• Wycieczka klas liceum

            16.10.2022

            11.10 uczniowie klas 1LO, 3LO, 4LO i 3BS pod opieką pań Agnieszki Chudy i Beaty Nawojskiej-Idziak oraz pana Leszka Wieczora integrowali się w Poznaniu. Po „strasznym kinie” i „szale zakupów” satysfakcja gwarantowana. Mimo zmęczenia i późnej pory cała gromada wróciła zadowolona, ze śpiewem i uśmiechem na ustach, mając nadal dość sił na wspólną zabawę.

          • Młodzieżowa Rady Powiatu

            16.10.2022

            Nasi szkolni radni Młodzieżowej Rady Powiatu oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego GZS już trzykrotnie w tym roku szkolnym wzięli udział w spotkaniach z ramienia Rady.

            12 września było to spotkanie integracyjne w dobiegniewskim DPS. Wizyta, w której wzięli udział radni Martyna Kalinowska i Rafał Idczak oraz przedstawicielka SU Julia Graban, miała na celu nie tylko integrację młodzieży naszego miasta i powiatu z pensjonariuszami, ale przede wszystkim uczczenie urodzin siedmiu wrześniowych jubilatów, mieszkańców DPS. Było „100 lat”, pyszny tort, ognisko, warsztaty artystyczne i pouczający kącik zdrowia. Przyjazna i miła atmosfera spotkania pozwoliła cieszyć się wspólnymi chwilami, poznać bliżej życie mieszkańców DPS. Wizyta dała młodzieży także możliwość pomocy pensjonariuszom i zobaczenia uśmiechu na ich twarzach.

            W czwartek 28 września przedstawicielki SU Amelia Sipka i Anna Pietras razem z radnymi Młodzieżowej Rady Powiatu, kolegami i koleżankami z Zespołu Szkół w, SOSW w Strzelcach Kraj. i CKZiU w Strzelcach Kraj., i ich opiekunami na zaproszenie Pani Poseł RP Elżbiety Płonki miały okazję zwiedzić Sejm RP. Podczas wycieczki młodzież i jej opiekunowie zwiedzili m.in salę Posiedzeń Sejmowych, miejsca konferencji prasowych, restaurację sejmową, oraz Hall Główny, na którym znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej poległych w czasie II wojny światowej oraz tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej.

            07 października Rafał Idczak po raz kolejny wziął udział w sesji Młodzieżowej Rady Powiatu.Tym razem najmłodsi radni skupili się przede wszystkim na działalności charytatywnej. Ustalono m.in. akcję związaną z Mikołajkami i pomoc przy organizacji Powiatowego Dnia Seniora w Drezdenku. Rada postanowiła także objąć patronatem II edycję Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek i wspomóc organizację tej imprezy. Kolejną uchwałą młodzież zdecydowała o ponownym przeprowadzeniu konkursu plastycznego związanego ze Świętem Niepodległości „Mój patriotyzm”, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych naszego powiatu. Były też sprawozdania z poprzednich działań: wizyty w Sejmie RP, Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie i udziale w Dniu Rodzicielstwa Zastępczego.

          • Europejski Tydzień Sportu

            17.10.2022

            Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Jest to kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny), ma zachęcać obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.                                 

            Uczniowie z naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w tegorocznej ósmej edycji Europejskiego Tygodnia Sportu, który odbył się w dniach 23 – 30 września 2022r.

            Największą popularnością cieszył się jak zwykle unihokej, gdzie młodzież świetnie się bawiła w rozgrywkach koedukacyjnych, międzyklasowych.  Koordynatorami przedsięwzięcia byli pani Barbara Grzebyk i pan Franciszek Filas.

          • Laboratoria Przyszłości

            12.10.2022

            Laboratoria Przyszłości  to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

            Uczą się nie tylko uczniowie ale również nauczyciele.

            W ramach programu dla uczniów klas 4- 8  szkoła zakupiła klocki Lego Education SPIKE Prime zestaw podstawowy i zestaw rozszerzony. Dla uczniów klas 1 - 3 zestawy Lego Education SPIKE Essential.

