• Słowniczek


        • (Bardzo) Krótki przewodnik po Internecie dla średniozaawansowanych

           

           

          Aukcja internetowa

          Aukcja prowadzona za pośrednictwem Internetu. Istnieje wiele serwisów aukcyjnych, na których odbywa się sprzedaż i kupno przedmiotów z najrozmaitszych kategorii (książki, płyty, odzież, biżuteria, rękodzieło, sztuka, kurioza), zarówno nowych, jak i używanych  (Popularne serwisy polskie: Allegro.pl, Aukcje24.pl, eBay Polska).

          Blog (weblog)

          Rodzaj internetowego pamiętnika w formie strony internetowej, którego autor udostępnia treść wszystkim internautom, lub określonym osobom.  Zazwyczaj istnieje możliwość skomentowania wpisów autora. Tematyka może być różna, od klasycznego pamiętnika, do blogów tematycznych. Wraz z rozwojem technik multimedialnych pojawiły się nowe odmiany blogów: videobogi, fotoblogi etc.

          Cracker (kraker)

          Pierwotnie określenie było używane wyłącznie dla określenia osób łamiących zabezpieczenia oprogramowania. Obecnie wykorzystuje się je w kontekście opisu użytkowników Internetu, którzy włamują się na serwery w sposób niezgodny z prawem i zajmują się tzw. cyberprzestępczością.


          Czat (chat, chat room)

          Rozmowa w czasie rzeczywistym z innym użytkownikiem (użytkownikami) Internetu, prowadzona za pomocą odpowiednich aplikacji (np.: IRC). Rozmowa prowadzona jest w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy - prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. W większości czatów dostępne są również graficzne emotikonów, stworzone dla ułatwienia ekspresji emocji.

          Od słowa czat powstało wyrażenie – czatować, czyli uczestniczyć w internetowej pogawędce.


          E-mail

          Poczta elektroniczna, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych oraz załączonych do listu plików (tekstowych, graficznych, etc).


          FAQ
          Ang.: Frequently Asked Questions – Często Zadawane Pytania – zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące np.: jakiegoś programu komputerowego. Zawsze zapoznaj się z działem FAQ, aby uniknąć wywoływania zagadnienia, które już było komentowane.


          Firewall (patrz: zapora ogniowa)

           

          Forum dyskusyjne

          Umieszczona zazwyczaj na stronie internetowej lista dyskusyjna, służąca do wymiany poglądów i  informacji między internautami.

           

          Haker
          Popularnie: osoba, która wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu informatyki i telekomunikacji do dokonywania nielegalnych operacji w Internecie (włamania, kradzieże, wandalizm).
          Wg. hakerów: osoba, która łamie zabezpieczenia w celu sprawdzenia swoich umiejętności, wskazania błędów systemu oraz oprogramowania, i ustrzeżenia tym samym użytkowników Internetu przed atakami i ewentualnymi stratami.


          IP

          Adres IP to unikatowy numer, przyporządkowany urządzeniom sieci ko komputerowej (serwerom, komputerom osobistym). Każdy użytkownik Internetu posiada swój nr IP, nadany mu przez dostawcę (providera).


          Komunikator

          Program pozwalający na bezpośrednie komunikowanie się przez Internet lub sieć lokalną za pomocą wiadomości tekstowych, głosowych lub przekazów multimedialnych (webcam – kamery internetowe). Aby dwóch Internautów mogło się ze sobą skomunikować, muszą posiadać identyczne lub kompatybilne ze soba komunikatory (Przykładowe komunikatory polskie: Gadu-Gadu, Tlen.pl).


          Portal

          Rodzaj serwisu informacyjnego, dla którego nośnikiem jest Internet. Zazwyczaj portal internetowy zawiera dział aktualnych wiadomości, pogody, katalog stron WWW, czat oraz mechanizmy wyszukiwania informacji w nim samym lub zewnętrznych zasobach Internetu (wyszukiwarki internetowe).


          P2P (peer-to-peer)
          Serwisy internetowe, służące do wymiany plików (muzycznych, filmowych, graficznych) w sieci. Udostępnianie wielu wspomnianych zasobów bez odpowiednich opłat jest jednak nielegalne, bowiem są one chronione prawem autorskim.


          Spam

          Elektroniczne wiadomości, rozsyłane do użytkowników Usenetu i poczty elektronicznej, pomimo, iż  tego nie oczekują. Treścią spamu są zazwyczaj reklamy, a istotą spamu jest dotarcie z przekazem do jak największej liczby potencjalnych konsumentów. Czasem spamerzy korzystają z socjotechniki, podszywając się pod banki, oferując nieprawdziwe usługi lub informując o otrzymanym rzekomym spadku, wygranej, itp. Najlepsza obroną przed spamem jest zabezpieczenie swojego komputera np.: programem z filtrem antyspamowym.


          Surfowanie

          Żeglowanie w cyberprzestrzeni, czyli po prostu korzystanie z zasobów Internetu (przebywanie z Internecie, korzystanie z Internetu).


          Wirus

          Wirus jest programem lub kodem zdolnym do przenikania do systemów, dysków lub indywidualnych plików, zazwyczaj bez wiedzy i zgody użytkownika. Po skutecznej infekcji dalsze działanie zależy od określonego typu wirusa i obejmuje: replikację jedynie w zainfekowanym systemie; infekcję dalszych plików podczas ich uruchamiania lub tworzenia; kasowanie lub uszkadzanie danych w systemach i plikach; marnowanie zasobów systemowych bez powodowania szkód.
          Obecnie termin wirus stosowany jest w odniesieniu do wirusów klasycznych oraz jako ogólny termin służący do określenia programów złośliwych obejmujący wirusy klasyczne, robaki, konie trojańskie i inne szkodniki.


          Wortal

          Specyficzny rodzaj strony WWW lub dużego portalu informacyjnego, poświęconego określonej dziedzinie wiedzy (wortal zoologiczny, samochodowy etc).


          Zapora ogniowa (ang.: firewall)

          Zapora ogniowa jest rodzajem programu, który monitoruje strumień odbieranych i wysyłanych danych z komputera. Ma również na celu zablokowanie odbioru niepożądanych plików.
          Obecnie większość przedsiębiorstw stosuje zapory ogniowe monitorujące stan połączeń sieciowych. Dla każdego z połączeń administratorzy tworzą listy dozwolonych pakietów danych. Zapora ogniowa przepuszcza tylko te pakiety, które odpowiadają znanym połączeniom i odrzuca całą pozostałą komunikację.
          Osobiste zapory ogniowe chronią użytkowników indywidualnych przed atakami hakerów i potencjalnie szkodliwymi pakietami danych wysyłanych przez Internet.

           

           

          Źródło: Opracowane na podst. różnych serwisów internetowych.