• Podziękowanie dla Darczyńcy

      19.10.2021

      Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność za zakup na rzecz naszej  grupy przedszkolnej  „0b”  klocków edukacyjnych, pięknych zabawek i kolorowych pojemników. Zakupy   będą cieszyć, bawić i uczyć naszych wychowanków.

      Życzymy sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

                                                                   Wychowawczynie            

                                                             Maria Bakowicz  Iwona Tajak

     • Wycieczka do Poznania

      19.10.2021

      W czwartek 30 września 2021 r. klasy I i II BS oraz III LO wraz z opiekunami - Panem J. Pawelskim, M. Wichrem oraz L. Wieczorem udały się na wycieczkę do Poznania. Jej celem było podjęcie działań na rzecz nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Naszą wizytę w Poznaniu rozpoczęliśmy od zwiedzania stolicy Wielkopolski, następnie udaliśmy się do Multikina 51 na melodramat wojenny pt. „Wyszyński – zemsta i przebaczenie”. Film to historia fabularna, która opowiada o nieznanych dotąd losach ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - porucznika, który w czasie Powstania Warszawskiego był kapelanem Armii Krajowej oraz tajnego szpitala powstańczego w Puszczy Kampinoskiej. Po seansie przyszedł czas na zwiedzanie Avenidy, gdzie w ramach integracji udaliśmy się na wspólne zakupy i degustację lokalnych produktów. Po wyczerpującym dniu spędzonym w Poznaniu, w dobrych humorach i zadowoleni, wróciliśmy do Dobiegniewa.

     • Święto Pieczonego Ziemniaka

      13.10.2021

      W słoneczny poranek 1 października br. oddziały przedszkolne „0a” i „0b”wzięły udział w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka.

      Najpierw dzieci zapoznały się bajką o historii ziemniaka, następnie ruszyły do pląsów, wesołych zabaw i zmagań sportowych. Pobyt na świeżym powietrzu pobudził  wszystkim apetyt i  nadszedł czas na degustację pieczonych nad ogniskiem kiełbasek. Obchody tego święta stanowiły doskonałą okazję do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz integrację naszych grup.

      Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji ogniska i wspólną zabawę.

     • Wyjazd na powitanie roku szkolnego 2021/2022

      03.10.2021

      Nasi uczniowie z powodu trwającej od dłuższego czasu pandemii są bardzo spragnieni wyjazdów grupowych. Jako organizatorzy przygotowujący wycieczkę, widzieliśmy wielką radość tych, którzy zostali zapisani na listę uczestników. Nikomu nie przeszkadzało, że  trzeba będzie zachować pewien reżim sanitarny i nie pojedzie cała klasa, a tylko kilka osób z każdego oddziału.

      Wyjazd do  Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku odbył się 29 września 2021r. Byliśmy też w  Pławinie, gdzie w gospodarstwie  rolnym Pana Leszka Glezera hodowane są jelenie. Jest to jedna z największych takich hodowli w Europie. W wycieczce tradycyjnie uczestniczyli uczniowie wyróżniający się w zbiórce kasztanów oraz uczęszczający na zajęcia rewalidacyjne. Cel wyjazdu jest każdego roku podobny – poznawanie naszego regionu pod kątem atrakcji przyrodniczych.  I udało się! Dzieci były zachwycone możliwością podziwiania z  bliska zwierząt i w muzeum, i na powietrzu  oraz ich ilością.  Nawet jeśli jeżdżą do Drezdenka i okolic z rodzicami, to miejsca te nie były im znane. Drezdenecki muzealny obiekt posiada  zmienioną i wzbogaconą ekspozycję przyrodniczą oraz dział regionalny, a nawet wystawę prac plastycznych z ostatniego miejscowego pleneru. W Pławinie stada jeleni /po około 150 sztuk każde/ mocno przykuwały uwagę dzieci. W trakcie pobytu  w ptaszarni wszyscy chcieli nazbierać sobie  strusich piór.

      Już na wycieczce niektórzy uczniowie  przed muzeum zbierali kasztany na następny wyjazd. Zauważyliśmy, że kasztanowce w Drezdenku są piękne, duże i zdrowe. Jak dowiedzieliśmy się od Pani Dyrektor - zostały  skutecznie zaszczepione przeciwko szkodnikowi o nazwie szrotówek  kasztanowcowiaczek i stąd ta ich wyjątkowa okazałość.

     • Wizyta u strażaków

      15.09.2021

      10 września 2021 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole wyszły do Ochotniczej Straży Pożarnej. Celem wyjścia było poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaka, poznanie wyposażenia wozów strażackich oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzieci przymierzały hełm strażacki, lały wodę wężem strażackim i siedziały w wozach strażackich.
      To było duże przeżycie.

     • WSPARCIE DLA UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI

      07.09.2021

      MEiN kontynuuje  wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży przeżywających kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19.

      Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli.  Pod numerem telefonu 800 800 605  można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

     • X JUBILEUSZOWE NARODOWE CZYTANIE 2021

      05.09.2021

      3 września w budynku szkolnym przy ulicy Poznańskiej odbyło się Narodowe Czytanie, które jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012roku. W tym roku czytano dramat ,,Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, którego premiera odbyła się w 1906 roku w Krakowie. Przygotowaniem scenerii oraz reżyserią w naszej szkole zajęła się pani Sylwia Wróblewska-Bekała. Występowali uczniowie klas ósmych, pani burmistrz Sylwia Łaźniewska, pani sekretarz Grażyna Gradowska, pani dyrektor Jolanta Pawlak oraz panie dyrektorki: Elżbieta Szanderska i Elżbieta Moś. Pomimo, że było to czytanie, to na widowni dało się odczuć przedsmak sztuki teatralnej. Podczas wymiany dialogów dochodziło do wielu humorystycznych sytuacji, które podobały się oglądającym. W rolę głównej bohaterki wcieliła się z powodzeniem pani Burmistrz. Uwagę widowni zwróciło bardzo pomysłowe przebranie pani dyrektor Elżbiety Moś. Po występie publiczność uczniowska nagrodziła występujących gromkimi brawami.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

      01.09.2021

      1 września jak co roku spotkaliśmy się na placu podchorążego Tadeusza Starca, żeby powitać nowy rok szkolny. Część patriotyczną rozpoczęła pani burmistrz Sylwia Łaźniewska. W swoim wystąpieniu nawiązała do drugiej wojny światowej. Złożyła także życzenia dla uczniów, rodziców i nauczycieli.  Delegacje mieszkańców złożyły wiązanki pod pomnikiem czynu żołnierskiego. Później pierwszoklasiści otrzymali okolicznościowe upominki wręczone przez panią Burmistrz i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dobiegniewie.  Następnie dyrektor szkoły Jolanta Pawlak dokonała uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022. Życzyła wszystkim zebranym najwięcej zdrowia.

     • Zakończenie roku szkolnego 2020/21

      30.06.2021

      Nadszedł wreszcie dzień, w którym spotkaliśmy się na placu podchorążego Tadeusza Starca,  żeby pożegnać miniony rok szkolny. Z tej okazji gościliśmy panią Burmistrz Dobiegniewa Sylwię Łaźniewską, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dobiegniewie Marka Kowalczyka, Przewodniczącą Rady Rodziców  Natalię Burdz  i oczywiście Dyrektor Szkoły Jolantę Pawlak oraz wicedyrektor Elżbietę Szanderską i Elżbietę Moś, które prowadziły uroczystość. Ze względu na trwające nadal procedury zgromadzeń, pożegnanie nastąpiło etapami. Najpierw klasy 0-III, potem VII-VIII Szkoły Podstawowej, Szkoła Branżowa, Liceum Ogólnokształcące i na zakończenie klasy IV-VI Szkoły Podstawowej. Zgodnie z uchwałą nr IX/60/19 Rady Miejskiej w Dobiegniewie najlepszym uczniom osiągającym sukcesy w konkursach przedmiotowych i sportowych Pani Sylwia Łaźniewska  wręczyła stypendium Burmistrza Dobiegniewa.  Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu otrzymali z rąk Pani Dyrektor świadectwa z biało- czerwonym paskiem i  zostali nagrodzeni książkami ufundowanym przez Burmistrza Dobiegniewa. Tym , którzy uzyskali średnią ocen od 4,50 do 4,74  w imieniu Rady Rodziców nagrody wręczyła Przewodnicząca Pani Natalia Burdz. Ten rok był rokiem nietypowym pod wieloma względami. Pandemia sprawiła, że uczniowie kształcili się zdalnie. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podziękowała lokalnym władzom za pomoc w pozyskaniu laptopów, dzięki którym możliwe było realizowanie nauki przez niektórych uczniów. Podkreśliła również, że jedynym plusem edukacji na odległość  było poznanie nowoczesnych technologii. Zaproponowała, żeby w czasie wakacji solidnie odpocząć, szczególnie od komputera i komórki. Po dniu dzisiejszym wszystkich czeka dwumiesięczny odpoczynek, aż do 1 września, kiedy  zacznie się nauka w następnych klasach. We wrześniu, miejmy nadzieję ,że znów spotkamy się w klasach, bibliotece szkolnej, świetlicy, na tarasie i orliku.  Wyróżnionym uczniom gratulujemy sukcesów, a całej społeczności szkolnej życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

     • Wycieczka klas trzecich do DPN

      30.06.2021

      W dniu 15 czerwca 2021r. odbyła się wycieczka do Drawieńskiego Parku Narodowego. W wycieczce brały udział wszystkie klasy trzecie oraz uczniowie wyróżniający się w zbiórce kasztanów i żołędzi w poprzednim roku szkolnym 2019/2020.

      Zwiedzanie parku rozpoczęliśmy od wizyty w Punkcie Informacyjnym DPN w Głusku. Tu poznaliśmy florę i faunę jezior DPN przedstawioną w postaci miniatur, czyli akwariów. Czekając aż wszyscy wysłuchają ciekawego opowiadania pracownika parku - Pani Elżbiety Gizickiej i obejrzą akwaria, skorzystaliśmy z placu zabaw. Następnie przeszliśmy pieszo nad jezioro Czarne. Tu mogliśmy podziwiać wyjątkową czystość wody, roślinność porastającą brzegi   oraz zapoznać się z informacjami  na tablicach kolejnego przystanku ścieżki edukacyjnej „Jezioro Ostrowieckie”. Zmęczeni wróciliśmy do miejscowości Ostrowite, gdzie zapoznaliśmy się z historią osady. Podziwialiśmy też ruiny kościoła i obejrzeliśmy cmentarz ewangelicki. Już wiemy co to „stela”, a wy czy wiecie? Po tak długim spacerze pojechaliśmy na bindugę Kamienna. Wspaniałe miejsce na wypoczynek.  Tu czekało na nas ognisko. Spragnieni i głodni samodzielnie upiekliśmy kiełbaski na ogniu. Mogliśmy odpocząć i pobawić się integrując z rówieśnikami. Spotkaliśmy też kolegów z innych szkół.

      Była to wspaniała lekcja przyrody i historii. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom uczestniczącym w  wycieczce za opiekę i zapewnienie nam bezpieczeństwa.

      H. Niedziałkowska i A. Błaszczyk

     • Warsztaty profilaktyczne

      13.06.2021

      W dniach  07.-09.06.2021r w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne. Mając, jak zawsze, na uwadze zdrowie emocjonalne naszej młodzieży, zaplanowaliśmy tym razem zajęcia dla uczniów klas VI i VII. Realizowany był Program rekomendowany o nazwie: „Debata”, gdzie głównym celem było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich, wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez substancji psychoaktywnych,  zmiana błędnych przekonań normatywnych, klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia, a także opóźnienia inicjacji alkoholowej wśród młodzieży. Uczniowie zapoznani zostali  przez  panią psycholog  z krótką historią oraz ze stratami i konsekwencjami,  jakie wynikają z picia alkoholu. Młodzież wykazywała duże zainteresowanie tematyką – najbardziej ciekawił ich proces uzależnienia, gdzie wykorzystana taśma nawijana coraz ściślej wokół rąk, symbolizowała kajdany, które miały być metaforą braku wolności i negatywnych skutków. Pani psycholog była  pod wrażeniem mądrości naszych uczniów, którzy zadawali bardzo logiczne i frapujące ich pytania, adekwatnie do tematu. Chętnie uczestniczyli  w scenkach mających na celu pokazać sytuacje ryzykowne, przed którymi mogą się ustrzec w przyszłości. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami osób im bliskich, które poniosły straty w wyniku picia alkoholu. Jesteśmy pewni, że przekazana wiedza będzie towarzyszyć  i ułatwi naszej młodzieży dokonywanie w przyszłości mądrych wyborów.

      Ewa Ciesielska

     • „Jak radzić sobie z powrotem do szkolnej rzeczywistości po wielomiesięcznej nauce zdalnej?”.

      09.06.2021

       

      Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów oraz ich rodzicom (opiekunom), z inicjatywy pedagoga GZS w Dobiegniewie, zorganizowano cykl spotkań on-line z psychologami. Temat spotkań, jakże aktualny w naszych czasach, powrót do szkoły po niemal rocznej nauce w domu. To nowa sytuacja dla wszystkich: nauczycieli, uczniów i ich rodziców (opiekunów), dla wielu to spory stres.

      Spotkania z psychologami odbyły się w konstruktywnej formule: uczestnicy podczas zajęć cały czas byli w kontakcie z prowadzącymi, słuchali – mieli możliwość zadawania pytań i otrzymywanie praktycznych odpowiedzi.

       

      Panie prowadzące warsztaty, poruszyły cztery istotne aspekty:

      • Lęk przed powrotem do nauki stacjonarnej - jak sobie z nim radzić.
      • Nabycie umiejętności ponownego przystosowania się do życia w szkolnej rzeczywistości.
      • Obniżony nastrój, destruktywne myśli – kiedy powinnam/powinienem szukać pomocy?

