• Modernizacja kształcenia zawodowego w Gminie Dobiegniew

     • W ramach realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Gminie Dobiegniew” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO Lubuskie w okresie ferii zimowych pięciu uczniów Branżowej Szkoły I stopnia wzięło udział w „Kursie obsługi i programowania CNC”. Uczniowie odbyli 60 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Przykładowe tematy realizowane na zajęciach to m.in. Układy sterowania numerycznego CNC,Programowanie cykli obróbkowych,Praca na symulatorze- moduł tokarki CNC oraz moduł frezarki CNC, Obróbka skrawaniem na tokarce CNC itd..

      Uczniowie uczestniczący w kursie otrzymali Certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu.

     • Wigilia na Poznańskiej

     • 21 grudnia celebrowaliśmy nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Jak co roku w naszym budynku odbyły się klasowe Wigilie oraz wspólne spotkanie na szkolnej auli. W atmosferę świąt wprowadziły nas jasełka przygotowane przez panią Aleksandrę Ostapczuk, dzięki którym mogliśmy choć na chwilę w pędzie dnia codziennego zastanowić się nad sensem zbliżającego się czasu. Przedstawienie było piękne i zebrało gromkie brawa. Podobnie jak kolejna część uroczystości. Stanowił ją pokaz kolęd w wykonaniu poszczególnych klas - zwieńczenie międzyklasowego konkursu bożonarodzeniowego, który rozpoczął się już dwa tygodnie wcześniej. Klasy rywalizowały także w konkurencjach na najsmakowitszy wypiek świąteczny, najsmaczniejszą potrawę wigilijną, najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy 7a, drugie miejsce zajęli licealiści z 2 LO.

      Spotkanie i konkurs zorganizował SU wraz z opiekunem.

     • Sukces uczennicy LO

     • W dniu 7 grudnia 2018 r. Natalia Węglewska, uczennica klasy II naszego Liceum Ogólnokształcącego odebrała z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty dyplom stypendysty Prezesa Rady Ministrów. Stypendia przyznawane są corocznie najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Natalka osiąga wysokie wyniki w nauce, jest wzorową uczennicą o wysokiej kulturze osobistej, wielokrotnie reprezentowała naszą szkołę w konkursach. Udziela się też społecznie i artystycznie. Interesuje się chemią i matematyką, a w przyszłości pragnie studiować kosmetologię. Natalia znalazła się w gronie 107 uczniów wyróżnionych stypendium PRM w województwie.

     • Mobilne planetarium w Dobiegniewie

     • MOBILNE PLANETARIUM, - Kosmos 360 st. dookoła głowy - to najnowocześniejsza forma edukacji PRZYRODNICZO - ASTRONOMICZNEJ bardzo rozpowszechniona na świecie, a ostatnio rozwijająca się również w Polsce. Dzięki przychylności naszych władz samorządowych 30 października br., z wyżej wymienioną formą edukacji astronomicznej mogła zapoznać się młodzież Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie. W auli szkolnej, odbyło się 5 seansów multimedialnych, w których wzięło udział 110 osób. Celem seansów było przybliżenie młodzieży świata nauki w sposób jak najbardziej profesjonalny a jednocześnie przystępny.

      Pokazy multimedialne realizowane były przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu projekcyjnego (rzutnik przestrzenny, rzutnik z lustrem) oraz programów komputerowych, specjalnie przygotowanych dla małych planetariów. Wszystko odbywało się w specjalnej półsferycznej, przenośnej kopule, zapewniającej niezbędne tło dla obrazów. Zastosowanie tych nowości technicznych dało efekt prawdziwego obserwatorium. Młodzież była bardzo zadowolona z zajęć i nie może doczekać się kolejnej nowości – zajęć science show!

     • Kolędujemy w Domu Pomocy Społecznej

     • Święta Bożego Narodzenia, to czas miłości i pokoju. Chcąc podzielić się tą radością z innym, Szkolne Koło Caritas zainicjowało spotkanie kolędowe w Domu Pomocy Społecznej.17 grudnia młodzież szkolna wraz z opiekunami panią Barbarą Grzebyk i Aleksandrą Ostapczuk udała się do DPS z niespodziankami. Przygotowaliśmy słodkości oraz krótki program artystyczny. Na początku uczniowie wystawili jasełka, a następnie dziewczynki ze Szkolnego Klubu Sportowego zaprezentowały swój układ taneczny. Po występach nastąpiło wspólne, radosne śpiewanie kolęd. Na zakończenie spotkania “nasi kolędnicy”, aby nikt nie został pominięty, udali się do pokojów z życzeniami, wręczając przygotowane kartki świąteczne. Całość spotkania odbyła się w miłej, przyjaznej atmosferze.

     • Zabawa andrzejkowa

     • 29 listopada w Szkole Podstawowej odbyły się długo oczekiwane Andrzejki. Grupa dziewcząt z samorządu uczniowskiego przygotowała ciekawe wróżby. Wszyscy świetnie się bawili w rytmie aktualnych przebojów. Najlepiej jednak podobały się „Kaczuszki” i  „Makarena”.  Piosenka „Daddy” porywała wszystkich do tańca synchronicznego. Zabawę przerywały śmieszne konkursy tańca w których udział brała także publiczność. W zorganizowanej kawiarence można było napić się soku, wody lub co nieco przekąsić. W styczniu zapraszamy klasy IV-VI na karnawałowy bal przebierańców. Już dziś można pomyśleć nad szokującym przebraniem.

