• Rok harcerski 2019/2020

Kalendarium Zuchowo-harcerskie

Tegoroczne hasło BŚP brzmi „Światło, które daje moc”. Jak co roku harcerze z Dobiegniewa przywieźli je z Zakopanego. W tym roku Dobiegniew reprezentowały dwa patrole, które różnymi drogami dotarły do stolicy Tatr. Po drodze grupa z 1DDHiZ odwiedziła Hydropolis - centrum nauki o wodzie we Wrocławiu, natomiast 2 DDH Północ zwiedzała Wawel i zażywała kąpieli w  Termach. Wszyscy brali udział w grze miejskiej, podczas której zdobywali wiedzę o tradycjach. Kulturze, faunie i florze gór. Uczestniczyli także w uroczystej Mszy Św., odbierając światło z rąk druhny naczelnik ZHP. Po powrocie do Dobiegniewa patrole przekazały, zgodnie z tradycją, światło do Kościoła, Urzędu, szkoły i innych instytucji. Niech moc światła z Betlejem pomaga wszystkim w nowym roku szkolnym.

14.11. zorganizowaliśmy Festiwal Z piosenką za Pan brat. Wspólnie wybraliśmy pieśni patriotyczne, powołaliśmy jury. Konkurs prowadziła nowa przyboczna 1 DDHiZ Hania Szeremet. Jury i publiczność wybrała swoich laureatów. Dodatkowo wzbogaciliśmy się o rurki grające bum-bum. Gdy opanujemy sztukę grania, zaprezentujemy szerszemu gronu.
          11.11. harcerze i zuchy uczestniczyły w uroczystej Mszy Św. za Ojczyznę oraz w spotkaniu na Placu T. Starca. Niektórzy z rodzicami włączyli się we wspólne śpiewanie pieni patriotycznych, była to próba przed naszym drużynowym festiwalem.
          Przed świętem Zmarłych harcerze z 2 DDH posprzątali groby osób, które były pensjonariuszami DPS w Dobiegniewie. Z pewnością będzie to stałe działanie naszych harcerzy.
          Październik
          Tradycyjnie uczestniczyliśmy w Rajdzie Driada. W tym roku trasa była długa i ciężka. Porównując przebieg rajdu w minionych latach, zauważa się, że jest on skierowany do harcerzy starszych i wędrowników. Dlatego też w przyszłym roku Dobiegniew będzie reprezentowany tylko przez 2 DDH.
          Wrzesień
          Rok szkolny zaczęliśmy grą miejską „Szare Szeregi- czy wiesz o czym mówię?”. Nasza drużyna spełniła obowiązek pełniąc wartę przy pomnikach oraz uczestnicząc w apelu poległych. Temat gry rozwijał się wokół symbolu Polski Walczącej. Harcerze i zuchy rozwiązywali krzyżówki, rebusy i wykonywali zadania. Wszystkie patrole świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami. Gra zakończyła się przed Muzeum. Nagrodą za współpracę i pozytywne rozwiązania były gry dla zuchów i harcerzy ufundowane przez Panią Burmistrz.
          We wrześniu nastąpił podział naszej drużyny. Obecnie w Dobiegniewie działają 2 drużyny:
          1 DDHiZ to zuchy i harcerze młodsi
          2 DDH to harcerze od kl. VI w wzwyż. Drużynowym jest dh phm Jacek Różański.
          Cieszymy się, że dobiegniewskie harcerstwo rozrasta się. Mamy nową harcówkę. To już trzecia przeprowadzka. Z niecierpliwością czekamy na pomieszczenie dla 2 DDH w budynku przy ul. Poznańskiej. Ułatwi to pracę obydwu drużyną.
          Sierpień
          1.08. pamiętaliśmy o Powstaniu Warszawskim. Symbolicznie złożyliśmy wiązankę kwiatów upamiętniając nie tylko harcerzy z Szarych Szeregów, ale również żołnierzy, którzy po upadku powstania trafili do Oflagu IIC Woldenberg.
          Lipiec
          Pierwszy miesiąc wakacji nasza drużyna spędziła w Radęcinie. Zuchy były przez tydzień na kolonii, której fabułą była Wielka Wypraw Gumisiów. Harcerze szukali Zaginionej wyspy. W tym czasie uczestnicy zdobywali sprawności i stopnie harcerskie, zwiedzali Biskupin, Gniezno, Szczecin oraz odpoczywali nad przepięknym jeziorem. W tym roku nocowaliśmy w nowych namiotach, dla niektórych był to pierwszy wyjazd bez rodziców.