IDYWIDUALIZACJA PROCESU NAUCZANIA I WYCHOWANIA Mali Odkrywcy Katyń...ocalić od zapomnienia Program Powszechnej Nauki Pływania Program pn. „Znajdź właściwe rozwiązanie” Projekt "Żyj zdrowo, jedz kolorowo!". TIK - TAK

Projekty realizowane

Katyń...ocalić od zapomnienia

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Katyń … ocalić od zapomnienia”

„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”

Jan Paweł II

Szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ Katyń … ocalić od zapomnienia”,  realizowanego w ramach projektu „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”. Głównym organizatorem programu jest Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza, patronat honorowy objął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Nadrzędnym złożeniem  projektu jest wyrównywanie szans oraz patriotyczne i obywatelskie aktywizowanie młodych, szczególnie w swojej „małej ojczyźnie”, dlatego program ten ma na celu integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych, społeczności lokalnych do wspólnych działań rozwijających jednocześnie umiejętność twórczego myślenia i indywidualnej interpretacji zjawisk mających miejsce w dziejach naszego narodu i historii Europy.

W ramach realizacji programu dębami pamięci uhonorowani zostali:

·         porucznik Aleksander Gnatowski, s. Bolesława, ur.04.10.1896r. w Różanie zamordowanego strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD

·         porucznik Adam Podgórski , s. Adama, ur. 04.02.1904 r. w Krakowie zamordowanego strzałem w tył głowy w Katyniu w roku 1940 przez NKWD

Uroczystość poświęcenia i posadzenia dębów pamięci odbyła się 2 września 2009 r. i została wkomponowana w miejskie uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej połączone z odsłonięciem Pomnika Woldenberczyka oraz IV Ogólnopolską Konferencją Naukową pod hasłem „Polski rok 1939”. Pierwszym punktem obchodów był uroczysty apel podczas którego przedstawiono cele i założenia programu „Katyń ocalić od zapomnienia..”. Następnie wybrani uczniowie odczytali krótkie życiorysy zamordowanych oficerów, a  proboszcz parafii  poświęcił dęby, które zostały przewiezione i zasadzone przed Muzeum Woldenberczyków. Do zasadzenia dębów wyznaczono następujące delegacje.

Dąb pamięci Adama Podgórskiego zasadzili:

·         w imieniu Wojewody Lubuskiego – wicewojewoda Jan Świrepo

·         w imieniu Marszałka Województwa Lubuskiego – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Świder

·         Barbara Kucharska – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej W Dobiegniewie, rada sejmiku samorządowego województwa lubuskiego

Dąb pamięci Aleksandra Gnatowskiego zasadzili:

·         Burmistrz Dobiegniew – Leszek Waloch

·         Rektor PWSZ  w Gorzowie Wlkp. prof.zw dr hab.Andrzej Bałaban

·         Córka oficera Adama Gnatowskiego – Alina Kobylińska

W uroczystości wzięło udział ok.500 osób. Wśród zaproszonych gości byli:

·         Leszek Waloch – burmistrz Dobiegniewa, Urząd Miejski w Dobiegniewie

·          Andrzej Bałaban - rektor PWSZ  w Gorzowie Wlkp.

·         Jerzy Starostecki – Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

·         Alina Kobylińska – córka oficera zamordowanego w Charkowie - Aleksandra Gniatowskiego

·         Maria Kowalska - Chilomer – prezes Stowarzyszenia Woldenberczyków

·         Bogdan Pstrokoński – były jeniec oflagu IIc Woldenberg