• Rajd MAŁY WOLDENBERCZYK

    •  

     W dniach 29.08.2014-31.08.2014 w Dobiegniewie odbył się Rajd „Mały Woldenberczyk”, w którym wzięło udział 62 zuchów i harcerzy z Hufca Strzelce Kraj. Trzydniowe zawody sportowo-rekreacyjne były okazją do zapoznania się z historią Oflagu IIC Woldenberg, ukazania uroków Gminy Dobiegniew oraz wspólnego przygotowania uczestników do udziału w obchodach upamiętniających 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uczestnicy rajdu wykonywali zadania  w 5 kategoriach, wzorowanych działaniami jeńców obozu.

      ZADANIE PIERWSZE „WIEDZA”: Poprzez zajęcia warsztatowe w grupach wiekowych zapoznali się z historią obozu, a w szczególności z informacjami dotyczącymi  Igrzysk w 1944, z działalnością kulturalną, edukacyjną w obozie. Zdobyte wiadomości były weryfikowane w formie Quizu.

      ZADANIE DRUGIE „WSPÓŁPRACA”: W tym module odbył się bieg w formie gry miejskiej w celu lepszego poznania miejsc związanych z Oflagiem: Kościół - Ołtarz Woldenberski, szkoły SP i ZS gablota pamięci, Plac T. Starca - pomniki, cmentarz obozowy.

      ZADANIE TRZECIE „ZARADNOŚĆ”: Harcerze i zuchy poznali  historię poczty obozowej, a następnie opracowali wzór znaczka obozowego z materiałów dostępnych w terenie . Prace wyeksponowano w Muzeum.

       Wspólne wykonanie pieśni „Ania”  podczas spotkania przy ognisku było kolejnym zadaniem  w kategorii „Muzykalność”

      ZADANIE PIĄTE „SPRAWNOŚĆ”: Uczestnicy zdobywali Mini odznakę Tężyzny Fizycznej na wzór Jenieckiej Odznaki Tężyzny. W następujących  konkurencjach:

     1. marsz wokół obozu,
     2.  rzut piłką lekarską,
     3. skok w dal.

     Ponadto  na wzór konkurencji rozegranych podczas Igrzysk w 1944r odbył się bieg na 100m

     Rajd zakończono złożeniem kwiatów na cmentarzu obozowym i przed Muzeum oraz na płycie Pomnika w Licheniu. Na apelu kończącym rajd najlepsi „sportowcy” otrzymali medale i dyplomy pamiątkowe. Medale zawierały element JOT. Pomysłodawcą i komendantem rajdu była phm Ewa Grzankowska.

      


        

     POZNAJ POZNAŃ         04 - 07.02. 2014

     Ferie to czas odpoczynku od codziennych szkolnych zadań, ale  to także okazja do zagospodarowania czasu w inny niż zazwyczaj sposób. Propozycja wyjazdu do Poznania spotkała się z dużym zainteresowaniem zuchów i harcerzy z naszego hufca. W dniach 04 - 07.02.2014 pod hasłem „Poznaj Poznań” grupa 39 - osobowa przemierzała wzdłuż i wszerz poznańskie ulice. W pierwszym dniu obserwowaliśmy z okien starego tramwaju najważniejsze zabytki stolicy Wielkopolski. Trochę egzotycznego klimatu zaznaliśmy podczas spaceru w Palmiarni. Wieczorem, w spotkaniu przy świecach czyli tzw. Świecowisku, gościliśmy druhny z Harcerskiej Telewizji, które zbierały materiał o naszym Komendancie do Plebiscytu „Nadzwyczajni 2013”.  Drugi dzień to gra terenowa po Poznaniu. Zastępy miały do wykonania parę zadań w celu zapoznania się z ważnymi miejscami wokół Starego Miasta. Wszyscy dotarli na czas w wyznaczone miejsce czyli pod Pręgierz , po czym młodsi udali się do Zamku Cesarskiego na spektakl „O diabełku Węgielku”, a starsi zwiedzili Muzeum Instrumentów i Muzeum Wojska Polskiego. Po południu wszyscy obejrzeli filmy w kinie w Starym Browarze. Zuchy śmiały się podczas projekcji filmu „Piłkarzyki rozrabiają”, harcerzy w zadumę wprowadził film „Złodziejka książek”. Dzień pełen wrażeń zakończyło Świecowisko w trakcie którego  przeprowadzono Konkurs Wiedzy o Poznaniu. Dla uważnych obserwatorów nie był wcale trudny. Dodatkowym zadaniem było przedstawienie jednej z legend o Poznaniu, ku radości zuchów poznańskie koziołki wołały beee, a kruki eee. Sprawność aktora została zaliczona pozytywnie.  Ostatni dzień w Poznaniu to zwiedzanie stadionu piłkarskiego klubu „Lech”. Pani przewodnik, wnuczka słynnego poznańskiego piłkarza Anioła, odpowiedziała na wszystkie pytania zadawane przez dociekliwych kibiców ( nie tylko Lecha). Powrotna droga w zatłoczonym pociągu zmęczyła nawet najtwardszych harcerzy. Ferie w mieście też mogą być wyzwaniem dla harcerza i zucha.