             

          • Europejski Dzień Języków Obcych

            12.10.2022

            Szkolny konkurs plastyczny pt. "Portret monarchini” zorganizowany z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych został rozstrzygnięty.
            Uczniowie naszej szkoły profesjonalnie podeszli do przedstawienia wizerunku królowej Elżbiety II.
            Wykonane przez nich prace były bardzo pomysłowe i estetyczne.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce Mateusz Świder V b

            II miejsce Weronika Jaskólska I b

            III miejsce Szymon Mączka VI c

             wyróżnienie

            Zuzanna Wypchło  VIII b


            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

          • Święto Pieczonego Ziemniaka w 3b

            12.10.2022

            Dnia 7 października 2022r. klasa 3b obchodziła Święto Pieczonego Ziemniaka. Pogoda była piękna,  więc wszyscy chętnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Dzięki rodzicom dzieci mogły upiec na ognisku kiełbaski oraz skosztować pieczonych ziemniaków.  Były przepyszne! 

            Dodatkowymi atrakcjami były zawody sportowe, m.in. bieg w workach oraz zabawy integracyjne. 

          • „Kreatywne prace plastyczne"

            12.10.2022

                     W roku szkolnym 2022/23, na lekcjach plastyki realizowany będzie międzynarodowy projekt edukacyjny   pt. „Kreatywne prace plastyczne”. Projekt ten ma na celu wyzwolić twórczą ekspresję plastyczną u dzieci, spowodować aby dzieci nie szukały inspiracji w telefonie, Internecie, wśród kolegów a sami podejmowali przemyślane samodzielnie działania twórcze.

            Co miesiąc  uczniowie będą wykonywali jedno zadanie projektowe w różnych technikach, z użyciem innych narzędzi i materiałów plastycznych.

            We wrześniu uczniowie wykonywali pracę malarską na materiale higienicznym „ Słoneczniki”.

          • Wycieczka klasy 2LO do Gdańska

            11.10.2022

            W dniach 28-30 września klasa 2 LO wraz z wychowawczynią p. E. Trojanowską i opiekunką p. E. Palutą wyjechała na wycieczkę do Gdańska. Młodzież zwiedziła Stare Miasto, gdańskie uliczki "by night", spacerowała wzdłuż Motławy i poznawała historię w Muzeum II Wojny Światowej. Ci, którzy nie cierpią na lęk wysokości mogli również podziwiać panoramę Gdańska ze słynnego Amber Sky. Na deser nasi uczniowie mieli okazję do  relaksu w hotelowym spa.

          • Wycieczka klas 8

            12.10.2022

            Klasy 8a, 8c i 8d wybrały się 27 września na wycieczkę do kina na film "Johnny" opowiadającym historię nieżyjącego już księdza Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego. Jak można się domyślać, film dostarczył mnóstwa wzruszeń. Po krótkiej przerwie na obiad uczniowie wraz z wychowawcami: Iwoną Dobrowolską, Renatą Zasik, Pauliną Paczesną wybrali się z wizytą do siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim. Uczniowie mieli szansę przypomnieć sobie zasady bezpiecznej obsługi urządzeń elektrycznych, obejrzeć z bliska wozy strażackie przeznaczone do różnych zadań specjalnych, a przede wszystkim dowiedzieć się, jak skutecznie reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. 

          • Rajd harcerski „Ucieczka z Oflagu IIC Woldenberg”

            11.10.2022

            W dniach 24-25 września 2022 r. w Dobiegniewie odbył się rajd harcerski „Ucieczka z Oflagu IIC Woldenberg”, który został zorganizowany przez instruktorów I Dobiegniewskiej Drużyny Harcerskiej i Zuchowej przy wsparciu Urzędu Gminy w Dobiegniewie, Muzeum Woldenberczyków, Stowarzyszenia Militaria, Klubu Strzeleckiego Delta i Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Na trasie rajdu do rywalizacji stanęło pięć patroli harcerskich. Tematem rajdu była brawurowa ucieczka z obozu jenieckiego kpt. Zdzisława Pacaka - Kuźmirskiego, por. Jerzego Kleczkowskiego, por. Edwarda Madeja, por. Kazimierza Nowosławskiego i ppor. Zygmunta Siekierskiego. Uczestnicy  zapoznali się z przebiegiem ucieczki na podstawie filmu z cyklu Portrety wojenne: Zdzisław Pacak – Kużmirski”, a następnie po rozwiązaniu testu mogli wyruszyć na trasę.Przygotowano punkty sprawdzające wiedzę, umiejętności i sprawność fizyczną harcerzy. Największą atrakcją było przepłynięcie motorówką na drugi brzeg jeziora oraz strzelanie na dobiegniewskiej strzelnicy.Zwyciężył patrol "Phoenix" z 8. Szczepu Ziemi Choszczeńskiej Infinitum im. mjr Henryka Sucharskiego, drugie miejsce zajął patrol 8 SDH "Paradrop" ze Strzelec Kraj., trzecie miejsce ex aeqo zajęły patrole "Puszcza" z Drezdenka i "Szyszkojady" z Dobiegniewa. Zwycięzcom gratulujemy.  Wieczorne ognisko też zapadnie na długo w pamięci. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację rajdu.  ZAPRASZAMY ZA ROK.