      Osoby i instytucje, do których uczniowie mogą się zwrócić w przypadku obaw i lęków wynikających z długotrwałej nieobecności w szkole.

      Z tej praktycznej pomocy skorzystali uczniowie oraz rodzice zainteresowani pomyślnością swoich pociech.

      Ewa Ciesielska

     • Narodowy Spis Powszechny 2021

      27.05.2021

      Od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy. Spisem objęci są:

      • mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,

      • stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

      Spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich, jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz  podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw. Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.

      Szczegóły dotyczące całości znaczenia, obowiązku i potrzeby przeprowadzenia Spisu znajdziecie Państwo na stronach internetowych i w mediach społecznościowych:

      Link do spisu: https://nsp2021.spis.gov.pl/

      https://zielonagora.stat.gov.pl/narodowy-spis-powszechny-2021/materialy-do-pobrania-nsp-2021/

      https://www.facebook.com/UStatZielonaGora

       

     • Potrzebna pomoc!

      25.05.2021

      Drodzy Rodzice, wczoraj wieczorem spłonął  dom rodziny  uczniów naszej szkoły. Zwracamy się do Państwa z prośbą o  szeroko rozumianą pomoc. Na portalu Facebook jest już uruchomiona zbiórka pieniędzy zorganizowana przez rodzica  klasy VI c. Po powrocie do szkoły 28.05. uruchomimy zbiórkę wśród dzieci i pracowników oświaty.

      Pomagajmy!

      Dyrekcja i nauczyciele GZS Dobiegniew

     • Witamy szkołę wyjazdem do Drawieńskiego Parku Narodowego

      25.05.2021

      20 maja 2021r. uczniowie wszystkich klas czwartych po wielu miesiącach nauki przed komputerem mieli możliwość bezpłatnego wyjazdu do DPN na ścieżkę dydaktyczną „Jezioro Ostrowieckie”.  Wycieczka miała charakter integracyjno – edukacyjny.  W ten sposób jako szkoła chcieliśmy powrót do zajęć naszym uczniom uczynić milszym, a jednocześnie w pełni wykorzystać czas nauki. Realizowane ostatnio treści zajęć przyrodniczych zawarte w podstawie programowej  ściśle łączyły się z szeroko rozumianą ochroną przyrody, lasem, jeziorem, rzeką. Dlatego wyjazd był doskonałą klamrą łączącą różne cele edukacyjne oraz rekreacyjne. Wycieczka przebiegała zgodnie z obecnie  obowiązującymi zasadami w zakresie bezpieczeństwa. Dzieci pojechały dwoma autobusami, były w pojeździe w maseczkach, przemieszczały się w grupach/ klasach. Trasę rozpoczęliśmy od punktu informacyjnego w Głusku. Tam uczniowie obejrzeli piękne akwaria z rybami, które można spotkać w wodach  parku. Potem z parkingu szlakiem poszliśmy nad Jezioro Czarne. W  miejscowości Ostrowite byliśmy zobaczyć ruiny kościoła i stary ewangelicki cmentarz. Zatrzymaliśmy się jeszcze przy fragmentach bunkrów Wału Pomorskiego    z czasów wojny oraz przy Jeziorze Ostrowieckim, którego dwa brzegi łączy piękny most. Na zakończenie trasy była zaplanowana rekreacja na bindudze Kamienna. Dzieci były przy ognisku naprzemiennie. Gdy jedni piekli kiełbaski, inni  w tym czasie korzystali z zabaw i gier ruchowych z wykorzystaniem zbudowanego w bliskości placu zabaw zręcznościowych oraz przywiezionego ze sobą sprzętu sportowego. Wszyscy mile spędzili czas.

      Helena Niedziałkowska

       

     • Konkurs przyrodniczy

      16.05.2021

      W ciepły majowy dzień klasy 3b i 3c  uczestniczyły w konkursie przyrodniczym odbywającym się na świeżym powietrzu. Konkurs sprawdzał wiedzę uczniów z zakresu treści dotyczących działu ,, Łąka  i las”.  Dzieci układały puzzle, rozwiązywały zagadki przyrodnicze i odpowiadały na pytania związane tematycznie z lasem i łąką. Każda rywalizująca grupa wykazała się dużą wiedzą przyrodniczą. Trzecioklasiści po zakończonym konkursie zadowoleni wrócili na dalsze lekcje.

      Taka forma sprawdzania wiedzy okazała się  dla uczniów bardzo atrakcyjna. Oprócz tego, że dzieci doskonale się  bawiły, przyswoiły  sobie również porcję nowych wiadomości. Dobra zabawa plus zdrowie – tak najkrócej można scharakteryzować sposób nauki ułatwiający dzieciom powrót do szkoły po długim okresie nieobecności.

      M. Bakowicz, A. Czechowicz

     • Pożegnanie absolwentów LO

      02.05.2021

      Dnia 30.04.2021 r. w auli Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie odbyło się uroczyste wręczenie świadectw ukończenia Liceum Ogólnokształcącego. Tegorocznym absolwentom gratulacje i życzenia złożyła Pani Burmistrz Sylwia Łaźniewska, Pani Dyrektor GZS Jolanta Pawlak oraz Przewodnicząca Rady Rodziców. Szczególne słowa skierowała do swoich uczniów wychowawczyni klasy 3 LO, Pani Elżbieta Trojanowska. Były wspomnienia i chwile wzruszeń.

      Podczas uroczystości, uczniom którzy  uzyskali wysokie wyniki w nauce, angażowali się w prace na rzecz szkoły i środowiska,  wręczono też nagrody, ufundowane przez Burmistrza Dobiegniewa i Radę Rodziców.

      Na koniec głos zabrali absolwenci. Podziękowali organowi prowadzącemu, dyrekcji, nauczycielom, pozostałym pracownikom szkoły, rodzicom za pomoc, wsparcie i wszelkie starania, włożone w ich edukację.

      Uroczystość, pomimo że zorganizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego i dla małej grupy osób, wypadła bardzo ładnie. Tylko tak bardzo brakowało nauczycieli, rodziców, uczniów…

      Podziekowania_absolwentow_liceum..docx​​​​​​​


     • Czuwam dla Ziemi

      27.04.2021

      W dniu 24.04.21r harcerze i zuchy z 1 Dobiegniewskiej Drużyny Harcerskiej i Zuchowej  włączyli  się do akcji Czuwam dla Ziemi. Zanim pojechaliśmy do Łęczna, w Dobiegniewie odczytaliśmy list od Ziemi. Jego treść przypomniała nam jak często zapominamy, że jakość naszego życia głównie zależy od troski ludzi o środowisko naturalne. Omówiliśmy również zasady bezpiecznego sprzątania lasu i sposób zachowania w czasie pandemii. W Łęczynie  czekał na nas leśniczy Pan Marek Kowalczyk. Otrzymaliśmy rękawiczki i worki na segregację śmieci. Pan leśniczy zabezpieczył nas też przed kleszczami. Następnie udaliśmy się w kierunku drogi 22. Zdziwiliśmy się, że na tak małym terenie było dużo śmieci. Były to bardzo różne rzeczy np. części od pilarki spalinowej. Podczas sprzątania dołączyła do nas Pani Burmistrz Sylwia Łaźniewska i pani sekretarz Grażyna Gradowska. które włączyły się do pracy. Zebrane worki dh Waldek wywiózł na PSZOK do Dobiegniewa. Zakończyliśmy naszą akcję "małym co nie co". Mamy świadomość, że nasza praca to kropla w morzu, ale od czegoś trzeba zacząć. Może każdy z nas idąc na spacer z rodzicami będzie brał ze sobą worek na śmieci i zbierał to co inni pozostawili ?

     • Mikołajki

      08.12.2020

      Tegoroczne szkolne mikołajki 2020 miały charakter inny  niż  zwykle. Czas pandemii i nauczanie zdalne sprawiły, że codziennie do szkoły przychodzą tylko najmłodsi, czyli zerówka oraz uczniowie  o specjalnych potrzebach edukacyjnych.  Dzieci w szkole wykonują prawie wszystkie zadania zgodnie    z planem pracy danej klasy. Czas świąteczny – adwentowy to oś, wokół której  skupiają się również treści edukacyjne. Nie mogło zabraknąć więc wizyty Mikołaja w szkole oraz ubierania miejskiej choinki różnymi ozdobami, w tym również wykonanymi własnoręcznie. A teraz czekamy na święta i ferie!

    • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/21 - komunikat organizacyjny
     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/21 - komunikat organizacyjny

      27.08.2020

      Bezpieczny_powrot_do_szkoly_-_rodzice.jpg

      Bezpieczny_powrot_do_szkoly_-_uczniowie.jpg

       

      Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie!

       

      Proszę o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi organizacji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

      Budynek przy ul. Gdańskiej

      Oddział przedszkolny (zerówka) – rodzice przyprowadzają dzieci na godz. 8.00 – wejście od ul. Szkolnej. Prosimy o stosowanie się do zasady jeden rodzic/opiekun z jednym dzieckiem wchodzi do szkoły (przedsionek, korytarz przy sali lekcyjnej) oraz zachowanie dystansu społecznego. Prosimy,aby rodzice nie gromadzili się przy sali i opuszczenie terenu szkoły po przekazaniu dziecka wychowawczyni.Odbiór dzieci z Dobiegniewa od godz.9.00 do 9.20.

      klasy 1-3

      Godz. 8.00

      Zbiórka uczniów na placu podch. Starca z zachowaniem dystansu społecznego w wyznaczonych strefach – obok wychowawców. Prosimy o stosowanie się do zasady jeden rodzic/opiekun z jednym dzieckiem. Po spotkaniu na placu do budynku szkoły wchodzą tylko uczniowie z wychowawcami.Zakończenie spotkań w klasach i odbiór dzieci o 9.20

      klasy 4-6

      Godz. 8.00

      Uczniowie przychodzą do szkoły i spotykają się z wychowawcami w klasach. Klasy 4 oczekują na tarasie na wychowawców. Do szkoły wchodzą tylko uczniowie i nauczyciele.

      O godz. 8.30 uczniowie z wychowawcami przechodzą na inauguracje na plac Starca. Po inauguracji dalsze spotkania w klasach lub na powietrzu. Zakończenie spotkań w klasach i odbiór dzieci o 9.20

      Budynek przy ul. Poznańskiej

      Godz. 8.00

      Uczniowie przychodzą do szkoły i spotykają się z wychowawcami w klasach. Klasy 7 oczekują przed wejściem przy auli na wychowawców.Do szkoły wchodzą tylko uczniowie i nauczyciele.O godz. 8.45 uczniowie z wychowawcami przechodzą na inauguracje na plac Starca. Po uroczystości uczniowie dojeżdżający oczekują  na autobusy w budynku przy ul. Gdańskiej.

       

      Odwozy od godz. 9.30 tylko z ul. Gdańskiej w ruchu ciągłym.

      UWAGA!!! W autobusach szkolnych obowiązuje zakrywanie nosa i ust.
       

       

     • Jak radzą sobie nasi uczniowie podczas pracy na odległość?

      30.04.2020

      Oto fotorelacja z przebiegu nauki w domu ucznia klasy V c Antka  i jego siostry Zuzi.

      - U Antosia dużo się dzieje...ojjjj dużo - relacjonuje jego mama. - Nauki sporo....ale ja (chyba jako jeden z niewielu rodziców) cieszę się, że mogę jeszcze więcej czasu poświęcać moim dzieciom. Jesteśmy na bieżąco z lekcjami więc i moich dzieci nauka nie przeraża :) W przerwach między lekcjami są tańce, zabawy, układanie puzzli,pomoc w kuchni i co najważniejsze - Antoś pomaga tacie przy budowie jego własnego pokoju :):)

      Antoś  mimo "natłoku zajęć"  baaardzo tęskni za swoją  Panią oraz kolegami z klasy.

     • Zdalna szkoła

      29.04.2020

      Dzisiaj Pani Burmistrz Sylwia Łaźniewska przekazała naszej szkole komputery zakupione w ramach programu "Zdalna szkoła". W najbliższych dniach trafią one do 30 uczniów szkoły podstawowej, liceum i szkoły branżowej. Zanim to nastąpi nauczyciele informatyki  muszą zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Warunkiem wypożyczenia laptopa było wykupienie przez rodziców internetu.

    • Ogłoszenie!
     • Ogłoszenie!

      16.04.2020

      Gmina Dobiegniew w ramach  programu uruchomionego przez Ministerstwo Cyfryzacji dokona w najbliższym czasie zakupu   laptopów z przeznaczeniem do zdalnego nauczania.

                  Będą one wypożyczane uczniom na czas prowadzenia przez szkołę nauki na odległość. O użyczenie sprzętu powinni w imieniu niepełnoletnich uczniów wnioskować rodzice. Niezbędnym warunkiem wypożyczenia jest deklaracja rodziców o gotowości  wykupienia pakietu Internetu na czas nauki zdalnej.

                  Pierwszeństwo w wypożyczeniu będą mieli:

      1) uczniowie nie posiadający sprzętu komputerowego, którzy pochodzą z rodzin o niskim statusie finansowym,

      2) uczniowie klas 8 SP i maturalnych LO z uwagi na przygotowania do egzaminów zewnętrznych oraz klasy 1 szkoły branżowej uczestniczący w  zdalnych kursach zawodowych (sprzedawcy, ślusarze),

      3) uczniowie z rodzin wielodzietnych.

                  Wypożyczenie laptopa będzie wiązało się z podpisaniem umowy użyczenia sprzętu na czas określony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako czas nauki zdalnej.

