• Projekt edukacyjny - Kubusiowi przyjaciele natury

      02.06.2024

      Klasy drugie brały udział w ogólnopolskim  programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury” organizowanym przez markę Kubuś. Celem programu było zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, a także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu.Dzieci poznawały tematy związane z klimatem i jego zmianami, dlaczego warto oszczędzać prąd i gaz, po co sortować śmieci , jak dbać o siebie, dlaczego warto jeść owoce i warzywa, jak mądrze robić zakupy, co to jest ekosystem, jak bardzo do życia potrzebne nam są zwierzęta i rośliny i jak o nie dbać. W realizacji tych zagadnień pomocne były piosenki, prezentacje multimedialne, audiobooki i karty pracy, które w atrakcyjny sposób przybliżały dzieciom zagadnienia.                                                     

      A Czechowicz 

     • Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

      23.05.2024

      23 maja reprezentanci klas trzecich Hubert Klimczyk i Wojciech Urszulak wzięli udział w  Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym. Była to już XX edycja tego konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu. Chłopcy rewelacyjnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami, i chociaż dziś wróciliśmy bez nagród, jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia 🙂Jestem z Was dumna ♥️

      M. Szczypkowska

     • Nietypowe dyktando w klasach drugich   

      23.05.2024

      Nietypowe, ponieważ oprócz ćwiczenia poprawności ortograficznej, uczniowie doskonalili umiejętność bezbłędnego przepisywania oraz rozwijali pamięć wzrokową. Dyktando „krzesełkowe” wywołało wśród uczniów wiele pozytywnych emocji, a jego niecodzienna forma, w której to tekst przyczepiony jest do krzeseł dzieci, sprawiła drugoklasistom wielką frajdę podczas pisania.

     • O Matmo!

      23.05.2024

      W dniach 21 i 22.05.2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w Gminnym Zespole Szkół w Dobiegniewie edukatorów z Centrum Nauki Kopernik wraz z wystawą "O Matmo!"

      „O Matmo !” - to mobilna wystawa w całości zaprojektowana z myślą o uczniach szkół podstawowych, a  składająca się z 22 interaktywnych eksponatów. Były więc stoiska pod nazwą np.: Łamigłówki, Wstęga Möbiusa, Sznurkografy, Świetlne iluzje, Zakręcone figury, czy stare matematyczne zadanie (podobno z VIII wieku) o wilku, owcy i kapuście.

      Celem wystawy było zachęcenie dzieci do poznawania matematyki w sposób trochę inny niż podczas tradycyjnej lekcji w szkole. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego eksperymentowania, sprawdzania, szukania rozwiązań, a jednocześnie zabawy.

      Była to więc okazja do pokazania pozytywnego oblicza „królowej nauk” (zwłaszcza tym uczniom, którym sprawia ona trudność).

      Wystawa „O matmo!” powstała w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” finansowanego w ramach dotacji Ministra Nauki. Do obowiązków szkoły należało zapewnienie noclegu i wyżywienia dla edukatorów oraz prace związane z rozstawieniem i złożeniem wystawy.

      Dziękujemy Radzie Rodziców oraz innym osobom zaangażowanym w realizację tego wydarzenia.

     • Wiosna w ogrodzie

      19.05.2024

      Kolorowa wiosna to najlepsza pora na wycieczkę, bo jest lekcją patrzenia, słuchania i przeżywania. W czwartek 9 maja klasa 2a i 2c wybrała się na wycieczkę do sklepu ogrodniczego,  ogródka warzywnego i miejskiego targowiska. W sklepie dzieci zobaczyły narzędzia ogrodnicze oraz poznały rozsady warzyw. W ogrodzie  rozpoznały rosnące na grządkach warzywa, na targowisku podziwiały sadzonki kwiatów. Po powrocie do klasy wspólnie wysialiśmy do doniczek nasiona kwiatów.

     • Klasy szóste w Farmie Kalina

      14.05.2024

      13 i 14 maja szóstoklasiści wraz z wychowawcami regenerowali siły przed intensywnym okresem związanym z zakończeniem roku szkolnego na Zielonej Szkole w „Farmie Kalina”. Wśród licznych atrakcji największym powodzeniem cieszył się park linowy. Dużo emocji wywołały sporty wodne i  paintball laserowy. Uczniowie mieli okazję nauczyć się wykonywania wyrobów z miedzi i gliny, piekli pizzę.

      Wspólne spędzone dni nie tylko sprzyjały integracji uczniów, dały też okazję do pokonywania lęków i słabości.

      Dziękujemy p. Agnieszce Jacków za pomoc w opiece nad dziećmi.

