• AKCJA “ZNICZ”

      11.11.2021

             Jak co roku w szkole przy ul. Poznańskiej, przed uroczystością Wszystkich Świętych (w dniach od 11.10 do 05.11) została przeprowadzona akcja “Znicz”. Młodzież przez dwa tygodnie przynosiła znicze, które później zapalała na cmentarzu komunalnym jako światełko pamięci na grobach tych, którzy poprzedzili nas do wieczności już dawno i nie mają bliskich, którzy mogliby ich upamiętnić. W kolejnych dniach uczniowie na lekcjach religii i godzinie wychowawczej z entuzjazmem porządkowali groby, aby pamięć o tych osobach nie zginęła. Nie zapomnieli też o  najważniejszej sprawie, czyli o modlitwie za wszystkich zmarłych spoczywających na tym cmentarzu.

      Taka to już nasza narodowa tradycja, że dbamy o groby nie tylko bliskich nam osób.

      Światełko pamięci płonęło z MIŁOŚCIĄ.

      Brawo Młodzi!

       

      Koordynator akcji - Aleksandra Ostapczuk

     • Poznajemy zawody - spotkanie z budowlańcem

      09.11.2021

      W ostatnie piątkowe, październikowe przedpołudnie naszą grupę odwiedził tata Adasia. Pan Krzysztof opowiedział dzieciom o swojej pracy budowlańca. Dzieci z uwagą słuchały jak buduje się dom, jakie narzędzia, maszyny i pojazdy ułatwiają pracę na budowie. Pokazał nam również odpowiedni strój pracownika budowlanego. „Zerówkowicze” z radością przymierzały kaski ochronne, oglądały różne narzędzia i  z zachowaniem szczególnej ostrożności mogły pobyć   w koparko-ładowarce.

      Bardzo dziękujemy panu Krzysztofowi za poświęcony czas.

       

                                                                                     Wychowawczynie            

                                                                                       Maria Bakowicz  Iwona Tajak

                                                                          

     • „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”

      02.11.2021

      27 października nasza szkoła przystąpiła do  II MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VI OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”.  Akcja ta realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji. Mimo niesprzyjających okoliczności udało nam się być częścią tego wydarzenia czytelniczego. Nim jednak przystąpiliśmy do akcji, wszyscy uczniowie oraz wychowawcy otrzymali informacje i wytyczne  na temat zbliżającego się wydarzenia. Każda klasa miała za zadanie przygotować plakaty promujące czytanie, z czego oczywiście wszyscy się wywiązali. Plakaty te ozdobiły hole w naszej szkole. Wykonaliśmy gazetkę ścienną związaną z promocją czytelnictwa . W tym  dniu na wszystkie przerwy międzylekcyjne zabieraliśmy ze sobą książkę, którą wcześniej wypożyczyliśmy w bibliotece szkolnej, a potem siadaliśmy wygodnie gdzie kto mógł, w sali lekcyjnej bądź na korytarzu, na głównym holu szkoły i przez całą przerwę czytaliśmy wybraną przez siebie książkę. Najmłodszym uczniom wychowawcy zorganizowali tzw. strefy czytania, gdzie słuchali książek czytanych przez swoich nauczycieli.  Udział  w akcji wzięli wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole ( 244 uczniów ) oraz nauczyciele i pracownicy szkoły (14 osób). #przerwanaczytanie

       Koordynatorkami akcji były: p. Edyta Dudyk i p. Bozena Woźniak

       

     • Wyjazd do Parku Wodnego

      02.11.2021

      30 września wychowawczynie klasy 7a i 7c, Paulina Paczesna i Iwona Dobrowolska zorganizowały wyjazd do Poznania, do Parku Wodnego. Po tak długim czasie lockdownu i ograniczeń w organizowaniu wycieczek, uczniowie naszej szkoły naprawdę cieszyli się na wyjazd. I nie byli rozczarowani. Poza świetną zabawą w  parku wodnym, gdzie spędzili kilka godzin pływając, zjeżdżając ze zjeżdżalni i korzystając z wszelkich dostępnych tam atrakcji, to podróż tramwajem czy pociągiem przyniosła dodatkowe atrakcje, podobnie jak i obcowanie z dużym miastem.