                  Osoby zainteresowane proszę o przesłanie informacji o chęci wypożyczenia sprzętu na adres: gzsdobiegniew@wp.pl do dnia 22 kwietnia 2020 lub złożenia wersji papierowej  w sekretariacie GZS w godzinach od 8.00 - 12.00.

       

      Dyrektor GZS

      Jolanta Pawlak

       

     • Godne zobaczenia!

      05.04.2020

      Oto przykład wspaniałe wykonanych prac technicznych przez uczniów klasy 2b i 2c. Dziękujemy Uczniom i Rodzicom za pomysłowość i zaangażowanie w odrabianie prac domowych.

                             Wychowawczynie klas

     • Pedagog

      27.03.2020

      Wszyscy potrzebujemy wsparcia, troski, zrozumienia, zwłaszcza w nowych warunkach, do których nikt nas wcześniej nie przygotował, bo nikt się tego nie spodziewał.

      W trosce o namiastkę komfortu emocjonalnego proponuję kilka praktycznych porad na trudne momenty, jak radzić sobie z emocjami/uczuciami własnymi i członków rodziny, z niepokojem  czy strachem. Może któraś z nich przyda się komuś z nas.

      Życzę wytrwałości, a w razie potrzeby zapraszam naszą młodzież i ich rodziców (opiekunów) do kontaktu poprzez; dziennik elektroniczny Librus, pocztę elektroniczną mailem: eciesielskagzs@gmail.com lub Messenger, chętnie pomogę, Wasz pedagog Ewa Ciesielska.

     • Szanowni Rodzice!

      21.03.2020

      My nauczyciele też znaleźliśmy się po raz pierwszy w takiej sytuacji, dlatego zwracam się ponowie z prośbą, abyście zadbali o edukację swoich dzieci. Bardzo proszę o wygenerowanie kont swoim dzieciom do Librusa (jeżeli jeszcze nie mają). Odesłanie plików np. z wykonanym zadaniem  możliwe jest tylko z konta ucznia.  Wygenerować hasło do konta ucznia można  zrobić z pozycji rodzica.

      Każdy rodzic na swoim koncie Synergia (konto rodzica) może wygenerować nowe hasło dla ucznia (górne menu - Uczeń - Informacje - Konto ucznia). W tym miejscu widoczny jest również login konta ucznia. Czynności tej nie można dokonać z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej np. na telefonie tylko poprzez stronę www Synergia

      1. Zalogować się konto rodzica.

      2. W przypadku kiedy rodzice nie pamiętają loginu dziecka muszą wejść w zakładkę Uczeń wybrać - informacje.

      3.Niżej podany jest login i hasło ucznia.

      Następnie wylogować się z konta rodzica i zalogować jako uczeń.Tam trzeba będzie wpisać login i obecne hasło, a następnie zmienić hasło  na nowe. Będzie też wymagane wpisanie e - maila rodzica, na które przyjdzie zgoda na korzystanie z konta Librus przez dziecko. Rodzic musi  zatwierdzić i można logować się już jako uczeń. Jeżeli będzie problem proszę napisać na email szkoły gzsdobiegniew@wp.pl, podać swój telefon, a postaramy się Państwu pomóc (po weekendzie). Musimy mieć z uczniami i Państwem kontakt.

     • Ogłoszenie żałoby na terenie Gminy Dobiegniew

      14.03.2020

      Ze smutkiem i poruszeniem przyjęłam wiadomość o wypadku drogowym, jaki miał miejsce w dniu dzisiejszym w Gminie Dobiegniew. To tragicznie wydarzenie pochłonęło życie 4 osób – młodych mieszkańcy naszej gminy. Składam wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar tej tragedii.

       

      Zarządzenie nr 24/2020

      Burmistrza Dobiegniewa

      z dnia 14 marca 2020 r.

       

       

      w sprawie: ogłoszenia żałoby na terenie Gminy Dobiegniew

      Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2019 r., poz. 506 ze zm.) zarządzam, co następuje:

      §1. W związku z tragicznymi skutkami wypadku drogowego, który miał miejsce w dniu 14 marca 2020 r. w Gminie Dobiegniew, łącząc się w bólu z rodzinami ofiar, ogłaszam w dniu 15marca 2020 r. (niedziela) żałobę na terenie Gminy Dobiegniew.

      §2. Na znak żałoby na budynku Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie oraz na budynkach Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie zostaną wywieszone flagi gminne z kirem.

      §3. Wykonanie zarządzenia powierzam Sekretarzowi Gminy.

      § 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

       

       

     • Odwołanie zajęć w szkole - komunikat dyrektora GZS

      12.03.2020

      Informuję, że 13 marca nie ma przywozów i odwozów. Nikt z rodziców nie zgłosił na ten dzień potrzeby zapewnienia opieki dzieciom.

      Od 16 do 25 marca szkoła będzie zamknięta. W sprawach pilnych proszę o kontakt email dobiegniewsp@wp.pl

      Rodzicu zadbaj o to, aby Twoje dziecko spędziło ten czas w domu, nie odwiedzało koleżanek i kolegów, rodziny, nie organizuj wyjazdów. Nie zapomnij kontrolować, z jakich stron internetowych korzysta.

       Nauczyciele poprzez dziennik Librus będą przekazywać zadania, materiały dydaktyczne.

     • UWAGA !

      11.03.2020

      W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa od jutra tj. czwartku 12 marca do 25 marca szkoła zawiesza zajęcia dydaktyczne.

      W czwartek 12 marca i piątek 13 marca prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki w domu .W tych dniach przywozy odbywać się będą według obowiązującego rozkładu, odwozy od 12.30 w ruchu ciągłym. Jeżeli w piątek nie będzie zgłoszonych uczniów, odwozy będą odwołane.Prosimy poinformować wychowawców przez dziennik elektroniczny Librus czy dziecko wymaga opieki w czwartek i piątek.

      Od 16 do 25 nie będzie żadnych zajęć i szkoła będzie zamknięta. W tym czasie rodzice powinni zapewnić opiekę dzieciom korzystając min. in. z przepisów specustawy - w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły rodzicom przysługuje 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jest to czas przebywania w domu. Prosimy unikać zbiorowych kontaktów, wyjazdów, odwiedzin, wycieczek itd. Nie jest to czas ferii.

       

     • Sukces naszego ucznia

      21.02.2020

      13 lutego 2020 w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, podczas których Wojewoda Lubuski wręczył nagrody dla laureatów w konkursie plastycznym dla dzieci - „Jestem bezpieczny - znam numer alarmowy 112” zorganizowanym przez Wojewodę Lubuskiego wspólnie z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra działającym przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

       II miejsce zdobył uczeń  klasy IIb Oliver Otulakowski. Gratulujemy!!!

       

       

       

     • UWAGA

      03.01.2020

      Informujemy, że z dniem 01.01.2020 r. zmianie ulega nazwa oraz numer konta bankowego odbiorcy – dotyczy to duplikatów świadectw oraz legitymacji szkolnych.

     • Świąteczne przedstawienie

      20.12.2019

      20.12.2019r. członkowie koła  bibliotecznego i chętni uczniowie  z klas 4-6  pod kierunkiem p. Edyty Szot wystąpili ze świątecznym przedstawienie po tytułem  ” Stare bombki”.  Przesłaniem tego spektaklu  było to, abyśmy pamiętali o innych, żeby nikt w ten ważny dla nas dzień nie był samotny, gdyż każdy z nas zasługuje na mile spędzony czas narodzenia Chrystusa. Pamiętajmy, że w święta nie chodzi tylko o prezenty, choinki, o 12 potraw, sianko pod obruskiem, ale chodzi o to, że tego dnia powinniśmy pamiętać o innych ludziach.

     • Wyprawa edukacyjna

      13.12.2019

      W poniedziałek 9 grudnia, grupa młodzieży  postanowiła skorzystać z możliwości spędzenia czasu w towarzystwie kolegów i przyjaciół w niecodzienny sposób. Wybrali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą, zorganizowaną przez Panią Aleksandrę Ostapczuk i Ewę Ciesielską. Podziwiali m.in. wyróżnioną w wielu konkursach piękną Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Relaks w kinie też się każdemu przydał, bo korzystanie ze sztuki tzw. „Dziesiątej Muzy” jest wskazany, również może rozwijać. Młode osoby uczą się w ten sposób obcowania z Kulturą, doceniania wartości przekazywanych poprzez obraz i fabułę, pobudza wyobraźnię i wrażliwość. W celu dalszego rozwijania tych kompetencji warto przymierzyć się do skorzystania z repertuaru filharmonii. Z pewnością takie doniosłe przeżycie kulturalne zapadnie w pamięci każdego uczestnika.

       

      Opiekunowie:

      Aleksandra Ostapczuk i Ewa Ciesielska

     • MIKOŁAJKI V b

      12.12.2019

      6.12.2019 r. rodzice klasy 5 b zorganizowali Mikołajki w kręgielni pałacu Mierzęcin.

      Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją celność i umiejętności na torze. Rywalizacji towarzyszyła znakomita zabawa.

      Pobyt w kręgielni był okazją do integracji klasy i stworzył możliwość spędzenia wolnego czasu w aktywny sposób.

                                                                                           A. Pawelska

     • Tradycji stało się zadość !

      03.12.2019

      To już kolejna nocka klasy VI d w szkole. Jak zawsze gdy jest długo ciemno znosimy materace, śpiwory, gry planszowe, muzykę do tańca. Wiek zobowiązuje, więc posiłki szykują uczniowie. Życzeniem wszystkich była „szkolna próba ciemności” – jak zawsze bardzo emocjonalna. A wychowawca na dobry sen przygotował  - wieczór wspomnień, czyli filmiki  i zdjęcia z klas młodszych. Najciekawsze były oczywiście te z klasy pierwszej – czasem „kłopotliwe” w tym wieku. Niezmiernie miło było wszystkim z powodu obecności naszego kolegi – teraz ucznia Szkoły Podstawowej w Bogdańcu  - Oskara Tomalki.

                                                                                           Listopad  2019   Helena  Niedziałkowska

     • Warsztaty – „Budowanie pozytywnej samooceny”

      20.11.2019

      Dnia 05.11.2019r. młodzież klas II i III LO eksplorowała temat odpowiedzialności za postawę  jaką mają w życiu, za komunikaty jakie wysyłają na zewnątrz , za środowisko jakie budują wokół siebie . Warsztaty przebiegały pod hasłem : ,, Nie oceniaj, doceniaj!’’ Uczniowie dzięki tym zajęciom poznali dokładniej  swoje mocne strony oraz sposoby wykorzystania ich do osiągnięcia sukcesów w życiu prywatnym, jaki szkolno-zawodowym. Uświadomili sobie również jak posiadane talenty pomogą im osiągnąć wyznaczone cele.

      Ćwicząc komunikat ,, Ja’’ uczyli się asertywnych zachowań, a także dowiedzieli się o ,, Dniu dobrego słowa,, czyli sile pozytywnego przekazu. Spotkanie zostało przeprowadzone przez Panią Wiolettę Reszkowską, coacha i mentora , vice dyrektora Lubuskiej Izby Coachingowej.
                                      

      Ewa Ciesielska

     • Mediacje rówieśnicze

      19.11.2019

       Dnia 31.10.2019 w klasach ósmych odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu ,,Mediacje Rówieśnicze'' jako forma zapobiegania eskalacji konfliktów wśród rówieśników, wzmacnianie asertywnej postawy ucznia, przeciwdziałanie agresji werbalnej i przykrym jej konsekwencjom. Zajęcia zostały poprowadzone przez Panią Annę Maslej - trenera/mediatora młodzieży. Uczniowie podczas tych zajęć nabyli wiedzę i umiejętności, które pozwolą im :

      • rozróżniać konflikt od kłótni
      • zapobiegać przykrym konsekwencjom eskalujących konfliktów
      • kształtować postawę asertywną
      • doskonalić umiejętności interpersonalne
      • budować porozumienie bez przemocy
      • wzmocnić swoją samoocenę
      • oraz wzmocnić własny potencjał w realizacji swoich marzeń

      Warsztaty te ułatwią naszej młodzieży rozwiązywanie konfliktów, jak i porozumiewanie się bez przemocy słownej czy fizycznej .

       

      Ewa Ciesielska

     • Wycieczka do elektrowni wodnej „Kamienna”

      05.11.2019

      W dniu 22.10.2019 r. odbyły się dwie wycieczki szkolne do elektrowni wodnej „Kamienna” koło Głuska. Organizatorami i opiekunami wycieczek byli nauczyciele; Iwona Dobrowolska, Jan Pawelski i Leszek Wieczór. W pierwszej wycieczce uczestniczyli uczniowie klas VIII C SP i klas 1LO po SP i 1LO po gimnazjum. W drugiej uczestniczyły klasy VIII A i VIII B SP.

