• Nauka przez zabawę

      29.03.2023

      W bieżącym roku szkolnym w klasach III SP realizowane są zajęcia z ROBOTYKI w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

      Niniejsza innowacja ma na celu wspieranie uczniów w rozpoznaniu i rozwijaniu ich własnych uzdolnień i zainteresowań oraz stanowienie alternatywnej możliwości spędzenia czasu wolnego z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Ma pobudzać do analitycznego myślenia, rozwijać kreatywność i motywować odwagę w rozwiązywaniu problemów.

      „Robotyka i programowanie” jest odpowiedzią na potrzebę dostosowania kształcenia do zmian wynikających z rozwoju nowoczesnych technologii i ich wpływu na codzienne życie, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej.

      Zajęcia robotyki pomagają uczniom odkrywać nową pasję, jaką jest programowanie poprzez sięganie po treści ciekawe i bliskie dzieciom na tym etapie edukacyjnym.

      Do realizacji tego przedsięwzięcia wykorzystywane są m. in. zestawy klocków LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIAL.

     • Laboratoria Przyszłości

      28.03.2023

      Uczniowie klasy II b chętnie  uczestniczą w zajęciach z  Robotyki w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Wykonują  w oparciu o gotową instrukcję lub własne pomysły odpowiednie modele wykorzystując zestaw klocków LEGO SPIKE PRIME.  Na zajęciach projektowali model karuzeli. Poniżej  kilka zdjęć z tych zajęć.

     • Dzień dobry Wiosno, czyli Prometeje na Poznańskiej

      28.03.2023

      Pierwszy dzień wiosny świętowaliśmy z wielką pompą! Po trzech latach nieobecności (związanej z ograniczeniami epidemicznymi) na aulę na ulicy Poznańskiej powróciły Prometeje!

      Uroczystość swoimi początkami sięga czasów Zespołu Szkół im. C. K. Norwida. Przetrwała wszystkie zmiany organizacyjne szkoły, obrosła legendą i stała się naszą piękną tradycją.

      Prometeje pomyślane są jako uroczysta gala, podczas której wyróżniający się w społeczności szkolnej uczniowie zostają nagrodzeni wyjątkowymi statuetkami w siedmiu kategoriach. Zwycięzcami w tym roku zostali:

      ARTYSTA- Paloma Zielińska

      RÓWNIAK - Rafał Idczak

      EINSTEIN - Mateusz Pindel

      VIP - Martyna Dąbrowska

      SPORTOWIEC - Patryk Grocholski

      MISS VENUS - Martyna Kalinowska

      MISTER MARS - Krzysztof Południewski

      Prometeje to uroczyste święto, do którego uczniowie i nauczyciele przygotowują się całymi miesiącami. Za jego organizację odpowiedzialni są Samorząd Uczniowski i jego Opiekun. To właśnie oni decydują o motywie przewodnim imprezy, wybierają utwory, które pojawią się na scenie, przeprowadzają proces nominacji  i głosowania. Potem nadzór nad przebiegiem przygotowań i samej uroczystości już od lat obejmuje pani Beata Nawojska-Idziak, która dopina wszystko na ostatni guzik - czuwa nad scenariuszem, prezentacją i wykonaniem dekoracji podkreślającej temat imprezy. „Spina” też w całość występy wszystkich wykonawców, którzy przygotowywali się do nich pod opieką swoich wychowawców.

      W tym roku wszyscy stanęli (zresztą jak zwykle) na wysokości zadania. Na scenie, zgodnie z motywem przewodnim zobaczyć można było prawdziwą „Aleję Gwiazd”. 

