Najważniejsze pojęcia Wolontariat szkolny Kodeks Etyczny Wolontariusza Rok szkolny 2013/2014 Rok szkolny 2014/2015

Wolontariat

Rok szkolny 2013/2014

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej

„Są takie dwa dni

Jedyne dni w roku

To święto Babci i Dziadka

Łza się kręci w oku

O tym ważnym święcie

Dobrze pamiętamy

I dla naszych gości

Widowisko mamy”

Takim wierszykiem rozpoczęliśmy Dzień Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie. Był to ważny dzień, do którego długo się przygotowywaliśmy. Miłym akcentem był montaż słowno – muzyczny, w którym rytmiczne i skoczne piosenki rozweseliły wszystkich zebranych pensjonariuszy i pracowników. Każdej babci i dziadkowi dzieci wręczyły drobne upominki własnoręcznie przygotowane przez siebie oraz rodziców. Domowej roboty pierniczki i babeczki były nie tylko ładne, ale też bardzo smaczne. Wszyscy dobrze się bawili. Panował miły i serdeczny nastrój.

 


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Dnia 12 stycznia 2014 r. odbył się 22 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w ubiegłym roku grupa wolontariatu wsparła akcję Jerzego Owsiaka. Przekazano na licytację 3 obrazy wykonane przez dzieci. Mali wolontariusze już od ósmej zbierali datki od ludzi dobrej woli. Opiekunowie grupy zajęli się sprzedażą krokietów i barszczyku. Szczytne działanie dzieci i ich opiekunów przyniosło wiele radości i satysfakcji, bo „Dobro zawsze do nas wraca”.


 

Wielopokoleniowa wigilia w Domu Pomocy Społecznej

Wigilia to szczególny dzień dla wszystkich ludzi. Wspólna uroczystość zintegrowała pensjonariuszy, pracowników, zaproszonych gości i uczniów naszej grupy. Impreza rozpoczęła się od udekorowania choinki łańcuchami i bombkami wykonanymi przez wolontariuszy. Przypomnieliśmy starodawne zwyczaje i wierzenia wigilijne oraz zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego śpiewania kolęd. Spotkanie uświetniła grupa pań ze Słonowa, która zaśpiewała znane oraz współczesne kolędy i pastorałki polskie. Tego dnia łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy życzenia, wspólnie spożywaliśmy przygotowane potrawy wigilijne.

Nasza grupa dla wszystkich pensjonariuszy, pracowników i przybyłych gości przygotowała słodkie upominki. Zaangażowanie wielu osób sprawiło, że tę uroczystość wigilijną na długo zapamiętają wszyscy uczestnicy. Był to doskonały czas na kultywowanie tradycji oraz kształtowanie w naszych sercach wrażliwości, a także integrowania środowiska lokalnego.

 


Mikołajki w klasach „0”

6 grudnia to niezwykły dzień w naszej szkole. Tego dnia udaliśmy się do trzech grup „0” z przedstawieniem „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”. W trakcie występu „Pomocnice Mikołaja” zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Wszystkie grupy dostały w prezencie książki, gry, puzzle, zabawki i maskotki z przeprowadzonej wcześniej akcji „I Ty zostań Mikołajem”. Wychowawczynie otrzymały Św. Mikołaja wykonanego z origami modułowego.

- To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię Mikołajki… - to słowa dzieci wspominających ten dzień.


Święto Niepodległości w Domu Pomocy Społecznej

Chociaż listopadowa aura sprzyja raczej atmosferze zadumy i smutku, to właśnie w tym miesiącu mamy powód do radosnego świętowania – 11 listopada. W przeddzień tego dnia grupa wolontariuszy udała się do Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie na mszę świętą oraz uświetniła ten dzień montażem słowno – muzycznym przypominającym trudną drogę Polaków do odzyskania wolnej ojczyzny. Występ nie był jedynie przypomnieniem suchych faktów, ale stanowił bogatą lekcję historii, w której nie zabrakło poezji oraz pieśni niepodległościowych.


Wrzesień to miesiąc bardzo pracowity. Każdego roku ogłaszamy nabór i poszukujemy nowych uczniów do pracy w wolontariacie.

Uczeń, który zgłasza chęć przynależności do Wolontariatu, przechodzi  okres próbny oraz koniecznie  musi zapoznać się  z „Kodeksem etycznym wolontariusza”. Musi również przyswoić wartości wolontariatu oraz sprawdzić, czy odpowiada sylwetce wolontariusza, bądź pragnie pracować nad swoją osobą, charakterem.

Jak co roku w miesiącu wrześniu zbieramy potrzebne materiały do pracy, ogłaszamy akcję „zbierania puszek”.

Każdego roku w październiku porządkujemy groby zmarłych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie oraz emerytowanej nauczycielki Heleny Starzeckiej, która również ostatnie lata swojego życia spędziła w DPS. Pracowicie spędzamy popołudnia przygotowując na groby stroiki. W ostatnich dniach października i 1 listopada zapalamy znicze na uporządkowanych grobach, pod pomnikiem „Żołnierzowi polskiemu” oraz Jeńców Oflagu II c.


25 czerwca 2013 roku podsumowaliśmy działalność grupy wolontariackiej udając się na wycieczkę integracyjno – edukacyjną nad jezioro i do „Karczmy Leśnej”. Tym miłym i słodkim akcentem zakończyliśmy pracę grupy w bieżącym roku szkolnym.