     • Wyjazd klas czwartych

      16.05.2024

      6.05.2024 r. uczniowie klas czwartych: A oraz B wraz z wychowawcami, p. Sylwią Wróblewską -Bekałą i p. Urszulą Czupryniak z opiekunami: p. Edytą Dudyk, p. Moniką Maćków, p. Dorotą Pater uczestniczyli w wyjeździe do kina.Obejrzeliśmy film pt. Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka. Było zabawnie, momentami bardzo wzruszająco i oczywiście edukacyjnie - dzieci przekonały się, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość. Po seansie nie mogło zabraknąć czasu na przystanek w McDonalds... ;) Zadowoleni z wyjazdu wróciliśmy w doskonałych humorach. :)

     • Zagroda Młyńska w Bogdańcu – wycieczka 7.05.2024

      08.05.2024

      Kontynuacją działań związanych z Dniem Ziemi była wycieczka dla klas młodszych naszej szkoły do Bogdańca. Znajduje się tam ciekawa zagroda, a w pobliżu przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Zagroda to unikatowe już miejsce, gdzie zobaczyć można koło młyńskie, urządzenia do mielenia zbóż, zabytkowo wyposażone mieszkanie młynarza. W obejściu są pomieszczenia, w których zgromadzono liczne urządzenia do pracy w gospodarstwie, polu i ogólnie życiu na wsi. Można było zobaczyć pszczele barcie, piece chlebowe i inne niespotykane już teraz rzeczy. W zbiorach zagrody, która pełni funkcje muzealne każdego roku po Wielkanocy można podziwiać najciekawsze pisanki  tematycznego ogólnopolskiego konkursu w Gorzowie Wlkp. Tak też było i teraz. A do tego nad szumiącym strumykiem piękne rekreacyjne miejsce  na wspólne ognisko.

     • Dzień Strażaka

      02.06.2024

      4 maja, w dniu Świętego Floriana, swoje święto obchodzili strażacy. Tego dnia większość krajów europejskich obchodziła Międzynarodowy Dzień Strażaka..Strażak to jeden z najbardziej bohaterskich zawodów - to przecież strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Z tej okazji uczniowie klasy 2a i 2c osobiście podczas wycieczki złożyli życzenia dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobiegniewie  za działalność ratowniczą i bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi.

                                                       A.Czechowicz, M.Bakowicz

     • Wycieczka klas 3a i 5c

      07.05.2024

      Klasy 3a i 5c odwiedziły 6 maja gospodarstwo agroturystyczne Maslejland, gdzie zadbały o dobre relacje i popracowały nad komunikacją. Wyjazd ten był nagrodą wygraną w konkursie "Most i mur w relacji rówieśniczej- co buduje, a co niszczy relacje rówieśnicze". Dziękujemy gospodarzom za ugoszczenie nas i przygotowanie wspaniałych zabaw. Wróciliśmy zrelaksowani i bogatsi w nowe doświadczenia 🙂

     • Radosny Patriotyzm

      07.05.2024

      Tradycyjnie 3 maja nasza drużyna pełniła służbę podczas uroczystości gminnych. Harcerki rozdawały Kokardy Narodowe, a harcerze pełnili wartę przy pomniku Czynu Żołnierskiego. Po Mszy Świętej wspólnie MDP przeszliśmy na Plac  T. Starca, na którym odbyło się uroczyste ślubowanie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Cieszy fakt, że aż 4 osoby z naszej drużyny wstąpiły do OSP. Harcerstwo i Straż Pożarna to służba dla społeczeństwa. Gratulujemy naszym koleżankom i koledze, że potrafią łączyć swoje pasje działając w obydwu jednostkach.

      Radosny Patriotyzm to nie tylko służba. Harcerze podejmują wiele innych działań; udział w Rajdach rowerowych organizowanych w tym czasie w naszej gminie, wykonanie w domu biało-czerwonych deserów dla rodziny, zdjęcie z flagą Polski, zdobywanie tropu zuchowego Europejczyk/Europejka czy sprawności Młody Patriota/Patriotka.

     • Dzień Ziemi

      06.05.2024

      Tegoroczne obchody Dnia Ziemi w Zespole Szkół w Dobiegniewie w klasach 1-6 tradycyjnie rozpoczęła zbiórka elektrośmieci. To też kolejny rok edukacji w różnych formach co do zdobywania przez uczniów umiejętności segregacji śmieci ( w tym filmy, quizy, karty pracy, dyktando), spotkanie z pracownikiem Celowego Związku Gmin. 

      Delegacje uczniów klas 4-6 zostały zaproszone przez Nadleśnictwo Głusko do sali Muzeum Woldenberczyków na niezwykle ciekawy wykład ornitologa p. Adama Wasieczki pt. ,,Sowy naszych lasów ". 