      W tę tematykę wprowadziła nas przebojem Zdzisławy Sośnickiej sama pani dyrektor Elżbieta Moś w towarzystwie pań Renaty Zasik, Ewy Ciesielskiej, Iwony Dobrowolskiej i Sylwii Wróblewskiej-Bekały. W kolejnych występach każdy mógł odnaleźć coś dla siebie. Na początku na scenie pojawili się król i królowa popu - utwór Madonny zaprezentowała z wielką gracją klasa 2 LO, a  układ choreograficzny godny samego Michaela Jacksona pokazała 8A. Słowiańskie klimaty wytańczyła i wyśpiewała klasa 4 LO wykonując przebój wokalistki Cleo, a do amerykańskiej szkoły przeniosła nas 1 LO piosenką Britney Spears. Popłynęliśmy też rzekami Babilonu z zepołem Boney M., w który wcieliła się klasa 2 BS, podrygiwaliśmy w rytm rock and rolla z Elvisem i klasą 8 B, a w słoneczne, pełne optymizmu i szczęścia klimaty przeniosła nas klasa 8C wykonując utwór Eltona Johna. 3 LO przypomniała  atmosferę karnawału i zaprosiła na bal utworem Budki Suflera,  8 D przestrzegła przed konsekwencjami zdrady za pomocą słynnego przeboju Krzysztofa Krawczyka, zaś najmłodsza klasa 7A przeniosła w bajkowy świat kultowym utworem Zbigniewa Wodeckiego „Pszczółka Maja”. Zwieńczeniem imprezy był znany wszystkim przebój zespołu ABBA - do bycia królami i królowymi tańca zachęcały nas panie Sylwia Szachowicz, Paulina Paczesna, Agnieszka Chudy i Izabela Klimczyk. Podczas gali nie zabrakło też naszego słynnego szkolnego zespołu, czyli „Petard” pani Basi Grzebyk, który zaprezentował przebojowy układ taneczny.

      Impreza spotkała się z pełnym entuzjazmu przyjęciem, zarówno zaproszeni goście, jak i wszyscy wykonawcy bawili się wyśmienicie. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu i ciężkiej, wspaniałej pracy, jaką wykonali młodzież i nauczyciele.

      Tym, co jeszcze zachwycało uczestniczących w tegorocznej imprezie była dekoracja. Jej wygląd to zasługa „głównodowodzącej” pani Beaty Nawojskiej-Idziak, pań Pauliny Paczesnej i Barbary Grzebyk oraz całej zaangażowanej w jej tworzenie młodzieży. To jedna strona, ta widoczna. Jest jeszcze druga - sponsor. Dziękujemy naszej wspaniałej Radzie Rodziców za wielkie wsparcie finansowe, dzięki któremu było tak wyjątkowo i pięknie, oraz pani Przewodniczącej Natalii Burdz za osobiste zaangażowanie i pomoc. Dziękujemy za żywe zainteresowanie naszymi sprawami.

      Dziękujemy też wszystkim gościom za przybycie, uczniom i nauczycielom za występy, a pani Beacie Nawojskiej-Idziak za reżyserię.

      Z Prometejami wracamy za rok!

      P.S. Mikroporty wykorzystane podczas występów i aparat, za pomocą którego wykonano dużą część zdjęć dokumentujących imprezę zostały zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

