• Mogliśmy mieć młodą kuropatwę w dłoni

      26.09.2022

      Doświadczyli tego uczniowie klasy IV c oraz grupka harcerzy z naszej szkoły podczas lekcji terenowej z przyrody, na którą zostaliśmy zaproszeni przez Koło Łowieckie „Ryś „ w Dobiegniewie. Byli z nami również przedstawiciele Koła Miłośników Przyrody „Jarząbek” w Strzelcach Krajeńskich. 23 września 2022 pojechaliśmy busami z myśliwymi do lasu w różne miejsca. Celem zajęć było poznanie mieszkańców lasów i pól, a szczególnie kuropatwy. Jest ich u nas mało z różnych powodów, dlatego myśliwi zwiększają populację wpuszczając do lasu ptaki z hodowli. Mają one odnaleźć się i rozmnożyć w naturalnym środowisku, początkowo dokarmiane. Mogliśmy w tej akcji uczestniczyć aktywnie i wysłuchać informacji o innych mieszkańcach lasu oraz poznać „muzykę myśliwską”. Na zakończenie pobytu było na Dolince  ognisko integracyjne z bogatym poczęstunkiem dla uczniów przygotowane przez licznych myśliwych. Jeszcze przy cudownej, jesiennej pogodzie to był bardzo udany edukacyjno-rekreacyjny dzień.

     • „Hej, czy Ty wiesz…?”

      26.09.2022

      Dnia 15 września odbyło się spotkanie integracyjne dla młodzieży klasy 1 LO i 1 BS. Temat przewodni: „Hej, czy Ty wiesz…?”.  Czas spędzony przy ognisku na plaży nad jeziorem Osiek był okazją do bliższego poznania się uczniów i wychowawców: Agnieszki Chudy i Barbary Grzebyk . Mimo wietrznej pogody pierwszakom dopisywały humory. Miło spędzone chwile przy ognisku i pieczenie kiełbasek sprawiły, że dzień był bardzo udany, nawiązały się nowe znajomości i więzi.

      Początek nauki w szkole ponadpodstwowej uznajemy za rozpoczęty, a uczniom życzymy samych sukcesów w nauce w murach naszej szkoły.

     • POLICJANCI SPEŁNILI MARZENIE OLIWIERA

      19.09.2022

      Oliwier, 12-letni chłopiec z autyzmem, chciał zobaczyć jak pracują policjanci. Wielokrotnie dopytywał swoich bliskich o pracę mundurowych. Funkcjonariusze gorzowskiej komendy spełnili jego marzenie. Oliwier zasiadł w fotelu komendanta, zobaczył policyjny sprzęt wykorzystywany przez policjantów drogówki i odwiedził centrum monitoringu. Był szczęśliwy, bo do samego końca nie wiedział o tej wizycie.

      Kilka dni przed pandemią, w 2020 roku, do gorzowskiej jednostki wpłynął list od mamy Oliwiera. Chciała spełnić marzenie syna, który zafascynowany był pracą policjantów. Wszystko było już przez funkcjonariuszy przygotowane, ale niestety pandemia przeszkodziła w realizacji tej wizyty. Zaangażowana w organizację nadkomisarz Magdalena Ziętek wróciła jednak pamięcią do tego listu i nawiazała kontakt z mamą 12-letniego Oliwiera. Policjanci chcieli wywiązać się z obietnicy i zorganizowali dla chłopca z autyzmem wizytę. Do końca nie wiedział, ze spełnią się jego marzenia.

      Zaskoczony sytuacją Oliwier rozpoczął swoją wycieczką od wizyty w gabinecie komendanta. To o jego pracę dopytywał mamę, gdy wielokrotnie przejeżdżał obok komendy. 12-latek mógł w policyjnej czapce obejrzeć gabinet szefa gorzowskich mundurowych i zapytać o interesujące go zagadnienia. Chłopiec przymierzył się także do policyjnego motocykla i obejrzał radiowóz, który mundurowi wykorzystują do obsługi zdarzeń drogowych. Okazało się, że Oliwier zna przepisy ruchu drogowego i rozpoznawał znaki prezentowane mu przez naczelnika drogówki. Swoją wycieczkę zakończył w centrum monitoringu wizyjnego, gdzie zobaczył jak wygląda praca operatorów.