     • Nasi uczniowie w Warszawie

      26.10.2021

      Dnia 19 października 2021 czworo uczniów Gminnego Zespołu Szkół  w Dobiegniewie uczestniczyło w wycieczce do Warszawy sponsorowanej przez Panią Poseł dr Anitę Kucharską – Dziedzic. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy wyróżnili się pracą społeczną na rzecz społeczności szkolnej  i  Samorządu Uczniowskiego. Byli to: Martyna Kalinowska z II LO, Rafał Idczak z III LO, Bartosz Mituła z VIII b i Marcin Górski z VIII c.  W programie wyjazdu było zwiedzanie budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Obecność w miejscu znanym z telewizji, gdzie zapadają najważniejsze decyzje w naszym państwie zawsze wywiera ogromne wrażenie. Wielkim wydarzeniem była też wizyta w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, gdzie rezyduje głowa państwa. W tym miejscu prezydent Polski przyjmuje najważniejszych gości zagranicznych. Tu także odbywają się znaczące  wydarzenia  z udziałem obywateli naszego kraju. Kolejnym punktem wyjazdu była obecność przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego. Uczniowie zobaczyli wartę honorową w miejscu, gdzie odbywają się szczególne uroczystości państwowe. Podsumowaniem wyjazdu było spojrzenie na stolicę  z platformy widokowej na szczycie Pałacu Kultury i Nauki w centrum Warszawy. Wycieczka była bardzo owocna i wyczerpująca. Warto było zobaczyć te miejsca.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      26.10.2021

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października.  W tym roku przypadał on 1 października, a realizacja przebiegła pod hasłem  „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Z tej okazji w naszej szkole sprawdzaliśmy ,,tabliczkową wiedzę” w niecodzienny sposób - podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Udział w tej akcji brali uczniowie klas 3 - 6 oraz nauczyciele. W każdej z klas nauczyciel wraz z uczennicami rozdał do wykonania działania i kontrolował czas ich obliczeń. Po napisaniu egzaminu dalsza część tego wyjątkowego dnia była realizowana w bibliotece szkolnej, gdzie uczniowie sprawdzali wiedzę swoich kolegów i koleżanek. Osoby, które rozwiązały wszystkie działania poprawnie, otrzymały certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. W naszej szkole tytuł eksperta otrzymało 56 uczniów na 222 egzaminowanych. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wzbudziły chęć zdrowej rywalizacji.

     • Przedstawiciele naszej szkoły w Młodzieżowej Radzie Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego

      26.10.2021

      20 września wybraliśmy przedstawicieli naszej szkoły do Młodzieżowej Rady Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego. Wybory odbyły się wśród uczniów szkoły ponadpodstawowej, gdyż działalność Rady opiera się na współpracy właśnie między tego typu placówkami. Reprezentantami GZS zostali Martyna Kalinowska z klasy 2 LO I Rafał Idczak z 3LO. MRP od razu zaczęła działać bardzo aktywnie. Odbyła już dwie sesje, w tym jedną wyjazdową.

      Na pierwszym spotkaniu w budynku Starostwa Powiatowego w Strzelcach Kraj. wybrano Prezydium oraz opracowano plan pracy do końca tego roku kalendarzowego. Zaplanowano kilka wydarzeń mających na celu integrację młodzieży licealnej naszego powiatu.