      Uczniowie mieli możliwość obejrzenia całego kompleksu elektrowni, która znajduje się w naszej gminie na obszarze DPN. Obiekt elektrowni należy do najpiękniejszych i najciekawszych miejsc naszej gminy. Elektrownia powstała w końcu XIX wieku i pracuje bez przerw do dzisiaj przetwarzając energię spadającej wody w czystą ekologicznie energię elektryczną.
      Jan Pawelski

     • Debata - bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

      29.10.2019

      W dniu 25 października zorganizowane zostało spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Kraj (przybyło czterech funkcjonariuszy), w ramach debaty społecznej: „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - edukacja dla bezpieczeństwa”

      Uczniowie trzech klas ponadpodstawowych skorzystali z prelekcji. Poznali sposoby zabezpieczania się przed cyberprzemocą, jak np. stalking, seksting itp....dowiedzieli się, co mogą zrobić, gdyby stali się celem takich działań, jak pomóc ewentualnym ofiarom. Poznali też status prawny takich czynów. Niestety ciągle aktualne jest zagrożenie dla młodych ze strony szkodliwych używek takich jak narkotyki i dopalacze. Temu niebezpieczeństwu stróże prawa również poświęcili sporo uwagi. Głównym celem debaty było rozbudzanie w nastolatkach świadomej odpowiedzialności za swoje działania. Ważne również okazuje się rozwijanie umiejętności przewidywania konsekwencji zachowań własnych lub innych osób np. kiedy używamy telefonu komórkowego, Internetu (portale społecznościowe). Na koniec uczniowie w kuluarach dopytywali naszych gości, a ci udzielali im dalszych wskazówek.                                                             Ewa Ciesielska

     • Projekt „Mediacje rówieśnicze" dla klas ósmych

      22.10.2019

      Dnia 02.10.2019r. w klasach ósmych odbyła się pierwsza część zajęć w ramach projektu „Mediacje rówieśnicze", jako forma zapobiegania konfliktom i przeciwdziałania mowie nienawiści wśród młodzieży” prowadzonego przez Panią Annę Maslej – mediatora/trenera młodzieży, członka  Centrum Mediacji „Siła Zgody” w Gorzowie Wlkp.. Konflikt jest różnicą poglądów, celów i sposobów komunikacji. Konflikt nie musi eskalować do kłótni i zerwania relacji rówieśniczych, jeżeli  poglądy są komunikowane w sposób asertywny, a nie agresywny.

      Warsztaty miały na celu wyposażenie naszej młodzieży w kompetencje związane z przeciwdziałaniem i rozwiązywaniem konfliktów przy pomocy narzędzi mediacyjnych. Takie umiejętności ułatwią rozwiązywanie problemów nie tylko w szkole, ale również w przyszłym zawodowym życiu uczestników projektu.

       

     • VIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

      10.10.2019

      4 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu uświadomienie wszystkim, iż znajomość tabliczki mnożenia jest bardzo przydatna w życiu codziennym. Nasi uczniowie wzięli udział w tym wydarzeniu po raz piaty. Aby zareklamować akcje uczennice z kółka bibliotecznego parę dni wcześniej przygotowały gazetkę z ważnymi informacjami, zaś na schodach zostały przyklejone karteczki z tabliczką mnożenia, aby dzieci ćwiczyły pamięć i liczenie. Cała akcja rozpoczęła się o godz. 8.00. W każdej klasie został przeprowadzony egzamin pisemny, który trwał 5 minut. Nad wszystkim czuwały uczennice w składzie: B. Zawadzka, D. Michalak, M. Jacków, B. Patora, A. Patora, M. Celniak pod okiem pań: Elżbiety Plewako i Edyty Szot. Do egzaminu przystąpiło 61 uczniów z klasy III, 12 uczniów z klasy IV, 74 uczniów z klasy V i 74 uczniów z klasy VI. Tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia" zdobyło 104 uczniów. Gratulujemy wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniach do tego święta  i gratulujemy zdobywcom tytułu.

       

      Organizatorzy:

       Elżbieta Plewako, Edyta Szot

     • Przywozy dnia 11.10.2019

      09.10.2019

      Dnia 11.10.2019 r. (tj. piątek) – nie będą kursować rano 2 autobusy:

      Słowin – Dobiegniew oraz Mierzęcin – Dobiegniew:

      -  Mierzęcin: nie kursuje autobus o godzinie 7:25, uczniowie powinni jechać autobusem o godzinie 6:50

      - Słowin: nie kursuje autobus o godzinie 6:35, uczniowie powinni jechać autobusem o godzinie 7:05 (kurs Radęcin)

     • Wycieczka do Poznania

      06.10.2019

      Dnia 1.10.2019r. pod okiem Pani Ewy Ciesielskiej, Iwony Dobrowolskiej i Aleksandry Ostapczuk odbyła się szkolna wycieczka do Poznania, w której uczestniczyli uczniowie z różnych klas. Wyjechaliśmy z Dobiegniewa pociągiem o godzinie 7.25. Kiedy dotarliśmy do Poznania, zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta, gdzie widzieliśmy min. kolorowe kamieniczki budników, Ratusz czy Fontannę Bamberki. Niestety pogoda w tym dniu nie sprzyjała długiemu zwiedzaniu więc udaliśmy się do najbardziej oczekiwanego punktu wycieczki - na Termy Maltańskie. Następne trzy godziny szczęśliwi spędziliśmy w otoczeniu basenów, zjeżdżalni oraz rozmaitych atrakcji wodnych. Przyjemności było dużo, od basenu ze sztuczną falą czy rwąca rzeką, po kolorowe zjeżdżalnie. Niestety skończył się wyznaczony czas z wodnymi atrakcjami i musieliśmy opuścić kompleks basenowy. Wszyscy zadowoleni pojechaliśmy tramwajem do centrum handlowego, aby zjeść obiad i zrobić drobne zakupy. Wycieczka bardzo nam się podobała i liczymy na kolejną.

     • „SŁUŻBY MUSZĄ BYĆ PROFESJONALNE I SKUTECZNE”

      30.09.2019

      Proszę sobie wyobrazić, że po jeziorze pływa wywrócony kajak…  Według relacji świadka mężczyźni wcześniej nim pływający zachowywali się nieodpowiedzialnie, stwarzając zagrożenie dla swojego zdrowia i życia. Zostaje powiadomiona Policja i Straż Pożarna. Od tego momentu rozpoczyna się akcja ratunkowa. Jak reagują odpowiednie służby? Jak się komunikują? Jak pracują?

      Mogli się tego dowiedzieć w czwartek 26 września nad jeziorem Osiek maturzyści
      z naszego liceum wraz z uczniami  klas mundurowych ze Strzelec Krajeńskich podczas wspólnej akcji ćwiczeniowej Policji i Straży Pożarnej.

      Założeniem akcji miało być sprawdzenie przez strażaków i policjantów  swoich umiejętności i możliwości ich podnoszenia. Młodzież od początku do końca mogła śledzić poczynania służb, przepływ informacji, przyjrzeć się dowodzeniu akcją i obserwować rozwój wypadków na jeziorze.  I choć wszystko było wyreżyserowane, dało obraz tego, jak wygląda prawdziwa akcja ratunkowa, podczas której nie ma miejsca na najmniejszy nawet błąd.

      Policjanci i strażacy pożegnali nas przepyszną grochówką, zachęcali też maturzystów do wstąpienia w swoje szeregi. Stworzyli również okazję do przeżycia niesamowitych wrażeń podczas „lotu” po jeziorze jedną z wielu łodzi motorowych wykorzystanych w akcji, z czego młodzież chętnie skorzystała.

      Oczywiście było bezpiecznie, bo w kapokach i pod czujnym okiem funkcjonariuszy.

       

      Beata Nawojska-Idziak

     • SALON MATURZYSTÓW

      30.09.2019

      Jaką uczelnię wybrać? Jaki kierunek? Jak się przygotować do matury i co zdawać? – na te
      i wiele innych pytań mogli uzyskać odpowiedź uczniowie klasy III LO naszego liceum podczas Poznańskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2019, który odbył się w dniach 23-24 września.

      Nasi maturzyści odwiedzając  nowoczesny budynek Politechniki Poznańskiej pierwszego dnia salonu mieli okazję do zapoznania się z ofertą edukacyjną i zasadami rekrutacji kilkudziesięciu uczelni z całej Polski. Uczestniczyli  także w spotkaniach z ekspertami OKE w Poznaniu dotyczących matury 2020 (m.in. z geografii, biologii, matematyki, języków obcych), podczas których usłyszeli wiele cennych porad i wskazówek na temat realiów czekającego ją egzaminu dojrzałości.

      Beata Nawojska-Idziak

     • Gorzów Wlkp. też jest ciekawym miejscem !

      24.09.2019

             Dnia  20 września 2019 r. grupa uczniów z klas II – IV  brała udział w wycieczce do Gorzowa Wielkopolskiego. Uczestnicy wyjazdu to dzieci, które wyróżniły się w ubiegłorocznej zbiórce kasztanów i żołędzi - akcji  w której uczestniczymy od ponad dwudziestu lat.  Wycieczka tradycyjnie odbywa się pod koniec roku szkolnego, ale tym razem termin ze względów organizacyjnych został zmieniony.  Celem naszego wyjazdu było zwiedzanie jednej z ośmiu w kraju  Stacji  Meteorologiczno - Hydrologicznej  przy ul. Sybiraków 10 w Gorzowie Wlkp. Kierownik punktu – pasjonat swej pracy barwnie opowiadał o pogodzie i jej składnikach, prezentując przyrządy pomiarowe w ogródku meteorologicznym. Dzieci dowiedziały się, że stacja ma nawet punkt pomiaru temperatury  w Dobiegniewie oraz poziomu wody w Mierzęcinie. W obiekcie pokazano nam komputerowe dane zbierane i opracowywane na potrzeby prognoz pogody i badań naukowych.

            Drugim celem naszego wyjazdu było Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta na ul. Warszawskiej. Znajduje się ono w przedwojennej, doskonale odrestaurowanej Willi Gustawa Adolfa Schroedera. Pani przewodnik oprowadzając nas po wszystkich pięknych pomieszczeniach ciekawie opowiadała o życiu dzieci tej rodziny, ich zabawkach, strojach  i upodobaniach. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. piękne, zabytkowe meble, srebrną zastawę kuchenną, obrazy, rzeźby, monety i inne oryginalne przedmioty znajdujące się w domach bogatych ludzi. Ciekawostką jest również to, iż w pobliskim parku wokół domu oprócz starych rzeźb, drzew i krzewów  jest potwierdzone przez wielu radiestetów miejsce o szczególnie dobrym wpływie na organizm ludzki.

          Dzieci wróciły zadowolone z wyjazdu, choć nie zdążyliśmy zobaczyć kapsuły czasu. To była naprawdę dobra  edukacyjno - rekreacyjna wyprawa.

                                                                                                Helena Niedziałkowska i Anna Błaszczyk

       

     • UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/20

      27.08.2019

      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 w Gminnym Zespole w Dobiegniewie połączone będzie z lokalnymi uroczystościami związanymi z obchodami 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

      Program obchodów:

      godz. 9.00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Chrystusa Króla w Dobiegniewie.

      godz. 10.00 - Uroczystości na placu im. pchor. Tadeusza Starca:

      •  wystąpienie Burmistrza Dobiegniewa - Sylwii Łaźniewskiej;
      •  wystąpienie Prezesa Stowarzyszenia Woldenberczyków - Wiesława Dembka;
      • apel poległych i salwa honorowa w asyście Kompanii Honorowej 35 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej;
      • złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Czynu Żołnierskiego, Pomnikiem Woldenberczyka oraz przy płycie pamiątkowej na terenie byłego obozu Oflag II C Woldenberg;
      •  koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Cantus Decus przeplatany występem Laureatów Konkursu Poezji Obozowej Oflagu II C Woldenberg;
      • wystąpienie dyrektora Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie - Jolanty Pawlak.   

      godz. 11.30 - Przejście uczniów i nauczycieli do budynków szkolnych przy ulicy Gdańskiej i Poznańskiej:

      • spotkanie z wychowawcą,
      • przekazanie informacji organizacyjnych związanych z planem zajęć w nowym roku szkolnym.

      godz.12.45 -  Powrót na plac Tadeusza Starca:

      • pokazy Stowarzyszenia Lubuskiego Oddziału Kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. - zwiedzanie wystawy  "Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej";
      • gra dla młodzieży "Szare szeregi czy wiesz o czym mówisz";
      • wystawa broni historycznej i sprzętu wojskowego.

      godz. 13.00 - Odwozy w ruchu ciągłym.

               Dnia 2 września 2019 r. Gminny Zespół Szkół włącza się w akcję pn. „Przerwany marsz…”,  zainicjowaną przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP.  Ma ona polegać na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez fakt wybuchu II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.

               Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.

               Zachęcamy, aby 2 września 2019 r. wspólnie z babciami, dziadkami a także osobami samotnymi, które mieszkają w naszej okolicy i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. W ten sposób w całej Polsce stworzymy możliwość międzypokoleniowego dialogu, który będzie cennym doświadczeniem dla uczniów.

       

      wicedyrektor GZS

      Elżbieta Szanderska

       

     • Wycieczka do Krynicy Zdroju

      10.06.2019

      W dniach od 27.05.2019 do 1.06.2019 roku odbyła się wycieczka uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie do Krynicy Zdroju.  Brali   w niej udział przedstawiciele klas VII, VIII, III gimnazjum i I liceum ogólnokształcącego. W trakcie wyjazdu nastąpiła pełna integracja uczestników. W pensjonacie każdy musiał samodzielnie przygotowywać sobie śniadanie i kolację. W trakcie pobytu pogoda nas nie rozpieszczała. Mimo tego wszystkie zamierzenia zostały zrealizowane. Zwiedziliśmy Muzeum Nikifora i Muzeum zabawek. Odbyliśmy dłuższą wyprawę szlakami turystycznymi wokół miasta przez Jaworzynę Krynicką. Z góry zjechaliśmy kolejką gondolową i dalej ruszyliśmy pieszo. Zwiedzaliśmy urokliwe uzdrowisko, próbując wody mineralne w pijalni. Ostatniego dnia wybraliśmy  pieszo zrobiliśmy małą rundę  na Górę Parkową. Z tego miejsca  mieliśmy ładny widok na okolice. Uczestnikom wycieczki pozostały niezapomniane wrażenia z pobytu w górach. Wielokrotnie nauczyciele słyszeli pochwały dotyczące zachowania naszych uczniów. Opiekunami byli Krzysztof Niedziałkowski, Jan Pawelski oraz Ewa Ciesielska.