     dh E. Grzankowska


     Dnia 13 grudnia o godz. 15.00 wyruszyła delegacja naszego hufca do Zakopanego po Betlejemskie Światełko Pokoju  skład której stanowili harcerze z 1DDH. O godz. 1.00 dotarliśmy do Krakowa i w tamtejszej szkole spędziliśmy noc.  Po śniadaniu  rozpoczęło się zwiedzanie Krakowa. Szkoda, że czas nas naglił bo z pewnością zobaczylibyśmy dużo więcej. Po obiedzie  ruszyliśmy w dalszą drogę, aby wziąć udział w uroczystościach przy grobie Olgi i Andrzeja Małakowskich. Następnie udaliśmy się na Krupówki, gdzie wszyscy zjedli ciepłą pyszną grochówkę. O godz. 21.00 przejechaliśmy do Sanktuarium na Krzeptówkach, zwiedziliśmy Ogrody  Fatimskie i wspólnie z ponad setką harcerzy oczekiwaliśmy przy ognisku na słowackich skautów. W międzyczasie wysłuchaliśmy koncertu . O godz. 1.10. Światełko odebraliśmy z rąk druhny Naczelnik i od razu ruszyliśmy w drogę powrotną. O godz. 9.00 15 grudnia br. dojechaliśmy do Sulechowa na zaproszenie ks .Henryka Wojnara. Światełko przekazaliśmy w tamtejszym kościele. Po mszy świętej Ksiądz ugościł nas po staropolsku na swojej plebani. Po śniadaniu ruszyliśmy prosto do Drezdenka, gdzie czekała na nas delegacja Powiatowego Związku Drużyn ZHP Wałcz. O godz. 14.30 rozpoczęła się Msza harcerska w Kościele Parafialnym w Drezdenku. Mszę prowadził ks. Waldemar Piątek – kapelan Chorągwi Zachodniopomorskiej. W mszy św. udział wzięły  delegacje Hufca Trzcianka i Chorągwi Zachodniopomorskiej. O godz. 16.20 światełko zostało przekazane na Wigilii Miejskiej w Strzelcach Kraj. W Dobiegniewie przekazaliśmy BŚP na mszy Św. o godz.18:00. Tym samym kończąc służbę harcerską. Mamy nadzieję, że tegoroczne hasło ”Wyjdź z cienia, pokaż dobro” będzie realizowane nie tylko przez harcerzy i zuchy.

     dh E. Grzankowska


         

     W pierwszy weekend września nasza drużyna udała się do Drezdenka, by tam wziąć udział w Starcie Harcerskim 2013. Organizatorzy tegorocznego startu powitali przybyłych gości podczas apelu w Parku Kultur, skąd harcerze, zuchy i wędrownicy udali się na przygotowaną dla nich trasę gry dziennej. Celem wędrówki okazał się Park Harcerza nad rzeką Noteć, gdzie przy wspólnym śpiewograniu i pieczonych kiełbaskach, cały hufiec wysłuchał gawędy o Cichociemnych przygotowanej przez specjalistę zaproszonego przez Komendanta hufca.