki .

          Zachęcamy do przyłączenia się do akcji.

           

          Miejsce zbiórki : BIBLIOTEKA SZKOLNA

          Akcja trwa do końca października 2017 r.


           

          NOC BIBLIOTEK  2017

          Tegoroczna impreza promująca czytelnictwo i biblioteki rozpoczęła się o godz. 17-tej Konkursem Pięknego Czytania. O tytuł Mistrza walczyli zwycięzcy klasowych konkursów. Uczestnicy prezentowali 3  minutowe fragmenty ulubionych książek. Komisja w składzie : pani wicedyrektor Elżbieta Szanderska, pani Marzena Korzeniewska – Antropik oraz pani Iwona Goldman, po krótkiej naradzie ogłosiła wyniki konkursu. Mistrzem Pięknego Czytania została Aleksandra Górniacka z kl.V c, a Wicemistrzem – Filip Florczak z kl. VI b. Największą atrakcją tegorocznej NOCY była „Ucieczka z biblioteki”- Escape room, przygotowana przez panią B. Woźniak. Uczniowie musieli rozwiązać szereg zadań : wykreślanki, krzyżówki, szyfry, szarady, by odnaleźć klucz uwalniający ich z biblioteki. Dzięki drobnym podpowiedziom każdej grupie udało się opuścić bibliotekę. Oprócz tego uczniowie robili orgiami ze starych książek pod kierunkiem pani J.Rasławskiej, dając im drugie życie, tworzyli z panią I. Goldmann  KALIGRAMY – obrazy rysowane wierszem, a także grali z panią B. Marciniak  w kalambury. Mieli też okazję obejrzeć „ Niewidzialną wystawę” przygotowaną przez p. bibliotekarkę i „zobaczyć” świat innymi zmysłami niż wzrok. Uczniowie w całkowitej ciemności musieli poruszać się po pomieszczeniu i rozpoznawać przedmioty za pomocą dotyku i węchu. Dzieci poczuły z jakimi trudnościami borykają się niewidomi. Na koniec, uczestnicy obejrzeli film „Stella Nostra” na podstawie jednej z serii książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Miłośnicy ich przygód mieli okazję zobaczyć filmowe wersje ulubionych bohaterów i poznać tajemnicę diamentu. W wydarzeniu wzięło udział 20 uczniów, którzy pełni wrażeń opuścili mury szkoły o godz. 22 .

          Bożena Woźniak

           


           

          VIII_Mikolajkowy_Turniej_Scrabble.docx


           


          „Książki naszych marzeń” w bibliotece.

                  Nasza szkoła zgłosiła się w czerwcu 2015 r. do rządowego programu „Książki naszych marzeń”, wspierającego rozwój czytelnictwa. W listopadzie dostaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 2712,50 zł. Za pieniądze z programu zakupione zostały książki, które były wybrane przez uczniów w akcji „Wybory książek”. Jest to literatura dziecięca i młodzieżowa oraz lektury. Mam nadzieję, że nowe książki zachęcą uczniów do częstego odwiedzania biblioteki .

                20 listopada nasza szkoła złożyła  wniosek o kolejne dofinansowanie z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Tym razem możemy dostać aż 15000 zł na zakup nowości w latach 2016–2020 .

                                                                                                                                                  Bożena Woźniak


          Podsumowanie akcji  „Podaruj książkę bibliotece”

                    W wyniku akcji ogłoszonej w październiku 2015 r. biblioteka wzbogaciła się o 112 książeczek, głównie dla dzieci z klas I – III. Wszystkie podarowane książki były zadbane i nie zniszczone. Klasy: IV a , IV b i VI a zakupiły po 1 , a mama Jakuba Ptaka z kl. I d zakupiła 6 nowych książeczek. Najwięcej książek podarowały klasy:  I d – 53 i  III b – 21. Do akcji dołączyły się również klasy : II a, b, c, d, III a, IV c, V a, b.

          Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękuję.

                                                                                                                         Bożena Woźniak


                              

          „PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE”

              W dalszym ciągu trwa akcja „PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE” rozpoczęta w październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

          Do tej pory zebraliśmy  74 książki.

          Najwięcej, bo aż 23, podarował Krzysztof Wojtylewski z klasy VI c.

          Pozostali ofiarodawcy to:

          Adamczyk Iwo

          Ferraresso Leon

          Grzankowski Grzegorz

          Jarosz Jakub

          Jeziorska Julia

          Klimczyk Kinga

          Łoś Weronika

          Maćków Maja

          Majda Kacper

          Mariański Adrian i Robert

          Nowak Karol

          Serafin Marta

          Staszak Magda

          Tecław Dawid

          Wielgoszewska Maja