     • Dzień Dziecka w Gminnym Zespole Szkół w Dobiegniewie

      04.06.2019

      31 maja  na stadionie przy ulicy Leśnej uczniowie Gminnego Zespołu Szkół brali udział w obchodach Dnia Dziecka zorganizowanych przy współudziale Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie. Uroczystego otwarcia dokonała Burmistrz Dobiegniewa –pani Sylwia Łaźniewska.

      Nauczyciele wychowania fizycznego zapewnili konkurencje sportowe, animator prowadził zabawy przy muzyce.

      W turnieju piłki nożnej chłopców zwyciężyła reprezentacja klas VII, w piłce siatkowej drużyn mieszanych wygrała klasa III a gimnazjum.  Dziewczęta z klas VII grały w unihokeja. Pierwsze miejsce zajęła klasa VII c, II-VII b, III-VII a.

      W biegu sztafetowym klas IV pierwsze miejsce zajęła klasa IV a, II-IV b, III-IV c, IV-IV d. Wśród klas V pierwsze miejsce V b,  II-V d, III-V a, IV-V c. O zwycięstwo w klasach VI rywalizowały drużyny z klasy

      VI a i VI b. Wygrała VI a. Dzieci młodsze  próbowały swoich sił w wesołych konkurencjach. 

      Wszyscy korzystali ze zjeżdżalni i dmuchańców  dostosowanych do wieku dzieci. Dużym powodzeniem cieszyła się budka z naturalnymi lodami. Starsi chętnie piekli kiełbaski przy ognisku, młodsi korzystali z upieczonych na grillu. Nie zabrakło również zdrowych owoców. Wszyscy miło spędzili ten wyjątkowy dzień.

     • Zlot Gromad Zuchowych Chorągwi Ziemi Lubuskiej

      04.06.2019

      W sobotę 25.05.2019 w Międzyrzeczu odbył się Zlot Gromad Zuchowych Chorągwi Ziemi Lubuskiej, w którym udział brały zuchy z naszej drużyny. Po uroczystym apelu, na którym zgromadziło się ok 200 zuchów, rozpoczęła się gra miejska. Zadaniem uczestników było znalezienie 9 punktów i wykazanie się rycerskimi umiejętnościami. Nazwy punktów kontrolnych zdradzały atrakcje na nich przewidziane np. Rycerska przeprawa przez rzekę, walka ze smokiem czy budowanie wieży. Po dotarciu na metę wszyscy z apetytem zjedli obiad i przystąpili do konkursu Loża Kłamców. Zuchy musiały uważnie słuchać, aby nie uwierzyć w przekazywane błędnie informacje. Na szczęście koncentracja, no i wiedza pomogły, i na wszystkie pytania odpowiedzieliśmy prawidłowo. Później każdy wykonał kartkę dla mamy, w której umieścił wszystkie informacje jakie posiadał o niej np. Jakie kwiaty lubi, jakie wydarzenie wspomina najmilej, co robi najlepiej. Na apelu podsumowującym Zlot okazało się, że wszystkie gromady spisały się wspaniale i wszyscy otrzymali w nagrodę gry planszowe. Zadowoleni i trochę zmęczeni wróciliśmy do Dobiegniewa.

     • POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY W TRZEBICZU

      02.06.2019

      21.05.2019 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Powiatowym Turnieju Szachowym w Trzebiczu. Turniej odbywał się z podziałem na grupę dziewcząt i chłopców. Partie rozgrywane były z pomocą zegarów szachowych. Nad przebiegiem gier czuwali sędziowie. W grupie chłopców pierwsze miejsce zajął Maciej Domagała, drugie Mateusz Szachowicz. W grupie dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Marcelina Górska. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Święto Polskiej Niezapominajki

      16.05.2019

      13 maja 2019 r. uczniowie klas IV Gminnego  Zespołu  Szkół:  Blanka Zawadzka    z IV b, Kalina  Szachowicz oraz Jakub  Klimczyk z IV c reprezentowali naszą szkołę  w Konkursie Przyrodniczym dla klas czwartych z okazji Święta Polskiej Niezapominajki w Drezdenku. Konkurs był organizowany pod patronatem Zarządu Wojewódzkiego LOP w Gorzowie Wlkp. oraz Starosty Powiatu strzelecko-drezdeneckiego.  Tematem przewodnim konkursu był las i jego mieszkańcy. Wiele zadań miało charakter praktyczny, przygotowali je przedstawiciele Nadleśnictwa Smolarz, obecni również w komisji konkursowej. Wśród zadań było rozpoznawanie drzew po jednej z cech np. korze, szyszkach, nasionach, liściach, zwierząt po tropach, odgłosach. Szczególnie trudnym zadaniem było rozpoznanie zwierzaka - sprawcy, który zniekształcił dwie szyszki - wiewiórkę i dzięcioła. Nasi uczniowie na początku zdobyli dużą, ale równą liczbę punktów z uczniami innej szkoły. Potem w potrójnej, zwycięskiej dogrywce wyjechali z Drezdenka z  II miejscem na sześć  drużyn.  Gratulujemy naszym reprezentantom szczególnie dlatego, gdyż byli najmłodsi z wszystkich uczestników.

       

     • Sukces Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie !

      16.05.2019

      Z okazji 15 –lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze, Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym ogłosił konkurs dla szkół „Lubuska Szkoła Europejska”.  Celem konkursu była promocja najbardziej europejskich szkół z województwa lubuskiego, które wyróżniły się aktywnością w realizacji projektów z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej.

      Nasza szkoła przystąpiła do konkursu na poziomie szkół gimnazjalnych. Podsumowanie konkursu odbyło się 9 maja w Collegium Polonicum  w Słubicach, podczas spotkania mającego na celu podsumowanie korzyści  płynących dla naszego regionu z obecności Polski w UE, a zorganizowanego przez Marszałek Województwa Lubuskiego.

      Okazało się, że nasza szkoła zajęła II miejsce w tym konkursie i otrzymała nagrodę, którą jest lekcja obywatelska zorganizowana w szkole oraz grant w wysokości 10 tys. zł na jej przeprowadzenie.

      Nagrodę z rąk  Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak i Członka Zarządu Marcina Jabłońskiego  odebrały Burmistrz Dobiegniewa Sylwia Łaźniewskai Wicedyrektor Gminnego Zespołu Szkół Elżbieta Moś.


     • Przyroda oczekuje działań!

      07.04.2019

      Przyroda oczekuje działań!    Sadzenie drzew to konieczność   i przyjemność!

      To już kolejny raz uczniowie Gminnego Zespoły Szkół w Dobiegniewie sadzili drzewa. Tym razem uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „1000 drzew na minutę” ogłoszonej przez Lasy Państwowe. Celem tej akcji jest zwiększanie całkowitej powierzchni lasów w Polsce,  zagospodarowywanie istniejących nieużytków i tworzenie remiz śródpolnych dla zwierzyny leśnej, zwłaszcza tej drobnej jak bażanty, kuropatwy, czy zające. Mimo długo trwającego ochłodzenia, niepokoju o odpowiednią  pogodę do pracy, na przekór zmiennym prognozom po licznych deszczach i chłodach 4 kwietnia 2019 roku zaświeciło słońce. Klasa V d stawiła się w komplecie i wraz z przybyłymi myśliwymi Koła Łowieckiego „Ryś” z Dobiegniewa, leśnikami Nadleśnictwa Smolarz sadzono świerki, tworząc ekologiczną plantację drzewek na Boże Narodzenie za kilka lat.  Pracującą grupę odwiedził nadleśniczy p. Sławomir Kaźmierczak, który przekazał dla uczestników liczne foldery  o przyrodzie naszej okolicy. Pracę zakończono tradycyjnym  wspólnym ogniskiem. I tym razem prezes miejscowego koła p. Waldemar Jasnowski  zadbał aby były kiełbaski, bułki, napoje. Jak każdego roku taka wyprawa do lasu uczniom bardzo się podobała i już wstępnie umawiali się  z myśliwymi i leśnikami na pracę za rok.

                                                                            Opiekunowie grupy: J. Oberda i H. Niedziałkowska

     • Sukcesy naszych uczniów

      18.03.2019

        Jak co roku nasi  uzdolnieni uczniowie  przystąpili do Konkursów Przedmiotowych organizowanych  przez Lubuskie Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.  W lutym i marcu 2019 r.  odbyły się etapy finałowe konkursów z poszczególnych przedmiotów. Miło nam poinformować, że uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie osiągnęli  w nich wysokie wyniki i uzyskali tytuły laureatów lub finalistów. A oto oni:

      • Mateusz Pindel z klasy   VIIIb uzyskał tytuł laureata z fizyki (przygotowywany do konkursu  przez pana  Jana Pawelskiego) oraz z matematyki (przygotowanie - pani Beata Łysiak)
      • Paweł Paluta-  uczeń  klasy VII c – uzyskał tytuł  finalisty z historii,

              (przygotowanie – pan Krzysztof Niedziałkowski)

      • Agnieszka Tułacz- uczennica  III klasy gimnazjum – została  laureatką  z fizyki, (przygotowanie - p. Jan Pawelski) oraz  z języka angielskiego - ( przygotowanie - pani  Izabela Klimczyk)
      • Anna Wicher-   uczennica  III klasy gimnazjum –  została laureatką z geografii, (pani Jolanta Kadler) oraz finalistką  z matematyki ( p. Jan Pawelski)

      Wszystkim laureatom,  finalistom oraz ich nauczycielom gratulujemy sukcesu. Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym,  laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną. Ponadto laureaci i finaliści konkursu z danego przedmiotu są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu gimnazjalnego w zakresie przedmiotu, z którego uzyskali tytuł laureata lub finalisty.

      Wysokie wyniki w etapach rejonowych konkursów przedmiotowych uzyskali również:

      • Mateusz Pindel - z biologii ( przygotowywany przez panią Agnieszkę Niewiadomską) , z  chemii -  ( przygotowanie pani  Iwona Dobrowolska), z  historii (przygotowanie pani Anna Pawelska)
      • Mateusz Szachowicz  z klasy VI b z  języka polskiego ( przygotowanie – pani Sylwia Szachowicz) oraz z historii (przygotowanie pani Anna Pawelska)
      • Bartosz Mituła, klasa V b  z historii (przygotowanie - p. Anna Pawelska)
      • Jakub Wieczór, III G, z fizyki, (przygotowanie pan Jan Pawelski) 

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości      w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań.        

     • XVII Konkurs Recytatorski Poezji Obozu II C Woldenberg

      18.03.2019

      15 marca 2019r. odbył się w Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie  XVII Konkurs Recytatorski Poezji  Obozu II C Woldenberg. Jego organizatorami są Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie, Urząd Miejski w Dobiegniewie, Akademia Jakuba  z Paradyża w Gorzowie Wlkp., Stowarzyszenie Woldenberczyków w Dobiegniewie, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Kraj. Celem konkursu jest popularyzacja poezji obozowej powstałej w czasie niewoli, prezentacja wartościowych interpretacji utworów poetyckich oraz promowanie Dobiegniewa i Muzeum Woldenberczyków.

       Od lat wydarzenie to cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. W tym roku wzięli w nim udział uczniowie ze  szkół z Drezdenka, Dobiegniewa, Międzychodu, Zwierzyna, Choszczna , Bierzwnika i Strzelec Kraj.

      Gminny Zespół Szkół w Dobiegniewie reprezentowali w tym roku następujący uczniowie:

      • w kategorii szkół podstawowych- Hanna Sydor, Aleksandra Kamińska, Kamila Kowalczyk
      • w kategorii gimnazjum i szkoły średnie- Maja Maćków i Jakub Wieczór

      Jury oceniające poszczególne wystąpienia  uczniów zgodnie podkreślało wysoki poziom wszystkich prezentacji. Nasi uczniowie osiągnęli  wysokie miejsca. W pierwszej kategorii laureatką została Aleksandra Kamińska, zdobywając drugie miejsce, w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych II miejsce i tytuł laureata otrzymał Jakub Wieczór, a Maja Maćków za swą przejmującą interpretację zdobyła nagrodę specjalną. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa i upominki.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w przyszłych edycjach tego konkursu.

     • Nasi siatkarze wicemistrzami powiatu!!!

      10.03.2019

      Początek nowego roku zaowocował sukcesem naszych sportowców. Chłopcy (rocznik 2004-2003), od 27 lutego 2019 r. mogą cieszyć się tytułem wicemistrzów powiatu w piłce siatkowej.

              Mistrzostwa rozgrywane były systemem „każdy z każdym” w dwóch grupach. W drodze do finału nasi zawodnicy pokonali w półfinałach zespół z SP nr 1 w Drezdenku ( 2:1). W finale zmierzyli się z chłopcami z SP nr 2 w Strzelcach Kraj., z którymi przegrali 0:2.

              W naszej drużynie zagrali: M. Trojanowski, W. Marcisz, O. Marcisz, D. Frątczak, K. Maskalaniec, J. Wieczór, O. Holka, J. Wawrzyk, B. Krajewski.

       

      Gratulacje dla drużyny!

       

     • POKAZ RATOWNICTWA

      10.02.2019
      W piątek na jeziorze Wielgie ratownicy i strażacy uczyli zasad zachowywania się na lodzie. Pokazywali w jaki sposób sami sobie lub innym możemy pomóc w przypadku gdy tafla  załamie się lub wpadniemy do przerębli.
       

       

     • BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0 - III

      10.02.2019

        31 stycznia odbył się bal karnawałowy dla klas 0-III. Bal poprowadziły panie ze Szkółki Tańca i Dobrych Manier "Hajdasz". W tym roku dominowały przebrania za policjantów i postaci z bajek. Rodzice w klasach przygotowali poczęstunek i również brali udział w zabawie. Dzieci bawiły się wspaniale.

