• UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/20

27.08.2019

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 w Gminnym Zespole w Dobiegniewie połączone będzie z lokalnymi uroczystościami związanymi z obchodami 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Program obchodów:

godz. 9.00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Chrystusa Króla w Dobiegniewie.

godz. 10.00 - Uroczystości na placu im. pchor. Tadeusza Starca:

•  wystąpienie Burmistrza Dobiegniewa - Sylwii Łaźniewskiej;
            •  wystąpienie Prezesa Stowarzyszenia Woldenberczyków - Wiesława Dembka;
            • apel poległych i salwa honorowa w asyście Kompanii Honorowej 35 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej;
            • złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Czynu Żołnierskiego, Pomnikiem Woldenberczyka oraz przy płycie pamiątkowej na terenie byłego obozu Oflag II C Woldenberg;
            •  koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Cantus Decus przeplatany występem Laureatów Konkursu Poezji Obozowej Oflagu II C Woldenberg;
            • wystąpienie dyrektora Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie - Jolanty Pawlak.

godz. 11.30 - Przejście uczniów i nauczycieli do budynków szkolnych przy ulicy Gdańskiej i Poznańskiej:

• spotkanie z wychowawcą,
            • przekazanie informacji organizacyjnych związanych z planem zajęć w nowym roku szkolnym.

godz.12.45 -  Powrót na plac Tadeusza Starca:

• pokazy Stowarzyszenia Lubuskiego Oddziału Kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. - zwiedzanie wystawy  "Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej";
            • gra dla młodzieży "Szare szeregi czy wiesz o czym mówisz";
            • wystawa broni historycznej i sprzętu wojskowego.

godz. 13.00 - Odwozy w ruchu ciągłym.

Dnia 2 września 2019 r. Gminny Zespół Szkół włącza się w akcję pn. „Przerwany marsz…”,  zainicjowaną przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP.  Ma ona polegać na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez fakt wybuchu II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.

Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.

Zachęcamy, aby 2 września 2019 r. wspólnie z babciami, dziadkami a także osobami samotnymi, które mieszkają w naszej okolicy i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. W ten sposób w całej Polsce stworzymy możliwość międzypokoleniowego dialogu, który będzie cennym doświadczeniem dla uczniów.

wicedyrektor GZS

Elżbieta Szanderska