     • Życie codzienne w II Rzeczpospolitej Polskiej

     • Z okazji Stulecia Odzyskania  Niepodległości przez Polskę została zorganizowana w Szkole Podstawowej przy ulicy Gdańskiej wystawa pokazująca życie codzienne w II Rzeczpospolitej Polskiej. Na wystawie zaprezentowano eksponaty pochodzące z początku XX wieku, a należące do mieszkańców Gminy Dobiegniew. Wystawę uzupełniły fotografie życia codziennego w dwudziestoleciu międzywojennym.

      Wystawę przygotowała Anna Pawelska.
     • Powiatowa Olipiada Wiedzy o Zdrowiu

     •      Uczniowie naszej szkoły od kilku lat biorą udział w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu, organizowanej przez Sanepid w Drezdenku. Rożnica polegała na tym, iż zawsze była to olimpiada dla młodzieży gimnazjalnej. W tym roku po raz pierwszy odbyła się edycja dla SP. Do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn z Powiatu strzelecko-drezdeneckiego. GZS w Dobiegniewie reprezentowały uczennice kl. 8b: Magdalena Grodzicka i Klaudia Sosin. Dziewczyny zmagały się z krzyżówką, testem wiedzy, odpowiadały na pytanie problemowe, zgadywały hasła w kalamburach oraz przedstawiały wcześniej przygotowaną scenkę na temat "Uzależnienia - droga donikąd".

      Okazały się bezkonkurencyjne! Zajęły I miejsce!

      Dziękujemy Magdzie i Klaudii za zaangażowanie, a także opiekunom p. A. Karpińskiej

      i p. E. Palucie. Gratulujemy!!!

       

     • Działania profilaktyczne

     • W ramach działań profilaktycznych zorganizowaliśmy spotkanie z muzykiem Piotrem Lubertowiczem.

      Piotr Lubertowicz jest wokalistą i gitarzystą, autorem tekstów piosenek.  Od wielu lat związany z polską sceną blues-rockową. Współpracował  m.in. z zespołami Easy Rider, Sławkiem Wierzcholskim i Nocną Zmianą Bluesa, Monkey Buissines, Jackiem Dewódzkim (byłym wokalistą grupy Dżem), Carlosem Johnsonem (USA) oraz muzykami legendarnej grupy Tadeusza Nalepy - Breakout.

      Życie jego naznaczone jest wieloma doświadczeniami, także tymi bolesnymi, czy nawet z pogranicza utraty sensu życia. Artysta wspominał o wielu szczegółach z życia na scenie i poza nią, o znajomości i współpracy ze znanymi artystami. Nie ukrywał, że towarzyszyły mu wtedy narkotyki i alkohol.
      Spotkanie miało bardzo duży ładunek emocjonalny i szczere rock`n`roll`owe zacięcie przeplatane opowieściami z życia i muzyki, która go inspiruje.

      Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za możliwość doświadczenia wielu wrażeń muzycznych i nie tylko.

      Ewa Paluta
       

     • Konkurs „Wokół symboli narodowych”

     • W dniu 14.11.2018 odbył się konkurs dla uczniów kl.II-III przygotowany przez IPN oddział Szczecin. Do konkursu uczestnicy przygotowywali się już od października. Zapoznali się z  wystawą „ Ojcowie Niepodległości” , rozwiązywali krzyżówki, układali puzzle, dopasowywali określenia do obrazów. Grali także w grę „ Znaj znak”. Wiadomości zostały sprawdzone w formie testu składającego się z 25 pytań. Konkurs wypadł bardzo dobrze, wszyscy uczestnicy mieli wynik powyżej 70% . Nasi laureaci:

      I miejsce Michał Zając 36/36 pkt

      II miejsce Izabela Świło 31/36

                       Michał Celniak 31/36

      III miejsce Szymon Wróblewski 28/36

                         Jan Pierzyński 28/36

                        Klara Maćków 28/36

                        Wojciech Żendełek 28/36

      Czekamy na wyniki z naszego województwa. A wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY.

      E. Grzankowska

     • 100 rocznica odzyskania niepodległości: montaż słowno - muzyczny "Życzymy Ci Polsko...". Czytanie dla Niepodległej.

     •     Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody 100 - lecia  Niepodległości. W środę 7.11.2018 r. odbył się Międzyklasowy Konkurs Pieśni Patriotycznej. W piątek 9.11 uczniowie klas IV – VI udali się do szkoły przy ul. Poznańskiej z przedstawieniem teatralnym ,, 100-lecie Niepodległej”. Tego samego dnia  zaprezentowali spektakl uczniom klas 0-III i IV- VI przy ul. Gdańskiej. Po spektaklu wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Wystąpili też zwycięzcy  środowego konkursu.  O godzinie 12.00 wszyscy zgromadzili się na Placu Starca, by wysłuchać wierszy patriotycznych w  wykonaniu uczniów, dyrektorów szkół, nauczycieli, władz gminy i jej pracowników.

      W tych dniach można było obejrzeć wystawę eksponatów i zdjęć z tego okresu oraz plakaty o tematyce niepodległościowej  wykonane przez uczniów klas IV –VI.