• WYDARZENIA

•

Maja Maćków z klasy IILO oraz Zbyszek Trojanowski i Janek Zasik z klasy IIILO, to kolejni reprezentanci naszej szkoły w tematyce profilaktyki uzależnień. Powiatowa Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu dla szkół ponadpodstawowych, w której brali udział, odbyła się w Trzebiczu dnia 03.12.2019r.  pod hasłem: „HIV/AIDS a uzależnienia” z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, przypadającego na 1 grudnia. Organizatorem był Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Drezdenku. Celem konkursu było kształtowanie postaw asertywnych wobec palenia tytoniu, picia alkoholu, zażywania środków odurzających, sprawdzenie i utrwalenie posiadanych przez młodzież informacji nt. uzależnień  oraz wyrobienie odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. Nasza młodzież przygotowywana przez panie: Alicję Karpińską i Ewę Ciesielską, poradziła sobie doskonale z zadaniami w tym zakresie i znów zdobyła I Miejsce. Dziękujemy organizatorom za umożliwienie spędzenia czasu w tak pożyteczny sposób, zadbanie o poczęstunek, praktyczne nagrody dla wszystkich uczestników, a młodzieży za zaangażowanie i gratulujemy wiedzy w tym praktycznym dla życia zakresie.

Opiekunowie:

Ewa Ciesielska i Alicja Karpińska

Dnia 27.11.2019r. uczniowie klasy VIIb: Hanna Pierzakowska i Mateusz Szachowicz brali udział w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu „Uzależnieniom powiedz NIE!”. Organizatorem był Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Drezdenku, a olimpiada odbyła się w Trzebiczu. Celem konkursu było kształtowanie postaw asertywnych wobec palenia tytoniu, picia alkoholu, zażywania środków odurzających, sprawdzenie i utrwalenie posiadanych przez młodzież informacji nt. uzależnień  oraz wyrobienie odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych.

Młodzież wykazała się dużą wiedzą merytoryczną i doskonałą grą aktorską i choć konkurencja była niemała (udział brali uczniowie z 10 szkół podstawowych), to przedstawiciele naszej szkoły zajęli dla nas I Miejsce.

Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie dobrze się bawili swoim towarzystwem przy różnorodności zadań i pysznym poczęstunku. Organizatorom dziękujemy, a uczestnikom ze wszystkich szkół gratulujemy wiedzy i zaangażowania.

Opiekunowie:

Ewa Ciesielska i Alicja Karpińska

W poniedziałek 18.11.2019r. młodzież klas VII i VIII oraz szkoły średniej miała możliwość obejrzenia  monodramu Adama Andryszczyka pt. „Normalka”, opowiadającego historię alkoholika (w tej roli gorzowski aktor Jan Mierzyński), którego podczas pijackich wizji nawiedza jego zmarły kolega Andryś. Główny bohater prowadząc rozmowę ze swoim przyjacielem, opowiada gorzką historię swojego życia, które jest podyktowane alkoholem, strachem przed trzeźwością i normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Mimo totalnego rozkładu psychicznego i fizycznego próbuje usprawiedliwiać samego siebie i swoje zachowanie.

Po bardzo dobrze odegranym spektaklu, aktor  Pan Jan Mierzyński próbował zachęcić nas do dyskusji. Jako widzowie mogliśmy zastanawiać się, czy zmarły kolega w postaci „wiadra, krzesła, butelki wieszaka na ubrania” będzie w stanie przekonać go do normalności? Czy „silna wola” i samozaparcie będą iskrą do podjęcia walki z samym sobą? Los przedstawionego bohatera z pewnością jest przestrogą i pozostawił widzów z refleksją nad potencjalnymi  konsekwencjami naszych codziennych decyzji i wyborów życiowych! Zmusza do analizy potencjalnych zagrożeń podyktowanych ryzykownymi zachowaniami, które mogą rzutować na nasze dalsze życie osobiste, rodzinne, zawodowe,  rozwój……… .

Ewa Ciesielska