      Bardzo ekscytującą formą nauki i zabawy oraz rywalizacji była gra ,,Milionerzy- przyroda Polska". 

      Czeka nas jeszcze przyrodnicza wycieczka do Bogdańca oraz II etap dyktanda przyrodniczego. 

     • Konkurs matematyczny Złota Żaba

      06.05.2024

      W 16 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się szkolny etap XXXI konkursu matematycznego Złota Żaba obejmującego województwo wielkopolskie i lubuskie. Do II etapu konkursu zakwalifikował się uczeń klasy 8a Timofii  Yatsenko. II etap konkursu odbył się 2.03.2024r w Swarzędzu. W II etapie konkursu uczeń otrzymał wyróżnienie i został zaproszony do udziału w uroczystości  ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród i wyróżnień w dniu 20.04.2024r.

      Opiekun ucznia : nauczyciel matematyki Jan Pawelski

     • Wycieczka do Owczogrodu w Rudnicy.

      01.05.2024

      Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w wycieczce do Owczogrodu w Rudnicy.

      Na miejscu czekało na nich mnóstwo atrakcji. Poznali różne rasy owiec, sposoby ich dojenia i strzyżenia.   Mieli możliwość obejrzeć pokaz zaganiania owiec przez pracowitego psa rasy Border Colie.  Następnie uczniowie wzięli udział w poszukiwaniach złotej wełny w labiryncie z siana.

      Na obiad czekały na nich gorące kiełbaski 

      Na miejscu odbyły się również zawody w strzyżeniu owiec, które przyniosły wiele radosnych emocji.   

      Dzieci usłyszały mnóstwo ciekawych opowieści na temat życia owiec oraz wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem prawdziwej owczej wełny.

      Wszyscy wrócili do domu bardzo zadowoleni.

     • Obchody 81 rocznicy powstania w getcie warszawskim

      05.05.2024

      W piątek 19 kwietnia 2024 klasy 7a i II LO uczestniczyły w obchodach 81 rocznicy powstania w getcie warszawskim, które odbyły się w naszym muzeum - Muzeum Woldenberczyków. Spotkanie poprowadził dr. hab. Przemysław Słowiński - prorektor ds. kształcenia Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

      Swoją prelekcję rozpoczął od przedstawienie dziejów polskich Żydów, następnie zapoznał młodzież z sytuacją Żydów w czasie II wojny światowej oraz powstaniem w Warszawie getta i zbrojnym wystąpieniem żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta od 19 kwietnia do 16 maja 1943. Wyjaśnił również, symbol składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta, który stał się początkiem przywracania pamięci o tym powstaniu.

      Po wystąpieniu profesora młodzież obejrzała animowany film „Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall. Film przedstawiał losy Marka Edelmana – w okresie II wojny światowej: jako gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwijała się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – kiedy powstawał o nim reportaż. Na koniec młodzież obejrzała wystawę w muzeum.

      Marta Kozłowska, Jolanta Kadler


       

     • Wycieczka do Muzeum

      28.04.2024

      W dniu 18 kwietnia klasa 8a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie. Dzięki przewodnikowi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z codziennym życiem więzionych w czasie II wojny światowej  polskich oficerów oraz oglądać zgromadzone eksponaty. Wizyta w muzeum jest świetną okazją na poznawanie historii własnymi oczami, a  nie tylko z podręczników szkolnych i jest elementem procesu dydaktyczno - wychowawczego.

     • NAGRODA PUBLICZNOŚCI

      28.04.2024

       

      Miło mi poinformować, że uczennica klasy 2c Kornelia Jeziorska zdobyła nagrodę publiczności w konkursie plastycznym pt. Ptaki w lesie, zorganizowanym z inicjatywy Nadleśnictwa Głusko w ramach obchodów 100- lecia Lasów Państwowych. Praca Kornelki przedstawiająca bociana, będzie umieszczona w kalendarzu Nadleśnictwa na następny rok.Kornelko gratulujemy!                                                M. Bakowicz

     • Poznajemy zawód budowlańca

      25.04.2024

      25 kwietnia klasę 2a i 2c odwiedził tata Adasia, który jest budowlańcem. Pan Krzysztof opowiedział dzieciom o swojej pracy .Dzieci z uwagą słuchały jak buduje się domy, jakie narzędzia,maszyny i pojazdy ułatwiają pracę na budowie. Mogły obejrzeć różne narzędzia budowlane i z zachowaniem szczególnej ostrożności pobyć w koparce. Bardzo dziękujemy panu Krzysztofowi za poświęcony czas.                                             

      A.Czechowicz, M.Bakowicz