     • Powitanie wiosny

      24.03.2023

      21 marca jak każdego roku obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. W tym dniu uczniowie z klas 0-VI i nauczyciele przyszli do szkoły wiosennie ubrani. Większość społeczności szkolnej założyła również dwie różnokolorowe skarpetki na dowód solidaryzacji z osobami chorymi na zespół Downa. Na wstępie klasy IV-VI zatańczyły „belgijkę”. Występujących przygotowywał pan Dariusz Majowicz. Potem odbyło się smażenie naleśników pod okiem pani Agnieszki Jacków i pani Edyty Dudyk w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Na szkolnym korytarzu funkcjonowała foto budka, którą przygotowała pani Marta Kozłowska. Można było zrobić zdjęcie w wiosennej scenerii. Nad organizacją czuwała pani Marzena Darowska. Dekorację na szkolnych korytarzach klas IV-VI przygotowała pani Monika Maćków, gazetkę wiosenną na holu klas I-III pani Urszula Czupryniak. W klasach można było obejrzeć film edukacyjny o zmianach zachodzących wiosną lub wspólnie z wychowawcą udać się na wiosenny spacer. Na sali gimnastycznej odbył się turniej klas czwartych w dwa ognie, który sędziował pan Jakub Oberda. Pierwsze miejsce zajęła klasa IVB, drugie – IVA, a trzecie - IVC. Klasy młodsze podczas zajęć edukacyjnych przedstawiały wiosnę przy pomocy różnych form plastycznych, także rysując znaki wiosny na płytkach tarasu. Odbył się również konkurs na wiosenne przebranie. Komisja wybrała pięć najciekawszych. Osoby wyróżnione: Gabrysia Fulko i Hanna Fliszta z klasy IB oraz Maja Muszyńska, Lena Pierzakowska, Ignacy Wilczak z klasy IIIB. Klasy I-III brały udział w wiosennym korowodzie z własnoręcznie wykonanymi hasłami, kwiatami i Marzannami. Wszyscy dobrze się bawili. Było dużo radości i pozytywnych emocji.

       

     • POZNAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI 2023

      15.03.2023

      W piątek 10 marca grupa najbardziej zapalonych szkolnych miłośników literatury w towarzystwie p. Edyty Dudyk i p. Renaty Zasik  udała się  do Poznania na  Międzynarodowe Targi Książki. Tym samym, po przerwie spowodowanej pandemią, powróciła wieloletnia szkolna tradycja wyjazdu   na tą imprezę. Porannym pociągiem z małymi opóźnieniem (tylko 95 minut) dotarliśmy na miejsce. Wszystkie wcześniejsze niedogodności przestały być jednak ważne po wejściu do „Świątyni Książek”. W ciągu dwóch godzin  (na taki czas się umówiliśmy) każdy mógł spełnić swoje marzenia czytelnicze, tzn.: nabyć upragnione książki, spotkać  autora (i zdobyć jego autograf), zapoznać się nowościami czy wreszcie poprzebywać chwilę wśród ludzi podobnie „zakręconych”. Do domów wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia oraz zadowoleni z zakupów (chociaż z nieco chudszym portfelem…). Nie możemy się już doczekać, kiedy w przyszłym roku znowu odwiedzimy Poznań, aby ruszyć w tajemniczy, książkowy świat Targów. Pomocą służyła i pełniła opiekę nad uczniami w trakcie wycieczki p. Anna Siwek, za co serdecznie dziękujemy.

     • Doskonalimy umiejętności kulinarne

      13.03.2023

      Współpraca, podział obowiązków, bezpieczeństwo podczas obsługi sprzętu kuchennego - to ważne umiejętności, które uczniowie klasy 6a rozwijali na lekcji wychowawczej.

      Dzięki zakupionemu w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” sprzętowi, mogli wykorzystać opiekacze do przygotowania tostów. Wspólne przygotowanie posiłku bardzo zintegrowało szóstoklasistów.

       

     • Co słychać w Oddziale Przedszkolnym

      09.03.2023

      W styczniu przedszkolaki przedstawiły  jasełka. Dzięki temu mogliśmy  poczuć atmosferę minionych świąt. Radosny nastrój towarzyszył zaproszonym gościom i dzieciom.

      28 stycznia dzieci wspólnie z uczniami klas 1-3 świetnie bawiły się na balu karnawałowym. Tańcom towarzyszyły różne konkursy.

      W lutym grupa przedszkolna wspólnie z wychowawcą przygotowała występ artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Widownię stanowili najważniejsi w tym dniu goście - babcie oraz dziadkowie. Dzieci zatańczyły poloneza oraz zaśpiewały piosenki i złożyły przepiękne życzenia w formie wierszyków. Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

      U przedszkolaków nie zabrakło zajęć kulinarnych. Dzięki kuchni, która powstała w szkole w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”,  dzieci mogły przez chwilę być kucharzami i przygotować smaczne gofry i naleśniki.