     • Studniówka 2018

      09.02.2019

      Dnia 12.01.2019  roku uczniowie klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego  w  Gminnym Zespole Szkół w Dobiegniewie uczestniczyli w studniówce. Odbyła się ona nietypowo jak dotychczas, w lokalu Caro w miejscowości Wołogoszcz. Gościem szczególnym, a zarazem głównym sponsorem była Burmistrz Dobiegniewa - pani Sylwia Łaźniewska. Wspomogli także zabawę Rada Rodziców przy Zespole Szkół i pan Zbigniew Gacki – prezes Dobiegniewskiej Fundacji Rozwoju. Bal jak w zwyczaju rozpoczął tradycyjny polonez. Poprowadzili go wychowawca klasy Krzysztof  Niedziałkowski i pani Jolanta Pawlak - Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół. W drugiej parze była pani Elżbieta Moś – wicedyrektor z uczniem naszej szkoły. Młodzież  w towarzystwie nauczycieli wspólnie świetnie bawiła się przy muzyce dj. Irka. Dobre jedzenie  i miła obsługa lokalu dopełniły dobrej atmosfery studniówki.

     • Modernizacja kształcenia zawodowego w Gminie Dobiegniew

      06.02.2019

      W ramach realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Gminie Dobiegniew” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO Lubuskie w okresie ferii zimowych pięciu uczniów Branżowej Szkoły I stopnia wzięło udział w „Kursie obsługi i programowania CNC”. Uczniowie odbyli 60 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Przykładowe tematy realizowane na zajęciach to m.in. Układy sterowania numerycznego CNC,Programowanie cykli obróbkowych,Praca na symulatorze- moduł tokarki CNC oraz moduł frezarki CNC, Obróbka skrawaniem na tokarce CNC itd..

      Uczniowie uczestniczący w kursie otrzymali Certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu.

     • Wigilia na Poznańskiej

      04.01.2019

      21 grudnia celebrowaliśmy nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Jak co roku w naszym budynku odbyły się klasowe Wigilie oraz wspólne spotkanie na szkolnej auli. W atmosferę świąt wprowadziły nas jasełka przygotowane przez panią Aleksandrę Ostapczuk, dzięki którym mogliśmy choć na chwilę w pędzie dnia codziennego zastanowić się nad sensem zbliżającego się czasu. Przedstawienie było piękne i zebrało gromkie brawa. Podobnie jak kolejna część uroczystości. Stanowił ją pokaz kolęd w wykonaniu poszczególnych klas - zwieńczenie międzyklasowego konkursu bożonarodzeniowego, który rozpoczął się już dwa tygodnie wcześniej. Klasy rywalizowały także w konkurencjach na najsmakowitszy wypiek świąteczny, najsmaczniejszą potrawę wigilijną, najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy 7a, drugie miejsce zajęli licealiści z 2 LO.

      Spotkanie i konkurs zorganizował SU wraz z opiekunem.

     • Sukces uczennicy LO

      06.01.2019

      W dniu 7 grudnia 2018 r. Natalia Węglewska, uczennica klasy II naszego Liceum Ogólnokształcącego odebrała z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty dyplom stypendysty Prezesa Rady Ministrów. Stypendia przyznawane są corocznie najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Natalka osiąga wysokie wyniki w nauce, jest wzorową uczennicą o wysokiej kulturze osobistej, wielokrotnie reprezentowała naszą szkołę w konkursach. Udziela się też społecznie i artystycznie. Interesuje się chemią i matematyką, a w przyszłości pragnie studiować kosmetologię. Natalia znalazła się w gronie 107 uczniów wyróżnionych stypendium PRM w województwie.

     • Mobilne planetarium w Dobiegniewie

      24.01.2019

      MOBILNE PLANETARIUM, - Kosmos 360 st. dookoła głowy - to najnowocześniejsza forma edukacji PRZYRODNICZO - ASTRONOMICZNEJ bardzo rozpowszechniona na świecie, a ostatnio rozwijająca się również w Polsce. Dzięki przychylności naszych władz samorządowych 30 października br., z wyżej wymienioną formą edukacji astronomicznej mogła zapoznać się młodzież Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie. W auli szkolnej, odbyło się 5 seansów multimedialnych, w których wzięło udział 110 osób. Celem seansów było przybliżenie młodzieży świata nauki w sposób jak najbardziej profesjonalny a jednocześnie przystępny.

      Pokazy multimedialne realizowane były przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu projekcyjnego (rzutnik przestrzenny, rzutnik z lustrem) oraz programów komputerowych, specjalnie przygotowanych dla małych planetariów. Wszystko odbywało się w specjalnej półsferycznej, przenośnej kopule, zapewniającej niezbędne tło dla obrazów. Zastosowanie tych nowości technicznych dało efekt prawdziwego obserwatorium. Młodzież była bardzo zadowolona z zajęć i nie może doczekać się kolejnej nowości – zajęć science show!

     • Kolędujemy w Domu Pomocy Społecznej

      07.01.2019

      Święta Bożego Narodzenia, to czas miłości i pokoju. Chcąc podzielić się tą radością z innym, Szkolne Koło Caritas zainicjowało spotkanie kolędowe w Domu Pomocy Społecznej.17 grudnia młodzież szkolna wraz z opiekunami panią Barbarą Grzebyk i Aleksandrą Ostapczuk udała się do DPS z niespodziankami. Przygotowaliśmy słodkości oraz krótki program artystyczny. Na początku uczniowie wystawili jasełka, a następnie dziewczynki ze Szkolnego Klubu Sportowego zaprezentowały swój układ taneczny. Po występach nastąpiło wspólne, radosne śpiewanie kolęd. Na zakończenie spotkania “nasi kolędnicy”, aby nikt nie został pominięty, udali się do pokojów z życzeniami, wręczając przygotowane kartki świąteczne. Całość spotkania odbyła się w miłej, przyjaznej atmosferze.

     • Zabawa andrzejkowa

      02.12.2018

      29 listopada w Szkole Podstawowej odbyły się długo oczekiwane Andrzejki. Grupa dziewcząt z samorządu uczniowskiego przygotowała ciekawe wróżby. Wszyscy świetnie się bawili w rytmie aktualnych przebojów. Najlepiej jednak podobały się „Kaczuszki” i  „Makarena”.  Piosenka „Daddy” porywała wszystkich do tańca synchronicznego. Zabawę przerywały śmieszne konkursy tańca w których udział brała także publiczność. W zorganizowanej kawiarence można było napić się soku, wody lub co nieco przekąsić. W styczniu zapraszamy klasy IV-VI na karnawałowy bal przebierańców. Już dziś można pomyśleć nad szokującym przebraniem.

     • Życie codzienne w II Rzeczpospolitej Polskiej

      02.12.2018

      Z okazji Stulecia Odzyskania  Niepodległości przez Polskę została zorganizowana w Szkole Podstawowej przy ulicy Gdańskiej wystawa pokazująca życie codzienne w II Rzeczpospolitej Polskiej. Na wystawie zaprezentowano eksponaty pochodzące z początku XX wieku, a należące do mieszkańców Gminy Dobiegniew. Wystawę uzupełniły fotografie życia codziennego w dwudziestoleciu międzywojennym.

      Wystawę przygotowała Anna Pawelska.
     • Powiatowa Olipiada Wiedzy o Zdrowiu

      28.11.2018

           Uczniowie naszej szkoły od kilku lat biorą udział w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu, organizowanej przez Sanepid w Drezdenku. Rożnica polegała na tym, iż zawsze była to olimpiada dla młodzieży gimnazjalnej. W tym roku po raz pierwszy odbyła się edycja dla SP. Do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn z Powiatu strzelecko-drezdeneckiego. GZS w Dobiegniewie reprezentowały uczennice kl. 8b: Magdalena Grodzicka i Klaudia Sosin. Dziewczyny zmagały się z krzyżówką, testem wiedzy, odpowiadały na pytanie problemowe, zgadywały hasła w kalamburach oraz przedstawiały wcześniej przygotowaną scenkę na temat "Uzależnienia - droga donikąd".

      Okazały się bezkonkurencyjne! Zajęły I miejsce!

      Dziękujemy Magdzie i Klaudii za zaangażowanie, a także opiekunom p. A. Karpińskiej

      i p. E. Palucie. Gratulujemy!!!

       

     • Działania profilaktyczne

      28.11.2018

      W ramach działań profilaktycznych zorganizowaliśmy spotkanie z muzykiem Piotrem Lubertowiczem.

      Piotr Lubertowicz jest wokalistą i gitarzystą, autorem tekstów piosenek.  Od wielu lat związany z polską sceną blues-rockową. Współpracował  m.in. z zespołami Easy Rider, Sławkiem Wierzcholskim i Nocną Zmianą Bluesa, Monkey Buissines, Jackiem Dewódzkim (byłym wokalistą grupy Dżem), Carlosem Johnsonem (USA) oraz muzykami legendarnej grupy Tadeusza Nalepy - Breakout.

      Życie jego naznaczone jest wieloma doświadczeniami, także tymi bolesnymi, czy nawet z pogranicza utraty sensu życia. Artysta wspominał o wielu szczegółach z życia na scenie i poza nią, o znajomości i współpracy ze znanymi artystami. Nie ukrywał, że towarzyszyły mu wtedy narkotyki i alkohol.
      Spotkanie miało bardzo duży ładunek emocjonalny i szczere rock`n`roll`owe zacięcie przeplatane opowieściami z życia i muzyki, która go inspiruje.

      Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za możliwość doświadczenia wielu wrażeń muzycznych i nie tylko.

      Ewa Paluta
       

     • Konkurs „Wokół symboli narodowych”

      23.11.2018

      W dniu 14.11.2018 odbył się konkurs dla uczniów kl.II-III przygotowany przez IPN oddział Szczecin. Do konkursu uczestnicy przygotowywali się już od października. Zapoznali się z  wystawą „ Ojcowie Niepodległości” , rozwiązywali krzyżówki, układali puzzle, dopasowywali określenia do obrazów. Grali także w grę „ Znaj znak”. Wiadomości zostały sprawdzone w formie testu składającego się z 25 pytań. Konkurs wypadł bardzo dobrze, wszyscy uczestnicy mieli wynik powyżej 70% . Nasi laureaci:

      I miejsce Michał Zając 36/36 pkt

      II miejsce Izabela Świło 31/36

                       Michał Celniak 31/36

      III miejsce Szymon Wróblewski 28/36

                         Jan Pierzyński 28/36

                        Klara Maćków 28/36

                        Wojciech Żendełek 28/36

      Czekamy na wyniki z naszego województwa. A wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY.

      E. Grzankowska

     • KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

      09.11.2018

      Dnia 7 listopada w Gminnym Zespole Szkół w budynku przy ulicy Gdańskiej odbył się Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Uczestnikami konkursu byli uczniowie „zerówki” oraz klas I-VI. Wpisywał się on w harmonogram Szkolnych Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

      Oceniając występy klas brano pod uwagę znajomość tekstu, czystość intonacyjną, pracę zespołową, wyraz artystyczny (stroje, przebranie, aranżacje). Jury doceniło zaangażowanie  uczniów, rodziców i wychowawców w przygotowanie występu artystycznego. Uczniowie zaprezentowali nie tylko zdolności wokalne, ale również umiejętności gry na instrumentach muzycznych. Popisali się też zdolnościami plastycznymi wykonując rekwizyty dobrane do treści prezentowanych pieśni patriotycznych. Nie zabrakło też charakteryzacji ważnych postaci historycznych.

      A oto wyniki:

      W grupie pierwszej – klas „0” - III

      wyróżnienie otrzymały:

      „oddział „0” , klasa II a, klasa II b, klasa II c

      Miejsce III   -   klasa III a

      miejsce II    -   klasa I b oraz klasa I c

      miejsce I     -   klasa I a

       

      w grupie drugiej – klas IV – VI

      wyróżnienie  otrzymały:

      klasa VI b, klasa V a, klasa IV a

      miejsce III –    ex aequo    klasa VI a  i   IV c

      miejsce II –    ex aequo     klasa IV d  i   V d

      miejsce I –    ex aequo      klasa V b   i   V c

       

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałego występu!

       

      J. Nowak

     • Halloween 2018

      31.10.2018

      W ramach poznawania kultur krajów, których języków uczymy się, nauczyciele języków obcych: Paulina Paczesna i Marzena Korzeniewska - Antropik przygotowały apel, mający na celu przybliżenie genezy i obalenie mitów jakie krążą wokół Halloween. W apelu wzięli głównie udział uczniowie klasy 6b należący do Kółka Miłośników Języka Angielskiego oraz uczennica klasy 6a Jula. Jednak apel miał jeszcze jedno ważne przesłanie. Bowiem oprócz informacji na temat Halloween, prowadzący przypomnieli wszystkim, dlaczego 1 listopada odwiedzamy groby najbliższych. Bo zanim zachwycimy się czymś co obce, najpierw uszanujmy to, co nasze.

     • Wycieczka klasy V b do Muzeum Oflag IIc Woldenberg

      18.10.2018

            Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę kl. V B wybrała się 16 X br. na wycieczkę do Muzeum Woldenberczyków. Na miejscu powitała nas zastępca burmistrza Dobiegniewa Pani Sylwia Łaźniewska. Opowiedziała o okolicznościach powstania tak ważnego dla historii naszego państwa muzeum i zaprosiła do zwiedzenia ekspozycji, wręczając słodycze i drobne upominki. Zrewanżowaliśmy się rozetką w biało- czerwonych barwach.