      11 października Rada odwiedziła Głusko. Celem wyjazdu była nie tylko integracja, ale przede wszystkim poznawanie terenów naszego powiatu. Członkowie Rady spotkali się z przedstawicielami Nadleśnictwa, zapoznani zostali z prezentacją dotyczącą pracy leśników oraz zasobów Drawieńskiego Parku Narodowego. Następnie odbyli dwugodzinną wycieczkę po ciekawych zakątkach Parku, która zakończyła się biesiadowaniem przy ognisku. Podczas spotkania w Głusku odbyła się także druga sesja Rady. Podjęto na niej uchwałę dotyczącą organizacji konkursu plastycznego związanego ze Świętem Niepodległości, skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych naszego powiatu.

      Kolejne spotkanie Rady odbyło się 18 października w dobiegniewskim DPS-ie. Młodzież poznawała życie mieszkańców ośrodka, kształtując w sobie wrażliwość i empatię. Spotkanie miało także charakter wolontariatu - z pewnością ta wizyta Rady w Domu Pomocy nie była ostatnią.

       

       

     • Podziękowanie dla Darczyńcy

      19.10.2021

      Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność za zakup na rzecz naszej  grupy przedszkolnej  „0b”  klocków edukacyjnych, pięknych zabawek i kolorowych pojemników. Zakupy   będą cieszyć, bawić i uczyć naszych wychowanków.

      Życzymy sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

                                                                   Wychowawczynie            

                                                             Maria Bakowicz  Iwona Tajak

     • Wycieczka do Poznania

      19.10.2021

      W czwartek 30 września 2021 r. klasy I i II BS oraz III LO wraz z opiekunami - Panem J. Pawelskim, M. Wichrem oraz L. Wieczorem udały się na wycieczkę do Poznania. Jej celem było podjęcie działań na rzecz nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Naszą wizytę w Poznaniu rozpoczęliśmy od zwiedzania stolicy Wielkopolski, następnie udaliśmy się do Multikina 51 na melodramat wojenny pt. „Wyszyński – zemsta i przebaczenie”. Film to historia fabularna, która opowiada o nieznanych dotąd losach ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - porucznika, który w czasie Powstania Warszawskiego był kapelanem Armii Krajowej oraz tajnego szpitala powstańczego w Puszczy Kampinoskiej. Po seansie przyszedł czas na zwiedzanie Avenidy, gdzie w ramach integracji udaliśmy się na wspólne zakupy i degustację lokalnych produktów. Po wyczerpującym dniu spędzonym w Poznaniu, w dobrych humorach i zadowoleni, wróciliśmy do Dobiegniewa.

     • Święto Pieczonego Ziemniaka

      13.10.2021

      W słoneczny poranek 1 października br. oddziały przedszkolne „0a” i „0b”wzięły udział w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka.

      Najpierw dzieci zapoznały się bajką o historii ziemniaka, następnie ruszyły do pląsów, wesołych zabaw i zmagań sportowych. Pobyt na świeżym powietrzu pobudził  wszystkim apetyt i  nadszedł czas na degustację pieczonych nad ogniskiem kiełbasek. Obchody tego święta stanowiły doskonałą okazję do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz integrację naszych grup.

      Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji ogniska i wspólną zabawę.

     • Wyjazd na powitanie roku szkolnego 2021/2022

      03.10.2021

      Nasi uczniowie z powodu trwającej od dłuższego czasu pandemii są bardzo spragnieni wyjazdów grupowych. Jako organizatorzy przygotowujący wycieczkę, widzieliśmy wielką radość tych, którzy zostali zapisani na listę uczestników. Nikomu nie przeszkadzało, że  trzeba będzie zachować pewien reżim sanitarny i nie pojedzie cała klasa, a tylko kilka osób z każdego oddziału.

