Aktualności O projekcie Opis i harmonogram działań Umowa partnerska

Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji -projekt grantowy

PROJEKT GRANTOWY

„Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Dobiegniewie”

Gmina Dobiegniew znalazła się na drugim miejscu listy rankingowej wniosków o przyznanie grantu w ramach projektu „FAMILIJNE LOWE” i otrzymała wsparcie z Funduszy Europejskich w wysokości 250 000 zł.

Zostało ono przeznaczone  na utworzenie Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji.Powstanie on na bazie Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie.

CEL PROJEKTU

Cel przedsięwzięcia to wsparcie dorosłych mieszkańców Gminy Dobiegniew w rozwoju kompetencji kluczowych oraz umiejętności społecznych, wykorzystywanych na rynku pracy i w życiu osobistym poprzez utworzenie Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji z wykorzystaniem potencjału Gminnego Zespołu Szkół w partnerstwie z lokalnymi jednostkami i skierowanie bogatej oferty edukacyjnej odpowiadającej zdiagnozowanym potrzebom uczestników LOWE

PARTNERZY PROJEKTU

• Centrum Integracji Społecznej,
  •  Uniwersytet III Wieku,
  • Sołtysi i Rady Sołeckie sołectw: Osiek, Radęcin.

GRUPA DOCELOWA

Grupę docelową stanowić będą chętne osoby dorosłe, w tym rodzice lub opiekunowie dzieci realizujących obowiązek szkolny z obszarów zdegradowanych  gminy,  w szczególności:

•  osoby dorosłe mające utrudniony dostęp do form edukacji osób dorosłych,
  •  osoby dorosłe mające niski poziom wykształcenia,
  •  osoby dorosłe związane z rolnictwem,
  •  osoby dorosłe nieaktywne zawodowo lub bezrobotne,
  •  osoby dorosłe, w tym niepełnosprawne, korzystające z pomocy i usług OPS i ŚDS,
  •  osoby dorosłe w wieku 45+.

PLANOWANE EFEKTY

• zwiększenie aktywności edukacyjnej dorosłych mieszkańców gminy

(w tym z niepełnosprawnościami),

• aktywizacja dorosłych mieszkańców w zakresie uczenia się przez całe życie,
  • wyposażenie grupy docelowej w kompetencje kluczowe (umiejętności komunikacyjne, współpraca w zespole, planowanie i kompetencje istotne na rynku pracy orz w pełnieniu ról społecznych.
  • wykreowanie nowej roli szkoły, skupiającej i aktywizującej bierne edukacyjnie osoby dorosłe,
  • zacieśnienie partnerstwa szkoły z innymi instytucjami w środowisku lokalnym i ponadlokalnym.

CZAS REALIZACJI

• od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2012 r.

PLAN NA KONTYNUACJĘ DZIAŁAŃ W OKRESIE TRWAŁOŚCI LOWE

• wykorzystanie GZS jako lokalnego centrum organizowania i animowania pozaformalnej edukacji dorosłych,
  • realizowanie przedsięwzięć i projektów społeczności lokalnej,
  • angażowanie rodziców i opiekunów uczniów do podejmowania działań na rzecz środowiska lokalnego.