• ROK HARCERSKI 2015/2016

• TUPTUŚ W LESIE

Aby uczcić dwa szczególne dni 22.04 - Dzień Ziemi i 23.04 - Dzień Patrona harcerzy Św. Jerzego  wyruszyliśmy na  pierwszy biwak. Trzydziestoosobową drużyną, dzięki zaangażowaniu rodziców, dotarliśmy do Gościmia. To właśnie w gościnnym Gościmiu rozpoczęła się III edycja rajdu Tuptuś. Jego fabułę przygotowali harcerze z 42 drezdeneckiej drużyny Czarne Stopy, a opowiadała  o wydarzeniach z historii  Piotrusia Pana. W piątkowy wieczór podczas pląsów i śpiewów poznaliśmy innych harcerzy i zuchy, obejrzeliśmy także film „Piotruś Pan”. Na drugi dzień, po bardzo krótkiej nocy J, wyruszyliśmy patrolami na trasę. Każdy patrol miał do zaliczenia 9 punktów kontrolnych, na których trzeba było wykazać się wiedzą na temat przygód Piotrusia Pana. Między innymi każdy patrol musiał udzielić pierwszej pomocy uwięzionej Wendy, przygotować czarodziejskie ciasto dla Dzwoneczka, przejść przez tor przeszkód, który był pilnowany przez Kapitana Haka; zbudować szałas, w celu schronienia się przed piratami; rozszyfrować wiadomość ; rozpoznać tajemnicze mikstury . Na ostatnim punkcie  czekał  na nas Piotruś Pan, którego posypaliśmy „magicznym pyłem” i udaliśmy się na ognisko. Apetyty dopisywały, kiełbaski były wyśmienite. Następnie zgromadziliśmy się wokół pana leśniczego i wysłuchaliśmy opowiadania o leśnym życiu roślin i zwierząt. Droga powrotna minęła bardzo szybko. Rajd zakończył się apelem. Jeden z naszych patroli „Wilki” zdobył I miejsce. Należy dodać, że pozostałe patrole też były bardzo dobre. Wszyscy rodzice przyjechali punktualnie. Zmęczeni, brudni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów. Czekamy już na następny wyjazd.

Data urodzin twórcy skautingu R. Baden-Powell’a  (22.02.1857)to dzień myśli braterskiej. W tym dniu obietnicę zuchową złożyły trzy zuchenki. Cieszymy się, że tylu nowych harcerzy działa w Dobiegniewie.  Jednocześnie chcę nadmienić, że mija 70 lat od chwili utworzenia drużyn harcerskich na terenie naszego powiatu.  Z tej okazji w Muzeum Przyrodniczym w Drezdenku jest zorganizowana wystawa. Zapraszamy wszystkich, którzy kiedyś byli  harcerzami, może chwile wspomnień ubarwią szare zimowe dni. Jednocześnie zwracam się z prośbą do rodziców naszych uczniów o przekazanie z prywatnych zbiorów, zdjęć  lub innych pamiątek, dotyczących drużyn działających na terenie naszego miasta. Może uda nam się w przyszłym roku zrobić tablicę wspomnień w naszej harcówce. Materiały można złożyć w sekretariacie szkoły lub przekazać dh Ewie Grzankowskiej.

Nasza drużyna rozrasta się, obecnie liczy 34 członków, w tym 22 zuchów .Ferie rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Babci i Dziadka . Udaliśmy się do DPS , gdzie przedstawiliśmy mini program złożony z piosenek i pląsów. Tradycyjnie w dniach 25-28.01. został zorganizowany Rajd Szlakiem Ewakuacji Oflagu IIC Woldenberg. W tym roku rozpoczęliśmy spotkaniem z panem T. Rogozińskim- synem Woldenberczyka. Przy ognisku wysłuchaliśmy wspomnień o pobycie  jego ojca w oflagu oraz o życiu  obozowym. W drugim dniu wędrówki przyłączyli do nas gimnazjaliści z Przelewic oraz członkowie rodzin woldenberskich. W Dziedzicach braliśmy udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej oraz usłyszeliśmy kilka bardzo ciekawych wspomnień przekazanych przez członków rodzin Woldenberczyków. W niedzielę poprzedzającą rajd w radiu tok-FM  nadana została audycja, w której pan W.Dembek opowiadał o naszym rajdzie i o idei z nim związanej. Za rok jubileuszowy rajd-już dziś zapraszamy do poznawania historii naszej małej Ojczyzny w odmienny, interaktywny sposób.

W sobotę 27.11.2015 w Strzelcach Kraj. odbył się IV Festiwal Piosenki Do Re Mi. Nasza drużyna wystąpiła w trzech kategoriach: piosenki patriotycznej, turystycznej i harcerskiej. Konkurencja była bardzo duża, ale szczęcie nam dopisało. Zwyciężyliśmy w kategorii piosenki harcerskiej. Otrzymaliśmy puchar i grę Kalambury, którą wykorzystamy na najbliższej zbiórce. Nasze emocje i zaangażowanie widać na zdjęciach z występu. Teraz myślimy już jaki repertuar zaprezentujemy za rok.

Tradycyjnie rok harcerski rozpoczęliśmy 1.09.przed Muzeum Woldenberskim uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych przez UM. Po złożeniu wiązanki i wysłuchaniu programu przygotowanego przez grupę „Pogodni” rozpoczęliśmy pląsy. Powspominaliśmy też wakacyjny obóz i ustaliliśmy termin naszych zbiórek.

W tym roku chcemy przeprowadzić nabór do drużyny podczas spotkań z rodzicami, które odbęda się w trzecim tygodniu września. Mamy nadzieję, że zachęcimy uczniów naszej szkoły do wstąpienia do drużyny . Harcerstwo to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, ale też możliwość sprawdzenia się w różnych sytuacjach życiowych.