          • Święto Pieczonego Ziemniaka

            10.10.2022

            W piątek 7 października klasa 1a i 1b uczestniczyły w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka. Dzieci poznały bajkę o ziemniaku, brały udział w zawodach sportowych i z wielkim zapałem piekły kiełbaski przy ognisku. Była też degustacja pieczonych ziemniaków. Pogoda nam dopisała, dzieci zadowolone wróciły do szkoły.

                                                                              Wychowawcy klas Aleksandra Czechowicz, Grażyna Chlebicka

          • Program Laboratoria Przyszłości

            04.10.2022

            W Szkole  Podstawowej  realizowany  jest rządowy program Labolatoria Przyszłości. W ramach programu zakupiono sprzęt i artykuły gospodarstwa domowego na potrzeby zorganizowania pracowni kulinarnej. Z zakupionego sprzętu  systematycznie korzystają  uczniowie działający w kole gastronomicznym .Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Ich celem jest zainteresowanie uczniów  kulinariami oraz motywowanie do możliwie największej  samodzielności w zakresie przygotowywania posiłków i ich spożywania.

          • Wybory do prezydium Samorządu Uczniowskiego klas IV -VI

            01.10.2022

            23 września  przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do prezydium Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły. Wzięło w nim udział 161 uczniów wybierających swoich przedstawicieli spośród 3 kandydatów. Wśród wszystkich głosów oddanych 6 było nieważnych. Opiekunowie SU: Marta Kozłowska i Marzena Korzeniewska-Antropik czuwały nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonały obliczeń głosów.

            Zgodnie z Regulaminem w skład prezydium Samorządu Uczniowskiego weszły wszystkie kandydatki        i według  największej liczby głosów otrzymały przydział funkcji w roku szkolnym 2022/2023:

            1.Katarzyna Lamprycht klasa VIb 68 głosów

            PRZEWODNICZĄCY SU

            2.Klaudia Tworek klasa VI a  47 głosów

            ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO

            3.Julia Szczerbicka klasa VI a 40 głosów

             SEKRETARZ

            GRATULUJEMY!! 

            Opiekunowie SU :

            Marta  Kozłowska

            Marzena Korzeniewska- Antropik

          • Mogliśmy mieć młodą kuropatwę w dłoni

            26.09.2022

            Doświadczyli tego uczniowie klasy IV c oraz grupka harcerzy z naszej szkoły podczas lekcji terenowej z przyrody, na którą zostaliśmy zaproszeni przez Koło Łowieckie „Ryś „ w Dobiegniewie. Byli z nami również przedstawiciele Koła Miłośników Przyrody „Jarząbek” w Strzelcach Krajeńskich. 23 września 2022 pojechaliśmy busami z myśliwymi do lasu w różne miejsca. Celem zajęć było poznanie mieszkańców lasów i pól, a szczególnie kuropatwy. Jest ich u nas mało z różnych powodów, dlatego myśliwi zwiększają populację wpuszczając do lasu ptaki z hodowli. Mają one odnaleźć się i rozmnożyć w naturalnym środowisku, początkowo dokarmiane. Mogliśmy w tej akcji uczestniczyć aktywnie i wysłuchać informacji o innych mieszkańcach lasu oraz poznać „muzykę myśliwską”. Na zakończenie pobytu było na Dolince  ognisko integracyjne z bogatym poczęstunkiem dla uczniów przygotowane przez licznych myśliwych. Jeszcze przy cudownej, jesiennej pogodzie to był bardzo udany edukacyjno-rekreacyjny dzień.

          • „Hej, czy Ty wiesz…?”

            26.09.2022

            Dnia 15 września odbyło się spotkanie integracyjne dla młodzieży klasy 1 LO i 1 BS. Temat przewodni: „Hej, czy Ty wiesz…?”.  Czas spędzony przy ognisku na plaży nad jeziorem Osiek był okazją do bliższego poznania się uczniów i wychowawców: Agnieszki Chudy i Barbary Grzebyk . Mimo wietrznej pogody pierwszakom dopisywały humory. Miło spędzone chwile przy ognisku i pieczenie kiełbasek sprawiły, że dzień był bardzo udany, nawiązały się nowe znajomości i więzi.

            Początek nauki w szkole ponadpodstwowej uznajemy za rozpoczęty, a uczniom życzymy samych sukcesów w nauce w murach naszej szkoły.