     • DZIEŃ KROPKI

      18.09.2022

      15 września br.  klasy 4-6 wzięły udział w Dniu Kropki. Na różnych lekcjach był akcent z kropką w tle. Na języku polskim uczniowie rozszyfrowywali i układali kolejno nazwy przypadków, na matematyce rozwiązywali kolejność działań. Podczas przyrodniczej wycieczki szukali kropek na liściach, a na historii wyznaczali kropkami trasę podbojów Krzysztofa Kolumba. Na plastyce uczniowie tworzyli kroplowe arcydzieła a na koniec zakończyły dzień napisem po angielsku Dot Day. Bezkonkurencyjnie wygrała najbardziej zakropkowana klasa 5b, troszkę mniej liczna była 5c i 4a oraz 5a i 4c. Indywidualnie za kreatywność, odwagę i ilość kropek wygrali: Filip, Fabian, Oliver i Emilka z kl.5b oraz Zuzia z 5c. Wszystkim pozostałym uczniom dziękujemy za udział. Wyróżnione klasy otrzymały dyplomy i słodycze. Dzień Kropki zawitał także do nauczycieli, którzy swoim ubiorem pokazali, że kropka jest dla wszystkich 😆

     • NARODOWE CZYTANIE W GMINNYM ZESPOLE SZKÓŁ W DOBIEGNIEWIE

      12.09.2022

      09 IX 2022 zgromadziliśmy się na kolejnej odsłonie Narodowego Czytania w naszej szkole. Odbyło się ono na auli szkoły przy ul. Poznańskiej. Po ubiegłorocznej spektakularnej lekturze „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej przyszedł czas na   zagłębienie  się  w tajemniczy świat „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. „Ballady i romanse” zostały    zaproponowane w związku z  dwusetną rocznicą  ich wydania oraz by uhonorować Rok Romantyzmu Polskiego.

      Podczas spotkania zostały zaprezentowane ballady-„Romantyczność”, ”Świtezianka”, „To lubię”, „ Pani Twardowska”, „ Lilije”, które przybliżyli zgromadzonej na auli młodzieży i nauczycielom-  Sekretarz Gminy p. Grażyna Gradowska, Dyrektor GZS- p. Elżbieta Moś,  nauczyciel j. polskiego p. Renata Zasik oraz uczniowie szkoły podstawowej- Hanna Kalinowska, Aleksandra Pyrzyńska, Norbert Łojko z kl. 8D, Aleksandra Szczerbicka, Patrycja Krygler z kl. 8A oraz uczniowie klasy pierwszej  liceum ogólnokształcącego- Hanna Szeremet, Błażej Krygier i Paweł Mazelan. Po pełnej emocji  prezentacji utworów wieszcza swój własny wiersz pt. „Toń”- inspirowany balladami Mickiewicza - odczytała również Wicedyrektor GZS - p. Sylwia Szachowicz. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w quizie dotyczącym znajomości prezentowanych podczas wydarzenia ballad. Wszyscy chętni, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania otrzymali także słodką nagrodę ufundowaną przez p. Marcina Szachowicza.  

      Akcja Narodowe Czytanie ma na celu propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości.

      To był miło i pożytecznie spędzony czas. Do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie Narodowego Czytania.

     • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

      09.09.2022

      1 września 2022r. na Placu  pchor. Tadeusza Starca w Dobiegniewie odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2022/23. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. Wicewojewoda Lubuski pani Olimpia Tomczyk – Iwko, Lubuski Kurator Oświaty pani Ewa Rawa, posłanka na Sejm IX kadencji pani Elżbieta Płonka, Burmistrz Dobiegniewa pani Sylwia Łaźniewska, przewodniczący Rady Miejskiej w Dobiegniewie pan Marek Kowalczyk.

