• Rok harcerski 2018/2019

    •  

     Harcerska wyprawa pamięci.

     75_rocznica_bitwy_o_Monte_Cassino.docx


     W sobotę 25.05.2019 w Międzyrzeczu odbył się Zlot Gromad Zuchowych Chorągwi Ziemi Lubuskiej, w którym udział brały zuchy z naszej drużyny. Po uroczystym apelu, na którym zgromadziło się ok 200 zuchów, rozpoczęła się gra miejska. Zadaniem uczestników było znalezienie 9 punktów i wykazanie się rycerskimi umiejętnościami. Nazwy punktów kontrolnych zdradzały atrakcje na nich przewidziane np. Rycerska przeprawa przez rzekę, walka ze smokiem czy budowanie wieży. Po dotarciu na metę wszyscy z apetytem zjedli obiad i przystąpili do konkursu Loża Kłamców. Zuchy musiały uważnie słuchać, aby nie uwierzyć w przekazywane błędnie informacje. Na szczęście koncentracja, no i wiedza pomogły, i na wszystkie pytania odpowiedzieliśmy prawidłowo. Później każdy wykonał kartkę dla mamy, w której umieścił wszystkie informacje jakie posiadał o niej np. Jakie kwiaty lubi, jakie wydarzenie wspomina najmilej, co robi najlepiej. Na apelu podsumowującym Zlot okazało się, że wszystkie gromady spisały się wspaniale i wszyscy otrzymali w nagrodę gry planszowe. Zadowoleni i trochę zmęczeni wróciliśmy do Dobiegniewa.

      


     Jak Lansberg stał się Gorzowem...

      

     Historyczna gra miejska odbyła się 28 marca 2019 r. Z zadaniami dotyczącymi historii Gorzowa Wlkp. w okresie powojennym zmierzyło się 6 drużyn. Wśród nich jako jedyna z poza miasta była grupa harcerzy z kl.VII-VIII naszej szkoły.Na podstawie mapy należało znaleźć miejsca, które często w obecnym Gorzowie nie istnieją.Ciekawą formą zdobycia ,jak i sprawdzenia wiedzy była krzyżówka, do której odpowiedzi należało szukać w książkach w bibliotece. Nasz patrol, który przyjął nazwę Woldenberczycy, zajął 4 miejsce. Była to bardzo ciekawa lekcja historii, jakże inna niż lekcje w szkole.

     Organizatorami gry byli: Oddział IPN w Szczecinie - Delegatura w Gorzowie Wlkp., Akademia im. Jakuba z Paradyża, Archiwum Państwowe w Gorzowie Wlkp., Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. oraz Wojewódzki Ośrodek Metodyczny.

      


      

     Szukamy wiosny

      

      

     Tradycyjnie w dniu 21.03. nasze zuchy szukały wiosny. Harcerze wcześniej przygotowali bieg terenowy z punktami zadaniowymi. Zuchy miały wykazać się wiadomościami i umiejętnościami związanymi tematycznie z tradycjami powitania wiosny. Wszyscy spisali się na medal.

      


     Harcerski Rajd Dobiegniew-Dziedzice 

     Szlakiem Ewakuacji jeńców Oflagu II C Woldenberg w styczniu 1945 roku.

      

     "Przebycie szlaku ewakuacji połączyło cię duchowo i historycznie z oficerami Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej, dla których droga ta była Droga do wolności. Ich zmęczenie stało się dzisiaj Twoim udziałem, a Ich rola dla Polski i stanie się jutro Twoją rolą."

     Rajd zaczęliśmy z dużym impetem, wieczorem 24.01.2019  udając się do Muzeum II C Woldenberg.

     Następnego dnia, z samego rana, wyruszyliśmy do Ługów, aby zjeść (jak co roku) pyszne śniadanie u pani Sołtys Ani Wojtaszek. Ogrzaliśmy się i poszliśmy w dalszą drogę. Atmosfera była bardzo przyjemna, mimo tylu kilometrów. Po drodze parokrotnie odpoczywaliśmy, bo tempo było duże. Około 15:00 dotarliśmy do pałacu w Tucznie. Ogrzaliśmy się i najedliśmy do syta. Z pełnymi brzuchami udaliśmy się do Bobrówka, na nocleg. Wieczorem było jeszcze spotkanie z panem Jarkiem Palickim przedstawicielem IPN-u, na którym  dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy związanych z historią.

     Następnego dnia  wstaliśmy wcześnie rano i ruszyliśmy do Barlinka. Po drodze czekało na nas ognisko z kiełbaskami, a także przystanek w dankowskiej świetlicy. Wybawilśmy się z Panem Januszem, który tańczył jak szalony.  Po wielu kilometrach dotarliśmy do Barlinka! Zjedliśmy naleśniki i udaliśmy się do szkoły, gdzie byliśmy zakwaterowani. Trzech dzielnych i szybkich harcerzy z Barlinka poszło odnieść niepotrzebny balast do swoich domów. Wieczorem graliśmy wewspaniałą grę Dywizjon 303. Oczywiście nie możemy zapomnieć o naszej Klaudii i Magdzie z Barlinka które do nas dołączyły na ostatnim etapie. 

     Ostatniego dnia wyruszyliśmy na ostatni etap do Dziedzic. Odrazu, gdy dotarliśmy do celu poszliśmy złożyć kwiaty i znicze przed płytą upamiętniającą poległych Żołnierzy Woldenberskich. Po tej uroczystości uczestniczyliśmy we Mszy Św. Na miejscu czekał na nas ciepły  obiad. Dostaliśmy także nagrody w postaci dyplomów uznania, ciekawych rzeczy z IPN-u i ciepłe skarpetki.

     Ten rajd nie jest zwykłym rajdem... Jest historią! 

     Dziękujemy Druhno Ewo!

      Michał Kamiński i  Agnieszka Lech