      Wyjazd do  Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku odbył się 29 września 2021r. Byliśmy też w  Pławinie, gdzie w gospodarstwie  rolnym Pana Leszka Glezera hodowane są jelenie. Jest to jedna z największych takich hodowli w Europie. W wycieczce tradycyjnie uczestniczyli uczniowie wyróżniający się w zbiórce kasztanów oraz uczęszczający na zajęcia rewalidacyjne. Cel wyjazdu jest każdego roku podobny – poznawanie naszego regionu pod kątem atrakcji przyrodniczych.  I udało się! Dzieci były zachwycone możliwością podziwiania z  bliska zwierząt i w muzeum, i na powietrzu  oraz ich ilością.  Nawet jeśli jeżdżą do Drezdenka i okolic z rodzicami, to miejsca te nie były im znane. Drezdenecki muzealny obiekt posiada  zmienioną i wzbogaconą ekspozycję przyrodniczą oraz dział regionalny, a nawet wystawę prac plastycznych z ostatniego miejscowego pleneru. W Pławinie stada jeleni /po około 150 sztuk każde/ mocno przykuwały uwagę dzieci. W trakcie pobytu  w ptaszarni wszyscy chcieli nazbierać sobie  strusich piór.

      Już na wycieczce niektórzy uczniowie  przed muzeum zbierali kasztany na następny wyjazd. Zauważyliśmy, że kasztanowce w Drezdenku są piękne, duże i zdrowe. Jak dowiedzieliśmy się od Pani Dyrektor - zostały  skutecznie zaszczepione przeciwko szkodnikowi o nazwie szrotówek  kasztanowcowiaczek i stąd ta ich wyjątkowa okazałość.

     • Wizyta u strażaków

      15.09.2021

      10 września 2021 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole wyszły do Ochotniczej Straży Pożarnej. Celem wyjścia było poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaka, poznanie wyposażenia wozów strażackich oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzieci przymierzały hełm strażacki, lały wodę wężem strażackim i siedziały w wozach strażackich.
      To było duże przeżycie.

     • WSPARCIE DLA UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI

      07.09.2021

      MEiN kontynuuje  wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży przeżywających kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19.

      Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli.  Pod numerem telefonu 800 800 605  można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

     • X JUBILEUSZOWE NARODOWE CZYTANIE 2021

      05.09.2021

      3 września w budynku szkolnym przy ulicy Poznańskiej odbyło się Narodowe Czytanie, które jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012roku. W tym roku czytano dramat ,,Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, którego premiera odbyła się w 1906 roku w Krakowie. Przygotowaniem scenerii oraz reżyserią w naszej szkole zajęła się pani Sylwia Wróblewska-Bekała. Występowali uczniowie klas ósmych, pani burmistrz Sylwia Łaźniewska, pani sekretarz Grażyna Gradowska, pani dyrektor Jolanta Pawlak oraz panie dyrektorki: Elżbieta Szanderska i Elżbieta Moś. Pomimo, że było to czytanie, to na widowni dało się odczuć przedsmak sztuki teatralnej. Podczas wymiany dialogów dochodziło do wielu humorystycznych sytuacji, które podobały się oglądającym. W rolę głównej bohaterki wcieliła się z powodzeniem pani Burmistrz. Uwagę widowni zwróciło bardzo pomysłowe przebranie pani dyrektor Elżbiety Moś. Po występie publiczność uczniowska nagrodziła występujących gromkimi brawami.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

      01.09.2021

      1 września jak co roku spotkaliśmy się na placu podchorążego Tadeusza Starca, żeby powitać nowy rok szkolny. Część patriotyczną rozpoczęła pani burmistrz Sylwia Łaźniewska. W swoim wystąpieniu nawiązała do drugiej wojny światowej. Złożyła także życzenia dla uczniów, rodziców i nauczycieli.  Delegacje mieszkańców złożyły wiązanki pod pomnikiem czynu żołnierskiego. Później pierwszoklasiści otrzymali okolicznościowe upominki wręczone przez panią Burmistrz i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dobiegniewie.  Następnie dyrektor szkoły Jolanta Pawlak dokonała uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022. Życzyła wszystkim zebranym najwięcej zdrowia.