          • POLICJANCI SPEŁNILI MARZENIE OLIWIERA

            19.09.2022

            Oliwier, 12-letni chłopiec z autyzmem, chciał zobaczyć jak pracują policjanci. Wielokrotnie dopytywał swoich bliskich o pracę mundurowych. Funkcjonariusze gorzowskiej komendy spełnili jego marzenie. Oliwier zasiadł w fotelu komendanta, zobaczył policyjny sprzęt wykorzystywany przez policjantów drogówki i odwiedził centrum monitoringu. Był szczęśliwy, bo do samego końca nie wiedział o tej wizycie.

            Kilka dni przed pandemią, w 2020 roku, do gorzowskiej jednostki wpłynął list od mamy Oliwiera. Chciała spełnić marzenie syna, który zafascynowany był pracą policjantów. Wszystko było już przez funkcjonariuszy przygotowane, ale niestety pandemia przeszkodziła w realizacji tej wizyty. Zaangażowana w organizację nadkomisarz Magdalena Ziętek wróciła jednak pamięcią do tego listu i nawiazała kontakt z mamą 12-letniego Oliwiera. Policjanci chcieli wywiązać się z obietnicy i zorganizowali dla chłopca z autyzmem wizytę. Do końca nie wiedział, ze spełnią się jego marzenia.

            Zaskoczony sytuacją Oliwier rozpoczął swoją wycieczką od wizyty w gabinecie komendanta. To o jego pracę dopytywał mamę, gdy wielokrotnie przejeżdżał obok komendy. 12-latek mógł w policyjnej czapce obejrzeć gabinet szefa gorzowskich mundurowych i zapytać o interesujące go zagadnienia. Chłopiec przymierzył się także do policyjnego motocykla i obejrzał radiowóz, który mundurowi wykorzystują do obsługi zdarzeń drogowych. Okazało się, że Oliwier zna przepisy ruchu drogowego i rozpoznawał znaki prezentowane mu przez naczelnika drogówki. Swoją wycieczkę zakończył w centrum monitoringu wizyjnego, gdzie zobaczył jak wygląda praca operatorów.

          • DZIEŃ KROPKI

            18.09.2022

            15 września br.  klasy 4-6 wzięły udział w Dniu Kropki. Na różnych lekcjach był akcent z kropką w tle. Na języku polskim uczniowie rozszyfrowywali i układali kolejno nazwy przypadków, na matematyce rozwiązywali kolejność działań. Podczas przyrodniczej wycieczki szukali kropek na liściach, a na historii wyznaczali kropkami trasę podbojów Krzysztofa Kolumba. Na plastyce uczniowie tworzyli kroplowe arcydzieła a na koniec zakończyły dzień napisem po angielsku Dot Day. Bezkonkurencyjnie wygrała najbardziej zakropkowana klasa 5b, troszkę mniej liczna była 5c i 4a oraz 5a i 4c. Indywidualnie za kreatywność, odwagę i ilość kropek wygrali: Filip, Fabian, Oliver i Emilka z kl.5b oraz Zuzia z 5c. Wszystkim pozostałym uczniom dziękujemy za udział. Wyróżnione klasy otrzymały dyplomy i słodycze. Dzień Kropki zawitał także do nauczycieli, którzy swoim ubiorem pokazali, że kropka jest dla wszystkich 😆

          • NARODOWE CZYTANIE W GMINNYM ZESPOLE SZKÓŁ W DOBIEGNIEWIE

            12.09.2022

            09 IX 2022 zgromadziliśmy się na kolejnej odsłonie Narodowego Czytania w naszej szkole. Odbyło się ono na auli szkoły przy ul. Poznańskiej. Po ubiegłorocznej spektakularnej lekturze „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej przyszedł czas na   zagłębienie  się  w tajemniczy świat „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. „Ballady i romanse” zostały    zaproponowane w związku z  dwusetną rocznicą  ich wydania oraz by uhonorować Rok Romantyzmu Polskiego.