      Następnie kustosz Pani Irena Zmaczyńska oprowadziła nas po obiekcie i w ciekawy sposób przedstawiła historię  muzeum i zgromadzonych eksponatów. Zapaliliśmy również znicze przy pamiątkowej płycie poświęconej Woldenberczykom.

      Kolejnym punktem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek przygotowane przez rodziców.

       

      wychowawca klasy

      Renata Florczak

                 

     • PODSUMOWANIE ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH W PROJEKCIE REWITALIZACJI

      28.06.2018

      Dnia 14 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Dobiegniewie odbyło się spotkanie podsumowujące zajęcia edukacyjne w ramach realizacji modelowego projektu rewitalizacji "Dobiegniew - chcę tu mieszkać, pracować, żyć".

                  Honorowymi uczestnikami spotkania była delegacja pracowników samorządowych z Gminy Kępice, którzy w ramach wizyty studyjnej gościli w  naszym miasteczku. Obecna była również pani Sylwia Łaźniewska - kierownik projektu  i pani Grażyna Gradowska - koordynator  projektu realizowanego w naszej gminie.

                  Uczniowie uczestniczący w projektowych działaniach edukacyjnych zaprezentowali w formie pokazu multimedialnego, wystawy zdjęć,  prac plastycznych i literackich efekty rocznej pracy w następujących kategoriach:

      • Obserwuję, analizuję, informuję
      • Mały architekt
      • Ocalić od zapomnienia. Historia Dobiegniewa
      • Rewitalizacja w komiksie
      • Akcja plenerowa

                  Z  zaprezentowanych sprawozdań wynikało, że prowadzone zajęcia były ciekawe, atrakcyjne i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

                  Wszyscy uczestnicy projektu oraz prowadzący zajęcia nauczyciele otrzymali certyfikaty uczestnictwa w programie oraz skromne upominki.

     • Informacja o podręcznikach obowiązujących w roku szkolnym 2018/2019

      12.06.2018

      Informacja o podręcznikach z roku szkolnego 2017/2018

      Uczniowie klas I-VII, Gimnazjum zdają do biblioteki wszystkie dotacyjne podręczniki w ostatnim tygodniu zajęć edukacyjnych 18-21 czerwca 2018 według harmonogramu ustalonego przez nauczycieli bibliotekarzy.

      Proszę nie zapomnieć o dołączonych do niektórych podręczników płytach CD.

          

      Informujemy, że uczniowie wszystkich klas I –VIII SP, klas III gimnazjum otrzymają darmowe podręczniki i materiały ćwiczeniowe  we wrześniu 2018 r. w ramach programu rządowego.  Rodzice kupują podręczniki do nauki religii oraz wyprawkę do oddziałów przedszkolnych  według wykazu, który zostanie podany do 30 czerwca.

     • Szachowe mistrzostwa szkoły

      07.06.2018

      We wtorek 5czerwca 2018r. odbyły II Mistrzostwa Szkoły w Szachach. Celem zawodów było wyłonienie Mistrza i Mistrzyni Szkoły oraz popularyzacja sportu szachowego.Do rywalizacji przystąpiło,niestety tylko 7 uczniów szkoły podstawowej. A szkoda!Zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali piękne puchary i dyplomy, a wszyscy uczestnicy drobne upominki. Zawody sędziował  pan  Paweł Partyka - sędzia państwowy  I klasy.

       Oto wyniki.

      W kategorii dziewcząt klas I-III              Anastazja Leśniak

      W kategorii chłopców klas I-III              Wojciech Żendełek

      W kategorii dziewcząt klas IV-VII         Marcelina Górska

      W kategorii chłopców klas IV-VII          Mateusz Szachowicz

      Najlepszym w całym turnieju okazał się Mateusz Szachowicz, który wygrał wszystkie partie. Gratulujemy!!!

     • Dzień Dziecka 2018

      03.06.2018

      30 czerwca  obchodziliśmy Dzień Dziecka. Uczniowie Szkoły Podstawowej pokonywali tor przeszkód. Wyznaczoną trasą, czarno-żółtą dla klas I-III i biało-czerwoną dla klas I-VI przeszli po promenadzie nad jeziorem Wielgie wykonując przygotowane przez pana Dariusza Majowicza zadania: marsz spętanych, kalambury, jaka to melodia, malowanie twarzy, rysowanie kredą, budowanie zamków z piasku, wspólne śpiewanie piosenek, test wiedzy, sznurek z ubrań, uzupełnianie wiaderek z wodą. Podczas wykonywania zadań uczniowie popisywali się zdobytą wiedzą i umiejętnościami, również organizacyjnymi. Na trasie pomagały panie: Marzena Antropik, Monika Maćków, Elżbieta Plewako, Joanna Nowak, Ewa Grzankowska i Edyta Szot.

      Urząd Miejski w Dobiegniewie ufundował dmuchańce do których ciągle ustawiały się kolejki dzieci. Rybacka Lokalna Grupa Działania Pojezierze Dobiegniewskie zorganizowała pokaz naturalnych okazów ryb słodkowodnych. Uczniowie starszych klas brali udział w konkursie ,,Wiedzy o akwakulturze”.  Odbył się również konkurs wędkarski w którym uczestnicy musieli złapać sztuczne rybki mini wędką. Za udział każdy otrzymywał upominek. Po konkursach można było odzyskać siły posilając się  grochówką i pierożkami z rybą. Dobiegniewscy strażacy zamontowali zraszacz , który przy panującym upale był kolejną atrakcją. Rada Rodziców ufundowała słodki poczęstunek dla wszystkich. Pani burmistrz Sylwia Łaźniewska bawiła się z nami na szkolnej dyskotece, którą poprowadził pan Bogdan Siwiec. Dobrze smakowały kiełbaski pieczone na ognisku.  Było miło i wesoło.

       

                                                                                                                Dariusz Majowicz

       

     • GÓRY SOWIE Z ADRENALINĄ

      03.06.2018

      W dniach 28.05 – 30.05. 2018 35 uczniów klas VI A i VI C wraz z opiekunami wzięło  udział w wycieczce GÓRY SOWIE Z ADRENALINĄ. Swoją przygodę uczestnicy wycieczki rozpoczęli od  spływu pontonami Nysą Kłodzką, rozwiązywali zagadki w Folwarku Szyfrów, zwiedzali Muzeum Kopalni Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie, zobaczyli wiszący most i kamienną tamę na Jeziorze Bystrzyckim. Weszli na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) i zdobyli najwyższy szczyt Gór Stołowych Szczeliniec (919 m n.p.m.). Uczniowie korzystali z basenu położonego na terenie zakwaterowania i sprawdzali swoją wytrzymałość na najwyższej w Polsce ściance wspinaczkowej (58,8 m) powstałej w dawnym szybie kopalnianym. Pełni wrażeń  ok.  godz. 21 wróciliśmy do oczekujących rodziców.

      M. Walczewska

     • Wycieczka do Drezdenka

      02.06.2018

      17 maja 2018 uczniowie z klas I– IV GZS w Dobiegniewie wyjechali na wycieczkę edukacyjną. Wyjazd był formą nagrody dla tych uczniów, którzy wyróżnili się      w zbiórce kasztanów i żołędzi dla leśnej zwierzyny jesienią ubiegłego roku. Wyjazd opłacili Myśliwi Koła  łowieckiego „Ryś” w Dobiegniewie. Byliśmy na ścieżce dydaktycznej przy Nadleśnictwie Smolarz, w Muzeum Puszczy Noteckiej, Parku Miniatur oraz  na placu zabaw. Dopisała nam pogoda i humor.

     • Święto Polskiej Niezapominajki

      02.06.2018

      15 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w  Konkursie Przyrodniczym z okazji Święta Polskiej Niezapominajki w Drezdenku.  Konkurs miał rangę powiatową i był organizowany pod patronatem Zarządu Wojewódzkiego LOP w Gorzowie Wlkp. oraz starosty powiatu strzelecko-drezdeneckiego  Edwarda Tyranowicza. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz  Płotecki, Paweł  Paluta z VI c oraz Dominik Kaźmierczak z klasy VI a. Wiele zadań miało charakter praktyczny i przygotowała je przedstawicielka Nadleśnictwa Smolarz p. Katarzyna Rakoczy. Nasi uczniowie zdobyli równą liczbę punktów z uczniami szkoły w Drezdenku, ale w dogrywce wyjechali z Drezdenka z  III miejscem.  Gratulujemy reprezentantom.

      H. Niedziałkowska

     • Ogłoszenie

      10.05.2018

      Dnia 05.06.2018 r. (tj. wtorek) o godzinie 9:00 rozpocznie się Szkolny Turniej Szachowy ( w świetlicy klas 4-6 budynku Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie przy ul. Gdańskiej 8):

      • turniej odbędzie się w następujących kategoriach: klasy 1-3 (dziewczęta
       i chłopcy) oraz klasy 4-7 (dziewczęta i chłopcy),
      • zapisy na turniej : uczniowie z klas 1-6 u prowadzącego zajęcia ( p. Partyka) , uczniowie z klasy 7 w sekretariacie Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie (budynek przy ul. Gdańskiej 8),

       

      NA ZAPISY CZEKAMY DO DNIA 30.05.2018 r.

     • Dzień Ziemi kwiecień 2018

      05.05.2018

      Obchody  Dnia  Ziemi są tradycją w naszej szkole. W tym roku odbyły się one pod hasłem:  „Poznajemy ptaki z naszego sąsiedztwa”.

      W planie obchodów znalazło się:

      1. Przygotowanie budek lęgowych dla ptaków we współpracy z  Zakładem Drzewnym w Dobiegniewie.
      2. Rozwieszenie budek na terenie miasta – nad jeziorem,  w parku   we współpracy  z CIS.
      3. Kontynuacja corocznej akcji nasadzeń drzew i krzewów leśnych we współpracy z Kołem Łowieckim  „Ryś”  w Dobiegniewie  oraz Nadleśnictwem  Smolarz  z  Drezdenka.
      4. Montaż słowno-muzyczny  dla uczniów naszej szkoły, przydział  zadań  związanych z ptakami dla  poszczególnych  grup  wiekowych.
      5.  Przygotowanie tzw. „przypominaczy” – znaków/symboli na temat oszczędzania wody i prądu. Zawieszenie ich  w toaletach szkolnych.
      6. Wystawa prac plastycznych o treści przyrodniczej nauczyciela Stefana Spielera w sali od zajęć socjoterapeutycznych  do 11 maja 2018.
      7. Konkurs o treści przyrodniczo-ekologicznej dla  klas I-III. Zgłoszenie udziału reprezentacji szkoły klas IV- VI do udziału  w Powiatowym Konkursie Przyrodniczym   w  Drezdenku – maj 2018.
      8. Pozyskanie funduszy  i organizacja  wycieczki dla uczniów klas młodszych  wyróżniających się w zbiórce  kasztanów.
      9. Organizacja wystawy zdjęć nagrodzonych w Konkursie Fotograficznym „Środowisko wodne widziane oczami dziecka”.

      Program artystyczny na Dzień Ziemi przygotowali uczniowie klas czwartych należący do Szkolnego  Koła  LOP.

      opiekunki szkolnego Koła LOP

      A. Błaszczyk

      H. Niedziałkowska

     • Sadzimy leśne jabłonie i topinambur

      05.05.2018

      Już od kilkunastu lat nasza szkoła uczestniczy w akcji sadzenia drzewek i krzewów leśnych. Tak było i tym razem. 20 kwietnia 2018 klasa VIc wspólnie z nauczycielami Jakubem Oberdą i Heleną  Niedziałkowską oraz szkolną  pielęgniarką, Panią Dorotą Pater wyjechała w okolice miejscowości Słonów urządzać stołówkę dla  leśnej zwierzyny. Uczniowie  sadzili w środku lasu odporne na choroby i szkodniki jabłonie. Ich owoce w przyszłości posłużą  zwierzętom za  karmę. Nowym doświadczeniem dla uczniów było urządzanie poletek topinamburu, przysmaku dzików o kwiatach podobnych do słoneczników,  który sadzi się podobnie jak ziemniaki. Tę pracę przygotowali i dzielnie wspierali fizycznie uczniów myśliwi z Koła  Łowieckiego  „Ryś” w Dobiegniewie oraz  pracownicy  Nadleśnictwa  Smolarz z Drezdenka. Po wykonaniu zadania jak każdego roku gospodarze zorganizowali poczęstunek - ognisko z kiełbaskami, napojami, słodyczami. Była to kolejna, nietypowa lekcja przyrody  w naturalnym środowisku.  Zostaliśmy  zaproszeni do lasu  na następny rok.

       

     • Grupa "0" b w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

      13.04.2018

      We wtorek 10.04.2018r. starszaki z grupy  0 „b” wraz z wychowawczynią p. M. Mumot były na wycieczce w  Bibliotece  Pedagogicznej w  Gorzowie Wlkp. Organizatorem wycieczki była p. E. Szot. Po przyjeździe dzieci powitała p. Maja Wilczyńska, która prowadzi zajęcia z  teatru Kamishibai.   Na początek starszaki wysłuchały bajkę pt. „ Mój przyjaciel Kemushi”, o  gąsienicy  , która zmieniła  się w pięknego motyla. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania , które w trakcie czytania zadawała pani Maja.  Następnie wszyscy wzięli udział w zabawie, a później każde dziecko miało za zadanie narysować mieszkańca domku, który opuścił Kemushi.  Na koniec starszaki mieli okazje obejrzeć  tak zwany dział wypożyczeń oraz wystawę prac dzieci z Gorzowa. Dzieci wróciły z wycieczki szczęśliwe i zadowolone.

