• „SŁUŻBY MUSZĄ BYĆ PROFESJONALNE I SKUTECZNE”

     • Proszę sobie wyobrazić, że po jeziorze pływa wywrócony kajak…  Według relacji świadka mężczyźni wcześniej nim pływający zachowywali się nieodpowiedzialnie, stwarzając zagrożenie dla swojego zdrowia i życia. Zostaje powiadomiona Policja i Straż Pożarna. Od tego momentu rozpoczyna się akcja ratunkowa. Jak reagują odpowiednie służby? Jak się komunikują? Jak pracują?

      Mogli się tego dowiedzieć w czwartek 26 września nad jeziorem Osiek maturzyści
      z naszego liceum wraz z uczniami  klas mundurowych ze Strzelec Krajeńskich podczas wspólnej akcji ćwiczeniowej Policji i Straży Pożarnej.

      Założeniem akcji miało być sprawdzenie przez strażaków i policjantów  swoich umiejętności i możliwości ich podnoszenia. Młodzież od początku do końca mogła śledzić poczynania służb, przepływ informacji, przyjrzeć się dowodzeniu akcją i obserwować rozwój wypadków na jeziorze.  I choć wszystko było wyreżyserowane, dało obraz tego, jak wygląda prawdziwa akcja ratunkowa, podczas której nie ma miejsca na najmniejszy nawet błąd.

      Policjanci i strażacy pożegnali nas przepyszną grochówką, zachęcali też maturzystów do wstąpienia w swoje szeregi. Stworzyli również okazję do przeżycia niesamowitych wrażeń podczas „lotu” po jeziorze jedną z wielu łodzi motorowych wykorzystanych w akcji, z czego młodzież chętnie skorzystała.

      Oczywiście było bezpiecznie, bo w kapokach i pod czujnym okiem funkcjonariuszy.

       

      Beata Nawojska-Idziak

     • SALON MATURZYSTÓW

     • Jaką uczelnię wybrać? Jaki kierunek? Jak się przygotować do matury i co zdawać? – na te
      i wiele innych pytań mogli uzyskać odpowiedź uczniowie klasy III LO naszego liceum podczas Poznańskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2019, który odbył się w dniach 23-24 września.

      Nasi maturzyści odwiedzając  nowoczesny budynek Politechniki Poznańskiej pierwszego dnia salonu mieli okazję do zapoznania się z ofertą edukacyjną i zasadami rekrutacji kilkudziesięciu uczelni z całej Polski. Uczestniczyli  także w spotkaniach z ekspertami OKE w Poznaniu dotyczących matury 2020 (m.in. z geografii, biologii, matematyki, języków obcych), podczas których usłyszeli wiele cennych porad i wskazówek na temat realiów czekającego ją egzaminu dojrzałości.

      Beata Nawojska-Idziak

     • Gorzów Wlkp. też jest ciekawym miejscem !

     •        Dnia  20 września 2019 r. grupa uczniów z klas II – IV  brała udział w wycieczce do Gorzowa Wielkopolskiego. Uczestnicy wyjazdu to dzieci, które wyróżniły się w ubiegłorocznej zbiórce kasztanów i żołędzi - akcji  w której uczestniczymy od ponad dwudziestu lat.  Wycieczka tradycyjnie odbywa się pod koniec roku szkolnego, ale tym razem termin ze względów organizacyjnych został zmieniony.  Celem naszego wyjazdu było zwiedzanie jednej z ośmiu w kraju  Stacji  Meteorologiczno - Hydrologicznej  przy ul. Sybiraków 10 w Gorzowie Wlkp. Kierownik punktu – pasjonat swej pracy barwnie opowiadał o pogodzie i jej składnikach, prezentując przyrządy pomiarowe w ogródku meteorologicznym. Dzieci dowiedziały się, że stacja ma nawet punkt pomiaru temperatury  w Dobiegniewie oraz poziomu wody w Mierzęcinie. W obiekcie pokazano nam komputerowe dane zbierane i opracowywane na potrzeby prognoz pogody i badań naukowych.

            Drugim celem naszego wyjazdu było Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta na ul. Warszawskiej. Znajduje się ono w przedwojennej, doskonale odrestaurowanej Willi Gustawa Adolfa Schroedera. Pani przewodnik oprowadzając nas po wszystkich pięknych pomieszczeniach ciekawie opowiadała o życiu dzieci tej rodziny, ich zabawkach, strojach  i upodobaniach. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. piękne, zabytkowe meble, srebrną zastawę kuchenną, obrazy, rzeźby, monety i inne oryginalne przedmioty znajdujące się w domach bogatych ludzi. Ciekawostką jest również to, iż w pobliskim parku wokół domu oprócz starych rzeźb, drzew i krzewów  jest potwierdzone przez wielu radiestetów miejsce o szczególnie dobrym wpływie na organizm ludzki.

          Dzieci wróciły zadowolone z wyjazdu, choć nie zdążyliśmy zobaczyć kapsuły czasu. To była naprawdę dobra  edukacyjno - rekreacyjna wyprawa.

                                                                                                Helena Niedziałkowska i Anna Błaszczyk