      W marcu obchodziliśmy wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet. Z okazji  Dnia Kobiet młodzi dżentelmeni złożyli życzenia oraz wręczyli dziewczynkom kwiaty, laurki i prezenty. Nie obyło się bez wspólnego, słodkiego poczęstunku.

       

       

     •  Pierwszy kwartał 2023 w harcerskim  działaniu

      09.03.2023

      Po raz 11 w styczniu odbył się  Rajd Pamięci Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg. Tradycyjnie wyruszył z nami patrol z Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie oraz synowie Woldenberczyków. Relacja z tego zdarzenia ukazała się w TVP Gorzów w programie „Pamięć i tożsamość”.

      Podczas ferii harcerze wyjechali na jednodniową wycieczkę do Poznania. Mieli okazję zwiedzić Historyland, zrobić własnoręcznie czekoladę oraz zjeść tradycyjne poznańskie danie pyry z gzikiem. Nasza drużyna prezentowała się bardzo dobrze, o czym świadczą wpisy na naszej stronie FB. Zuchy pojechały do Gorzowa Wlkp., gdzie  obejrzały film „Mumie”, poprawiły kondycję fizyczną w Parku Trampolin i po posiłku w McDonaldzie wróciły pociągiem do Drezdenka.

      22 lutego to święto wszystkich skautów. Nasi harcerze nawiązali listowny kontakt ze skautami z Niemiec i Szwajcarii. W tym dniu, podczas zbiórki, członkowie drużyny zdobyli nowe sprawności i tropy.

      1. Dobiegniewska Drużyna Harcerska i Zuchowa ma już 12 lat. Urodzinową zbiórkę przełożyliśmy na maj, ponieważ chcemy się spotkać w plenerze z harcerzami i harcerkami, którzy wcześniej należeli do naszej drużyny.  Przed nami Złaz Hufca, na którym po długiej przerwie spotkamy się z innymi harcerzami i zuchami z Drezdenka i Strzelec Kraj. Planujemy już wyjazdy wakacyjne, kolonię w lipcu i obóz harcerski w sierpniu.

     • „Mikołajkowa pomyłka”

      02.03.2023

      21 grudnia w naszej szkole odbył się  spektakl teatralny pt.  „Mikołajkowa pomyłka”.  Było to o tyle niezwykłe wydarzenie, iż role odgrywali pracownicy Gminnego Zespołu Szkół. W postacie bohaterów przedstawienia wcieliły  się : p. dyrektor Elżbieta Moś -  jako mama Magdalenki, p. Renata Zasik - Mikołaj,  p. Barbara Grzebyk- pani Kacperkowa, p. Ewa Paluta- Małgosia, p.  Izabela Klimczyk- Śnieżynka, p. Paulina Paczesna- bałwan,  p. Urszula Czupryniak- Magdalenka,  p. Sylwia Wróblewska- Bekała-Mateuszek, p. Agnieszka Jacków- mama Mateuszka i Małgosi oraz p. Dorota Pater-babcia Magdalenki . Nad wszystkim czuwała p. Edyta Dudyk- reżyser przedstawienia. Teatr to aktor i widz. W tej drugiej, równie ważnej roli wystąpili uczniowie kl. 1-8 szkoły podstawowej, LO,Branżowej oraz przedszkolaki  i zaproszeni goście. Wśród oglądających spektakl byli Burmistrz Dobiegniewa p. S. Łaźniewska oraz przedstawiciele Urzędu Gminy. Docenili naszych aktorów brawami, padło wiele ciepłych słów. Wielkie podziękowania należą się naszym aktorom, którzy tak dobrze przygotowali się do swoich ról , zarówno jeśli chodzi  o kostiumy, jak i o przydzieloną rolę.  Inicjatywa ta dała wiele radości oraz satysfakcji aktorom  i widzom. W przyszłości może się więc zdarzyć jakaś kontynuacja…….   Kto wie?