            Podczas spotkania zostały zaprezentowane ballady-„Romantyczność”, ”Świtezianka”, „To lubię”, „ Pani Twardowska”, „ Lilije”, które przybliżyli zgromadzonej na auli młodzieży i nauczycielom-  Sekretarz Gminy p. Grażyna Gradowska, Dyrektor GZS- p. Elżbieta Moś,  nauczyciel j. polskiego p. Renata Zasik oraz uczniowie szkoły podstawowej- Hanna Kalinowska, Aleksandra Pyrzyńska, Norbert Łojko z kl. 8D, Aleksandra Szczerbicka, Patrycja Krygler z kl. 8A oraz uczniowie klasy pierwszej  liceum ogólnokształcącego- Hanna Szeremet, Błażej Krygier i Paweł Mazelan. Po pełnej emocji  prezentacji utworów wieszcza swój własny wiersz pt. „Toń”- inspirowany balladami Mickiewicza - odczytała również Wicedyrektor GZS - p. Sylwia Szachowicz. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w quizie dotyczącym znajomości prezentowanych podczas wydarzenia ballad. Wszyscy chętni, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania otrzymali także słodką nagrodę ufundowaną przez p. Marcina Szachowicza.  

            Akcja Narodowe Czytanie ma na celu propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości.

            To był miło i pożytecznie spędzony czas. Do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie Narodowego Czytania.

          • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

            09.09.2022

            1 września 2022r. na Placu  pchor. Tadeusza Starca w Dobiegniewie odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2022/23. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. Wicewojewoda Lubuski pani Olimpia Tomczyk – Iwko, Lubuski Kurator Oświaty pani Ewa Rawa, posłanka na Sejm IX kadencji pani Elżbieta Płonka, Burmistrz Dobiegniewa pani Sylwia Łaźniewska, przewodniczący Rady Miejskiej w Dobiegniewie pan Marek Kowalczyk.

            Uroczystego otwarcia roku szkolnego dokonała pani Kurator Ewa Rawa dzwoniąc starym ręcznym dzwonkiem, którym dawno temu oznajmiano w naszej szkole rozpoczęcie i zakończenie lekcji. Wywołało to aplauz i gromkie brawa wśród zgromadzonych uczniów, ich rodziców oraz zaproszonych gości.

            Rozpoczęty nowy rok szkolny to kolejne wyzwania związane z realizacją zadań szkoły oraz jej zarządzaniem. Pani Burmistrz Sylwia Łaźniewska wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej panem Markiem Kowalczykiem poinformowali zebranych  o zmianach kadry zarządzającej Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie po przeprowadzonym konkursie na dyrektora GZS. Od 1 września 2022 r. funkcję dyrektora GZS powierzono pani Elżbiecie Moś, funkcję wicedyrektorów GZS powierzono pani Elżbiecie Szanderskiej i Sylwii Szachowicz. Podczas apelu podziękowano za pracę na stanowisku dyrektora GZS pani Jolancie Pawlak.

            Zgodnie z tradycją naszej szkoły pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Września – Woldenberczyków. Odbyło się także uroczyste powitanie wszystkich pierwszoklasistów, i tych ze Szkoły Podstawowej, jak i tych ze Szkoły Branżowej I Stopnia oraz Liceum Ogólnokształcącego. Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali upominki ufundowane przez Wojewodę Lubuskiego, Lubuskiego  Kuratora Oświaty i Burmistrz Dobiegniewa.

            Obchodom inauguracji roku szkolonego towarzyszył krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów dobiegniewskiego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej. Nawiązywał on do rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz początku roku szkolnego w pierwszym dniu wybuchu wojny. Uwieńczeniem występów był taniec z biało-czerwonymi flagami.

            Wszyscy goście zabierający głos podczas uroczystego apelu składali gronu pedagogicznemu i uczniom życzenia pomyślności i sukcesów w nowym roku szkolnym.

            Atrakcją uroczystości na Placu pchor. Tadeusza Starca były pokazy strażackie w wykonaniu strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Uczniowie zobaczyli m.in. pokazy  ratownictwa medycznego, gaszenia ognia, rozcinania wraku samochodu. Ochotnicy mogli zostać przewiezieni wozem strażackim.

            Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2022/2023 połączona była z uroczystością otwarcia odrestaurowanego Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie. Oficjalnemu otwarciu muzeum towarzyszyły m.in.: pokaz historyczny rekonstrukcji bitwy z czasów II wojny światowej, parada ułańska, występ artystyczny chóru „Poznańskie Słowiki” i laureatów Konkursu Recytatorskiego Poezji Oflagu IIC Woldenberg. Po oficjalnym otwarciu obiektu zaproszeni goście oraz mieszkańcy Dobiegniewa mogli zwiedzać rozbudowane i wzbogacone o liczne eksponaty historyczne miejsce historii naszego narodu.

            W bieżącym roku szkolnym zaplanowano wycieczki do muzeum wszystkich klas Gminnego Zespołu Szkół. Cenna lekcja historii powinna każdemu zapaść na długo w pamięci.