Najważniejsze pojęcia Wolontariat szkolny Kodeks Etyczny Wolontariusza Rok szkolny 2013/2014 Rok szkolny 2014/2015

Wolontariat szkolny

Pomysł utworzenia wolontariatu szkolnego zrodził się w momencie, kiedy  zaczęło wzrastać zainteresowanie uczniów pracą społeczną. Obok chęci pomocy dominowała potrzeba przeżycia przygody, poznania nowych osób, rozwijania zainteresowa. Uczniowie pragnęli zaistnieć w grupie, sprawdzić się.

Na spotkaniach grupowych opiekunowie uczą młodych wolontariuszy obowiązkowości i odpowiedzialności, rozwijają w nich potrzebę kreatywnego myślenia. Praca w zespole rozwija umiejętność identyfikacji z grupą, pracy z ludźmi. Poprzez pracę z innymi na rzecz potrzebujących młodzież odkrywa własne wartości, czuje się akceptowana, traktowana poważnie. Praca w wolontariacie  jest również doskonałą alternatywą spędzania czasu wolnego, daje możliwość robienia czegoś ważnego i wartościowego. Młodzi wolontariusze angażują się w działania na rzecz społeczności, czują się odpowiedzialni, uczą się postaw obywatelskich.

Pierwszym środowiskiem, w którym pracują młodzi wolontariusze, jest szkoła:

• Organizujemy zbiórki żywności, środków czystości.
  • Pomoc finansową dla rówieśników z ubogich rodzin.
  • Przed świętami przygotowujemy ręcznie wykonane ozdoby, kartki czy upominki na kiermasz z których dochód przeznaczamy na rzecz najbardziej potrzebujących.
  • Organizujemy dyskoteki szkolne.
  • Dbamy o wygląd estetyczny naszej szkoły.

Kolejnym obszarem zaangażowania młodych wolontariuszy jest środowisko lokalne. Ściśle współpracujemy z pensjonariuszami  Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie:

• Młodzi wolontariusze systematycznie odwiedzają pensjonariuszy.
  • Przygotowujemy cykliczne inscenizacje i przedstawienia połączone ze spotkaniami miedzypokoleniowymi.
  • Własnoręcznie wykonujemy drobne upominki, laurki, kartki dla pensjonariuszy .
  • Porządkujemy groby na cmentarzu oraz miejsca pamięci narodowej.

Praca naszych wolontariuszy obejmuje również działania w skali kraju. Włączamy się w akcje ogólnopolskie. np. pomoc powodzianom – zbiórka środków czystości, pomoc dziecku niepełnosprawnemu Wiktorkowi – sprzedaż kalendarzyków itp.

Opiekunowie: mgr Jolanta Rasławska

mgr Elżbieta Plewako