• W co gra Twoje dziecko

    •  

     Publikujemy list Ministra Edukacji Narodowej dotyczący cyberprzemocy w szkołach, w którym poruszony został problem nowej gry „Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”.

     List_MEN.pdf

      

      


      

     Czy wiesz w co gra Twoje dziecko?

     Szanowni rodzice, w potocznym mniemaniu gry komputerowe i wideo to zabawa dla dzieci. Niestety, nic bardziej mylnego!
     Większość gier, które znajdziecie na rynku, jest przeznaczona dla dorosłych, a przeciętny gracz to osoba w wieku powyżej 23 lat. Grami pasjonuje się wielu 30-, 40- i 50-latków – i to jest właściwy odbiorca niektórych gier. On potrafi je zrozumieć, on umie oddzielić świat fantazji od rzeczywistości (taką przynajmniej mamy nadzieję).
     W przypadku dzieci sprawa wygląda zupełnie inaczej.
     Gry dla dorosłych mogą grającym w nie dzieciom wyrządzić wiele szkód – w zamian dają zaś niewiele lub zgoła żadnych korzyści.
     Jednocześnie dobrze dobrane, odpowiednie do wieku gry są w stanie bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój naszych dzieci.
     Z tego właśnie względu jesteśmy zwolennikami gier. Równocześnie jednak namawiamy Państwa do świadomego i umiejętnego ich wyboru.
     Nasz przewodnik po świecie gier w krótki i przejrzysty sposób podpowie Państwu na pytanie, co powinniście wybrać dla siebie i swojego dziecka.
     Co wybrać, żeby wspólnie z dzieckiem miło i pożytecznie spędzić czas?

     Wpływ gier na psychikę dziecka.
     Co zagraża naszym dzieciom?
     W literaturze przedmiotu znajdziemy wiele publikacji poświeconych kwestii wpływu telewizji na psychikę dziecka. Wpływ ten jest oczywiście w większości wypadków negatywny. Szczególnie jeśli odbiór odbywa się w sposób niekontrolowany i przypadkowy.
     Co prawda opisy agresji, przemocy i strachu znajdziemy już w najstarszych baśniach, jednakże słowo pisane pozostawia wiele miejsca na wyobraźnię, która jest swoistym filtrem odbieranej treści.
     Według opinii psychologów i socjologów elementy realizmu w baśniach są korzystne i konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka.
     Inaczej sprawa ma się z telewizją.
     Przemoc z ekranu nie pozostawia marginesu na wyobraźnię i nic nie łagodzi okrutnych bodźców. Jest dosłowna i bezpośrednia, a wielokrotnie oglądana prowadzi do oswojenia ze złem i znieczulenia.
     Niestety jeszcze gorzej jest w przypadku gier komputerowych.
     Gry epatujące przemocą, niedobrane do wieku dziecka są niebezpieczne dla jego rozwoju. Dziecko aktywnie uczestniczy w agresji, walce, nierzadko zabija innych. Mało tego, jest nagradzane za taką postawę, gdyż w wielu grach chodzi właśnie o eliminację jak największej liczby wrogów. W niektórych grach – za sprawą fabuły – dziecko może się znaleźć po stronie zła, co nieodwracalnie zaburza wartościowanie i moralną ocenę sytuacji.
     Profesor Maria Braun-Gałkowska z Katedry Psychologii Wychowawczej i Rodziny KUL-u przeprowadziła badania nad grupą chłopców (ponieważ chłopcy częściej niż dziewczynki grają w gry) w wieku 12-15 lat. Wyniki wskazują, że dzieci, które grają w gry cechujące się przemocą, są bardziej agresywne i odznaczają się mniejszą wrażliwością etyczną, czyli umiejętnością odróżniania dobra od zła, mają też problemy z dokonywaniem właściwych ocen moralnych.
     Zwracamy jednak uwagę, że oceny tu przedstawione odnoszą się do gier przesyconych przemocą.
     Problemem nie są te gry same w sobie. Problemem jest to, że nasze dzieci w nie grają, chociaż nie powinny.
     Na czym polega pozytywne oddziaływanie gier komputerowych?
     Należy pamiętać, że komputer to doskonałe narzędzie, niezwykle pomocne w rozwoju naszego dziecka. Gry mogą ten element bardzo wspierać i służyć pomocą w kształtowaniu wielu potrzebnych cech i umiejętności.
     Oczywiście pod warunkiem, że dostarczymy dzieciom gry odpowiednie dla ich wieku i poziomu intelektualnego.
     Istnieje cała masa gier dydaktycznych, przygodowych i zręcznościowych, rozwijających zdolności koordynacji wzrokowo-ruchowej, refleks oraz umiejętność myślenia abstrakcyjnego.
     Gdzie i jak szukać gier odpowiednich dla dzieci?
     Gry przeznaczone dla dzieci oraz gry do wspólnej zabawy dzieci z rodzicami znajdziecie Państwo w dziale "Dla dzieci i rodzinne" sklepu 123gry.
     Wybrane gry posiadają również naszą specjalną rekomendację jako gry wolne od przemocy i przyjazne dla dzieci.
     Znajdziecie tam Państwo również opis najlepszej gry dziecięcej i rodzinnej, szczególnie polecanej przez nasz sklep i współpracujących z nami specjalistów.
     Jak uchronić dziecko przed przemocą w grach?
     Przede wszystkim musicie Państwo wiedzieć, w co gra wasze dziecko. Kiedy dostajecie listę tytułów do zakupu, ustalcie, co się kryje pod daną nazwą. Przeczytajcie opis i sprawdźcie oznaczenia PEGI. W naszym sklepie możecie także przeczytać rekomendacje.
     Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
     Należy pamiętać o ogólnych zasadach zdrowego korzystania z komputera i konsoli:
     – gra nie powinna stanowić jedynego sposobu spędzania wolnego czasu dziecka,
     – kontrolujmy ilość czasu przeznaczanego na gry,
     – zadbajmy o odpowiedni monitor, właściwe filtry, ergonomiczne kontrolery i klawiatury
     – grajmy wspólnie z dziećmi w gry rodzinne
     Co jeszcze musimy wiedzieć?
     Przede wszystkim musimy znać temat, na który rozmawiamy. Nasze dzieciaki mają w kwestii gier większą wiedzę, kształtowaną niestety przez modę i kolegów. Jest kilka gier "kultowych", które właściwie nie powinny być sprzedawane osobom poniżej 18-tego roku życia, niemniej jednak grają w nie ogromne rzesze nastolatków.
     Kupujmy zatem w zaufanych i fachowych sklepach, których sprzedawcy w jasny sposób informują o zawartości gier. Żeby takiej informacji udzielić, muszą najpierw ustalić, co znajduje się w pudełku. Korzystajmy więc z usług specjalistów.
     Zawsze sprawdźmy oznaczenia PEGI danej gry i przeczytajmy jej opis.
     Kupujmy świadomie.
     Co to oznacza? Najważniejszą kwestią, którą Państwu chcemy przekazać to waga Waszej świadomości. Musicie wiedzieć co kupujecie. Dowiecie się o tym od fachowego sprzedawcy, któremu zależy na Was w perspektywie lat a nie chwili.
     Dlatego zastanówcie się zawsze, czy to jest odpowiednie miejsce i oprawa dla Waszych zakupów.
     123gry szanuje Was, Wasze pieniądze ale przede wszystkim nasze dzieci bo one są ważne dla nas wszystkich. Nasz sklep to sklep dla dorosłych, którzy kupują świadomie dla siebie i swoich dzieci