 Dnia 20 czerwca 2013 r. odbyły się II Gminne Warsztaty Rękodzielnictwa. Grupę wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Dobiegniewie reprezentowali: Marek Waszkiewicz z kl. IV b, Aleksandra Bekała z kl. V b i Rafał Zaremba z kl. VI a. Uczniowie Ci bardzo dobrze opanowali technikę origami modułowego, technikę decupage i papieroplastykę. W trakcie warsztatów uczniowie prezentowali prace wyżej wymienionymi technikami oraz sposób ich wykonania.


Wolontariat pracujący przy Szkole Podstawowej w Dobiegniewie przez cały rok szkolny w ramach prowadzenia w szkole licznych akcji zebrał znaczną sumę pieniędzy. W nagrodę za solidną pracę na rzecz innych osób 12 osobowa grupa uczniów skorzystała w dniu 12 czerwca 2013 roku z kąpieli wodnych na basenie „Wodny Raj” w Choszcznie. Kąpielom i zabawom wodnym nie było końca. Wszyscy wrócili zadowoleni i szczęśliwi oczekując na następne wyjazdy.


Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn w DPS w Dobiegniewie obchodzony był bardzo uroczyście. Mali wolontariusze nie zapomnieli o starszyźnie, przygotowali montaż słowno – muzyczny oraz obdarowali pracowników i pensjonariuszy upominkami i słodyczami. Na zakończenie uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej ofiarowanej za wszystkich pensjonariuszy, młodzież, pracowników oraz nauczycieli, którzy kierują pracą małych wolontariuszy


 

14 lutego - Święto Zakochanych

Bardzo stary zwyczaj sięgający czasów średniowiecza. Tego dnia mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej oraz pracownicy z niecierpliwością oczekiwali na listonosza, który przyniesie walentynki bądź upominek od ukochanej osoby.

O godz. 9:50 mali listonosze dotarli do pensjonatu. Radośnie powitali oczekujących wierszykami i piosenkami o miłości. Każdy pensjonariusz oraz pracownicy byli mile zaskoczeni otrzymaną walentynką.

 

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia, w mroźny, zimowy dzień ferii by umilić Dzień Babci i Dziadka udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie z montażem słowno – muzycznym. Po krótkiej części artystycznej odbyło się spotkanie z pensjonariuszami przy herbatce i lukrowanym pączku.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Po raz pierwszy „Grupa wolontariacka” włączyła się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przygotowując przedmioty na licytację. Czworo uczniów posiadających identyfikatory wolontariuszy zbierało pieniądze do puszek.

Życzenia świąteczne i noworoczne w Domu Pomocy Społecznej

Grupa młodych wolontariuszy udała się do DPS w Dobiegniewie z krótkim montażem słowno – muzycznym i własnoręcznie wykonanymi stroikami, aby złożyć życzenia dla pensjonariuszy oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej.

 

Kiermasz świąteczny

Już od początku grudnia nasza grupa rozpoczęła wykonywanie stroików i ozdób świątecznych, które zostaną sprzedane 14 grudnia na kolejnym Kiermaszu Świątecznym organizowanym w naszej szkole. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów naszej szkoły znajdujących się w trudnej sytuacji.

 

Jesienna wycieczka do parku.

Jesień to piękna pora roku. Wolontariusze wybrali się do parku,  by zabrać do szkoły troszeczkę kolorów jesieni. Przyniesione z parku dary jesieni posłużyły do wykonania jesiennych dekoracji na holu szkolnym.

 

Porządkujemy groby

Listopad to czas refleksji nad przemijaniem. Już w październiku zaczęliśmy porządkować groby zmarłych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Przed dniem 1 listopada zanieśliśmy własnoręcznie wykonane stroiki i zapaliliśmy znicze. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że pamiętamy. Zapaliliśmy również znicze na grobach i pomnikach żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę.

 

Święto Niepodległości w Domu Pomocy Społecznej

 

Aby upamiętnić chwile wspomnień pensjonariuszom DPS-u wolontariusze przygotowali montaż słowno – muzyczny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dnia 9 listopada wspólnie z pensjonariuszami uczestniczyliśmy w uroczystej mszy prowadzonej przez emerytowanego księdza Gerarda Kropidłowskiego. Po mszy odbyła się krótka część artystyczna, chwile wspomnień i śpiewanie pieśni patriotycznych. Mile wspominamy wspólnie spędzony czas.

Andrzejki

Pierwszą ogólnoszkolną zbiórkę materiałów wtórnych rozpoczęliśmy przy okazji organizacji zabawy andrzejkowej. Biletem wstępu na zabawę była zgnieciona puszka.

Mikołajki w klasach „0”

Krótka część artystyczna i własnoręcznie wykonany przez grupę wolontariuszy „Mrugający mikołaj” dla najmłodszych uczniów naszej szkoły umilił czas oczekiwania na przybycie „Mikołaja”.

Mikołajki w Domu Pomocy Społecznej

7 grudnia 2012 roku z jednodniowym opóźnieniem „Mikołaj” dotarł również do wszystkich pensjonariuszy i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie.

 

 

Kontakt

  • Gminny Zespół Szkół w Dobiegniewie
    ul. Gdańska 8, 66-520 Dobiegniew
  • ul. Gdańska 95 76 11 091
    u. Poznańska 95 76 11 124