      Uroczystego otwarcia roku szkolnego dokonała pani Kurator Ewa Rawa dzwoniąc starym ręcznym dzwonkiem, którym dawno temu oznajmiano w naszej szkole rozpoczęcie i zakończenie lekcji. Wywołało to aplauz i gromkie brawa wśród zgromadzonych uczniów, ich rodziców oraz zaproszonych gości.

      Rozpoczęty nowy rok szkolny to kolejne wyzwania związane z realizacją zadań szkoły oraz jej zarządzaniem. Pani Burmistrz Sylwia Łaźniewska wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej panem Markiem Kowalczykiem poinformowali zebranych  o zmianach kadry zarządzającej Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie po przeprowadzonym konkursie na dyrektora GZS. Od 1 września 2022 r. funkcję dyrektora GZS powierzono pani Elżbiecie Moś, funkcję wicedyrektorów GZS powierzono pani Elżbiecie Szanderskiej i Sylwii Szachowicz. Podczas apelu podziękowano za pracę na stanowisku dyrektora GZS pani Jolancie Pawlak.

      Zgodnie z tradycją naszej szkoły pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Września – Woldenberczyków. Odbyło się także uroczyste powitanie wszystkich pierwszoklasistów, i tych ze Szkoły Podstawowej, jak i tych ze Szkoły Branżowej I Stopnia oraz Liceum Ogólnokształcącego. Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali upominki ufundowane przez Wojewodę Lubuskiego, Lubuskiego  Kuratora Oświaty i Burmistrz Dobiegniewa.

      Obchodom inauguracji roku szkolonego towarzyszył krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów dobiegniewskiego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej. Nawiązywał on do rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz początku roku szkolnego w pierwszym dniu wybuchu wojny. Uwieńczeniem występów był taniec z biało-czerwonymi flagami.

      Wszyscy goście zabierający głos podczas uroczystego apelu składali gronu pedagogicznemu i uczniom życzenia pomyślności i sukcesów w nowym roku szkolnym.

      Atrakcją uroczystości na Placu pchor. Tadeusza Starca były pokazy strażackie w wykonaniu strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Uczniowie zobaczyli m.in. pokazy  ratownictwa medycznego, gaszenia ognia, rozcinania wraku samochodu. Ochotnicy mogli zostać przewiezieni wozem strażackim.

      Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2022/2023 połączona była z uroczystością otwarcia odrestaurowanego Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie. Oficjalnemu otwarciu muzeum towarzyszyły m.in.: pokaz historyczny rekonstrukcji bitwy z czasów II wojny światowej, parada ułańska, występ artystyczny chóru „Poznańskie Słowiki” i laureatów Konkursu Recytatorskiego Poezji Oflagu IIC Woldenberg. Po oficjalnym otwarciu obiektu zaproszeni goście oraz mieszkańcy Dobiegniewa mogli zwiedzać rozbudowane i wzbogacone o liczne eksponaty historyczne miejsce historii naszego narodu.

      W bieżącym roku szkolnym zaplanowano wycieczki do muzeum wszystkich klas Gminnego Zespołu Szkół. Cenna lekcja historii powinna każdemu zapaść na długo w pamięci.

     • Byliśmy uczestnikami niezwykłego Jubileuszu

      06.09.2022

       Na sobotnie popołudnie 3 września 2022r. reprezentacja szkolnych miłośników przyrody została zaproszona na uroczyste obchody  75 – lecia  istnienia Koła Łowieckiego „Ryś” w Dobiegniewie. Uczniowie złożyli Myśliwym gratulacje i życzenia. Podziękowali również za wieloletnią współpracę, w tym wspólne sadzenia lasu, lekcje przyrody z udziałem myśliwych i leśników w terenie oraz dofinansowywanie  przyrodniczych wyjazdów uczniów.  Uroczystość po części oficjalnej miała charakter pikniku nad jeziorem Wielgie. Można było również m.in. postrzelać do tarczy z łuku, obejrzeć wystawę  broni sportowej i liczne trofea myśliwskie. Letnia pogoda  z małym akcentem jesieni zachęcała do przebywania na świeżym  powietrzu.