     • Pierwsza Pomoc Przedmedyczna

      08.04.2018

           W  marcu odbyły się warsztaty dla klas szóstych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Absolwent naszej szkoły Wojtek Starosta, obecnie ratownik medyczny nauczył dzieci  kolejnych czynności podczas ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

      Lekcje ratowania życia ludzkiego są dla każdego człowieka niezwykle ważne. Dziękujemy Wojtkowi za poświęcony nam czas.

     • Pierwszy Dzień Wiosny

      16.04.2018

      21 marca 2018r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza oraz Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji oglądaliśmy Teleexpress w którym wykonawcy z Samorządu Uczniowskiego przedstawili informacje dotyczące szkodliwych substancji obecnych  powietrzu, niekorzystnych skutków zdrowotnych oddychania zanieczyszczonym powietrzem,  aplikacji Kanarek do monitorowania czystości powietrza oraz działań, żeby powietrze, którym oddychamy było czystsze. Następnie klasa III B przedstawiła inscenizację pt. ,,Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Na melodię ,,Czar ogniska’’, ,,Czarne oczy’’, ,,Pierwsza Kadrowa’’, ,,Tak bardzo się starałem’’ wyśpiewane zostały perypetie chorego komina, którego główną bolączką były palące się w piecu centralnego ogrzewania  śmieci. Następnie odbył się quiz ze znajomości bajek i baśni oraz wiosenny pokaz mody. Dzieci z klas I-III w klasach przygotowały plakaty ,,Kochasz dzieci, nie pal śmieci’’, a ich starsi koledzy z klas IV-VI opracowali krzyżówki o tematyce wiosenno-ekologicznej. Potem młodsi udali się na spacer w poszukiwaniu śladów wiosny, a starsi udali się do miasta wręczając mieszkańcom ulotki edukacyjne informujące o szkodliwości spalania śmieci. Część uczniów niosła duży baner do przedszkola. Tam spotkali się z grupą ,,zerową’’ i wspólnymi siłami zamocowano go na ogrodzeniu. Miło było powspominać  chwile spędzone w przedszkolu. Teleexpress przygotował pan Dariusz Majowicz i  pani Marzena Korzeniewska, inscenizację ,,Kochasz dzieci, nie pal śmieci ‘’ przygotowała pani Bożena Bekała i pan Dariusz Majowicz. Quiz ze znajomości lektur oraz konkurs piosenki i pokaz mody przygotowały panie: Edyta Szot i Elżbieta Plewako oraz wychowawcy klas.  Ulotki edukacyjne i banery ufundował Urząd Miejski w Dobiegniewie.

      Wyniki klas z "Wiosennych konkurencji"

      klasy 4-6

      I MIEJSCE        - 4 C i 5 B - 32 pkt.

      II MIEJSCE      - 5 A - 29 pkt.

      III MIEJSCE    - 4A- 28 pkt.

      IV MIEJSCE     - 4 D - 26 pkt.

      V MIEJSCE       - 6 A i 6 C- 25 pkt.

      VI  MIEJSCE     -4 B - 24 pkt.

      VII MIEJSCE   - 6 B - 22 pkt.

       

      klasy 0-3

      I MIEJSCE     - 0 A i III B - 29 pkt.

      II MIEJSCE   - III C - 37 pkt.

      III MIEJSCE  - 0 B- 36 pkt.

      IV MIEJSCE    -I C- 35 pkt.

      V MIEJSCE      -IIA i I A- 34 pkt.

      VI miejsce        -III A i III D- 33 pkt.

      VII MIEJSCE  - I B- 31 pkt.

       

       

                                                                                                    Dariusz Majowicz

       

     • Targi Ksiązki

      26.03.2018

      W dniu 23.03.2018r. (piątek) odbyła się wycieczka na  Poznańskie Targi książki, które zostały zainicjowane w 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. W wycieczce brali udział uczniowie Gminnego Zespołu Szkół z klas 4-6 pod opieką p. Edyty Szot, p. Ewy Paluty i Katarzyny Chlebickiej. Podróż minęła bardzo spokojnie, choć nie tak jak to sobie zaplanowaliśmy. Nasz regio miał duże opóźnienie, bo aż 90 minut, ale na szczęście pojechaliśmy innym pociągiem. O godz. 10.00 nastąpiło otwarcie hal targowych i w końcu mogliśmy przystąpić do szturmu na stoiska z książkami. A było w czym wybierać. Pojawiły się wszystkie znane wydawnictwa, z naprawdę ciekawymi i pięknie zilustrowanymi książkami dla dzieci. Mieliśmy zaszczyt posłuchać i zobaczyć pana Aleksandra  Dobę, polskiego podróżnika, kajakarza, który jako pierwszy w historii człowiek samotnie przepłynął kajakiem OceanAtlantycki, z Afryki do Ameryki Południowej. Cała grupa wzięła także udział w konkursie , zorganizowanym przez organizatorów, nagrodą były  wspaniałe książki, zakładki. Mimo, że wydaliśmy wszystkie pieniądze, to wróciliśmy z wycieczki szczęśliwi i zadowoleni.  Nie obeszło się oczywiście bez zdjęcia pamiątkowego całej grupy. Na dworcu w Dobiegniewie byliśmy o godz. 15.40, skąd uczniów odebrali rodzice.

      Edyta Szot

     • V Gminny Konkurs Tradycji Wielkanocnych w Trzebiczu

      24.03.2018

       

      Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w konkursie wielkanocnym organizowanym przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich "Stokrotki" w Trzebiczu oraz Urząd Miejski w Drezdenku.

                  W tym roku wzięło udział 23 uczniów z klas I - III oraz 5 z klasy "0". Corocznie uczniowie naszej szkoły zdobywali liczne nagrody, dyplomy oraz wyróżnienia. Również w tym roku  wiele osób zostało nagrodzonych.

                  W kategorii "Palma wielkanocna" - I miejsce Blanka Zawadzka z kl. 3 b

                                                                         - wyróżnienie Kalina Szachowicz z kl. 3 c

                  W kategorii "Pisanka nowoczesna" - I miejsce Karolina Chilczuk z kl. 3 c

                                                                           - II miejsce Błażej Tuszyński z kl. 3 c

                                                                          - III miejsce Sylwia Waszkiewicz z kl. 2 a

                  W kategorii "Stroik wielkanocny"  - I miejsce Aleksander Wilczak z kl. 1 b

                                                                          - II miejsce Filip Dyka z kl. 3 d

                                                                          - III miejsce Oliwia Waszkiel z kl. 1 a

      Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali od organizatorów drobne, ale ciekawe upominki.

      Nagrody i dyplomy zostały wręczone w naszej szkole podczas imprezy z okazji "Dnia Wiosny".

      Konkurs cieszy się zawsze zainteresowaniem wśród najmłodszych uczniów, ale w tym roku w wykonanie prac włączyli się także rodzice. Jeden z nich również został wyróżniony.

                  Gratuluję wszystkim  zdobytych nagród oraz życzę dalszych sukcesów.

       

      Organizator

                                                                                                                                             Elżbieta Plewako

       

     • Konkurs Poezji Obozowej

      22.03.2018

      16 marca 2018 r. po raz XVI uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych  oraz średnich z różnych powiatów wzięli udział w Konkursie  Recytatorskim  Poezji Obozu II C Woldenberg. Konkursowi od lat przyświeca cel odkrywania talentów wśród dzieci i młodzieży, ale również popularyzacja poezji powstałej w czasie niewoli.

      Komisja konkursowa wyłoniła laureatów tegorocznej edycji.  Tytuł laureata otrzymała uczennica naszej szkoły – Maria Michalak z klasy VI b, a wyróżnienie Aleksandra Kamińska z klasy IV c.

      Serdecznie gratulujemy.

      Bogusława Hojniak

     • KONKURS PIOSENKI DZIECIĘCEJ

      15.03.2018

      1 marca 2018r. o godz.13- tej na holu szkoły przy ul. Gdańskiej odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej. Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas I – VI. Celem konkursu było prezentowanie dziecięcych umiejętności wokalnych, rozwijanie zainteresowań i zdolności muzycznych, kształcenie umiejętności radzenia sobie z tremą oraz promowanie kultury osobistej wśród słuchaczy. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali wybrane przez siebie utwory bardzo ładnie, ale tradycyjnie jury wybrało najlepsze głosy.

      W kategorii klas młodszych zwyciężyły uczennice klas trzecich: Zawadzka Blanka i Łątka Emilia z kl. 3b oraz Krygier Patrycja z kl. 3a. Na wyróżnienie zasłużyła Jacków Malwina również z kl. 3b.          

      W klasach IV-VI najpiękniej zaśpiewali: Tomczyk Angelika, Kamińska Aleksandra oraz Sydor Hania i Łątka Jakub.

      Organizatorami konkursu, który ma już w szkole swoją tradycję, były nauczycielki – Joanna Nowak i Bożena Bekała.         

     • WYCIECZKI SZKOLNE

      10.03.2018

      Wycieczki i inne formy turystyki są integralną formą działalności wychowawczo-dydaktycznej szkoły.

      W styczniu i lutym zorganizowano cykl wyjazdów rekreacyjno-sportowych. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poprawić swoją sprawność fizyczną na basenie i lodowisku, doświadczyli nowych wrażeń i wzruszeń oglądając filmy w kinie. Spędzając czas na wycieczce nasi wychowankowie mogli również pogłębić swoje relacje  z rówieśnikami        i  opiekunami. Żadne inne zajęcia edukacyjne nie dostarczają takiego ładunku oddziaływań wychowawczych, jak właśnie wycieczki. W warunkach pozaszkolnych uczniowie zachowują się spontanicznie i zapominają o konwencji szkolnej ławki.

      Organizując różne wycieczki stwarzamy naszym uczniom optymalne warunki do rozwoju ich aktywności fizycznej, intelektualnej a jednocześnie kształtujemy w nich postawy społeczne oparte na preferowanych wartościach.

      Bogusława Hojniak

     • Z życia nauczania zintegrowanego

      10.03.2018

      BAL KARNAWAŁOWY

       

      W okresie karnawału i w naszej szkole potrafimy się bawić. Tuż przed feriami zimowymi  zorganizowano dla  klas 0-III bal przebierańców. Bal poprzedziła dekoracja sali, w którą włączyły się wszystkie klasy. Salę udekorowano maskami, balonami i serpentynami. Dzieci przebrane były wspaniale. Wśród dziewczynek dominowały stroje księżniczek i wróżek, a wśród chłopców policjantów i piratów. Uczniowie zgodnie bawili się przy wesołych rytmach muzyki, a wiele mam przełamało się i wspólnie tańczyło razem z dziećmi. Dzięki współpracy z rodzicami w klasach zorganizowano dla dzieci słodki poczęstunek w postaci ciasta, owoców i napojów. Tak miło i wesoło upłynął ostatni przed feriami dzień w szkole.

      A.Błaszczyk

       

       

      DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ZERÓWKACH

       

      W styczniu w grupach zerowych odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W pięknie udekorowanych salach dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki związane z tym świętem. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Dzieci przygotowały wraz z rodzicami poczęstunek. Było ciasto, słodycze, owoce, napoje dla dzieci, kawa i herbata. Dziadkowie mogli wziąć udział w konkursach i zabawach z wnuczkami. Na koniec dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie. Spotkanie upłynęło  w miłej i serdecznej atmosferze.

      A.Błaszczyk i M. Mumot

       

     • KLUB LOGICZNEGO MYŚLENIA

      10.03.2018

      LOGICZNE MYŚLENIE TO PIERWSZY KROK DO SUKCESU!

      Idąc w myśl tej zasady na początku roku szkolnego 2017/2018 w Gminnym Zespole Szkół  w Dobiegniewie powstał Klub Logicznego Myślenia, którego członkami są uczniowiez klasy 4b, 4c oraz 5b. Podczas cotygodniowych spotkań klubowicze z ogromnym zainteresowaniem oraz chęcią poszerzania swojej wiedzy i zdolności, głowią się nad zagadkami matematycznymi, grają w logiczne i strategiczne gry planszowe, uczą się rozwiązywać znane łamigłówki (np. sudoku, UnblockMe, Zagadka Einsteina) oraz przygotowują się do konkursów matematycznych, w których zadania nie opierają się wyłącznie na sprawnym liczeniu, ale także (a może przede wszystkim)  na prawidłowym rozumowaniu i wnioskowaniu.

      Takie ćwiczenia rozwijają wśród uczniów zdolność logicznego myślenia, przewidywania skutków pewnych zjawisk i zachowań, zachęcają do podejmowania wysiłku intelektualnego oraz kształtują umiejętność honorowego przegrywania i kulturalnego wygrywania – nie tylko podczas zadań indywidualnych ale również grupowych.

      Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach. Wyszukują materiały oraz ciekawostki ze świata matematyki czy fizyki, przygotowują zagadki oraz sami je tworzą dzieląc się swoją pomysłowością z innymi. Dzięki nim na korytarzu szkoły powstała wystawa pod hasłem „Kącik Miłośników Logicznego Myślenia”, która składa się z dużej ilości łamigłówek, gier, zabaw oraz zagadek dostępnych dla wszystkich uczniów szkoły.

      Wszyscy członkowie biorą aktywny udział w życiu klubu. Dowodem na to może być Kiermasz Przedświąteczny podczas którego uczniowie rozprowadzali ręcznie robione kartkii ozdoby, z których dochód został przeznaczony na zakup unikatowych koszulek.

      Dzięki tym poczynaniom popularność klubu staję się coraz większa o czym świadczyć może systematyczny wzrost liczby jego członków. Obecnie jest to dwudziestu zdolnych, ambitnych oraz energicznych i pomysłowych uczniów, którzy swoim zapałem oraz pracowitością dają godny przykład do naśladowania.

      Rozalia Roguska