Zgodnie z tradycją naszej szkoły i tym razem wzięliśmy sprawy we własne ręce, czyli 19.09. 2008r. przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2008". Uczniowie klas I - III zawsze porządkują miasto i okolice z wielką chęcią. Tak było i tym razem. Z workami i rękawicami wyruszyli wszyscy obecni czyli 170 osób. Wielkie porządki poprzedził okolicznościowy apel, a potem był już tylko wymarsz. Worki pełne śmieci z różnych rejonów zabrane zostały przez Spółkę "Komunalni" i Nadleśnictwo Głusko. Uczniowie klas IV - VI (150 uczniów) porządkowali 3 najbardziej zanieczyszczone rejony naszego miasta tj. promenadę nad jeziorem, obszar nad Mierzęcką Strugą i park przy Zakładach Drzewnych. Akcja możliwa była do przeprowadzenia dzięki pomocy Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie (zakup worków, rękawiczek oraz zorganizowanie odbioru zebranych śmieci). Nad całością czuwał koordynator akcji P. Stefan Spieler - nauczyciel przyrody w naszej szkole.
Sprzątanie Świata - Polska 2008
16.10.2008
Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej
27.04.200817 kwietnia nasi uczniowie tradycyjnie wzięli udział w VI Powiatowym konkursie Recytatorskim poezji Obozowej Oflagu II C Woldenberg. nasi patroni Woldenberczycy podczas pobytu w oflagu starali się prowadzić życie kulturalne. Wielu z nich pisało poezję, w której wyrażali swoje uczucia związane z życiem za drutami oraz tęsknotę za bliskimi. W konkursie udział wzięli uczniowie z różnych szkół m.in. St. Kurowa, Barlinka, Drezdenka, Strzelec Kraj., Bobrówka...Poziom recytacji był bardzo wysoki, a reprezentanci szkół świetnie przygotowani przez swoich opiekunów. Tytuł LAUREATA zdobyła uczennica naszej szkoły Laura Rola z kl. VI C przygotowana przez nauczycielkę j. polskiego Bogusławę Hojniak. Wyróznienie przyznano również uczniowi kl. VI C Krzysztofowi Polanowskiemu.
Powiatowe Eliminacje BRD
27.04.200819 kwietnia 2008r. w naszej szkole odbyły się Eliminacje Powiatowe Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Udział wzięło 10 szkół podstawowych z powiatu. Uczestnicy Turnieju musieli wykazać się wiedzą w zakresie karty rowerowej i rozwiązać test, umiejętnością jazdy po torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego.
Najlepszą okazała się drużyna z naszej szkoły w składzie:
Michał Grzebyk kl. V c
Łukasz Tarczyński kl. VI a
Grzegorz Zasik kl. VI a
9 - 10 maja drużyna weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich w Gorzowie.
Michał Grzebyk został najlepszym zawodnikiem Turnieju.
Święto Patrona Szkoły
29.04.2008Dnia 18 kwietnia 2008r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Uroczystości rozpoczęła msza Św. w kościele p.w. Chrystusa Króla sprawowana przez księdza proboszcza Piotra Spychałę w intencji dzieci, nauczycieli oraz Woldenberczyków. Po Mszy Św. uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno - muzyczny zatytułowany "Uczymy się Ojczyzny" przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego Renatę Florczak. Zawarte w nim teksty i utwory muzyczne nawiązywały do bohaterskich czynów Polaków, a także wskazywały naszym wychowankom, jak w czasach współczesnych należy poznawać Ojczyznę, jej wartość, symbole narodowe. Na zakończenie uroczystości na placu pchor. T. Starca pod pomnikiem "Żołnierza polskiego 1939 - 1945 " zostały złożone wieńce.
Pożegnaliśmy Woldenberczyka
27.04.200825 lutego 2008 w Warszawie zmarł Woldenberczyk Witold Domański (ur. 13 października 1914 w Warszawie) , wybitny dziennikarz sportowy, uczestnik kampanii wrześniowej, więzień oflagu IIC, wieloletni pracownik „Przeglądu Sportowego”, laureat nagrody Złotego Pióra Klubu Dziennikarzy Sportowych (1962).
Domański nie tylko pisał o sporcie, szczególnie jeździectwie i hokeju na lodzie. Działał też aktywnie w Polskim Komitecie Olimpijskim i Polskim Związku Jeździeckim, był członkiem Komisji Jurorów Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF).
Był autorem książek o tematyce sportowej („Śladem kauczukowego krążka”) i wspomnień z okresu przedwojennej służby wojskowej („Z koroną i bez”).
Sportową pasję zaszczepił synowi Witoldowi Domańskiemu juniorowi, przez lata także dziennikarzowi „Przeglądu Sportowego”, a dziś szefowi polskiego Eurosportu.
Domański uczestniczył w bitwie nad Bzurą podczas drugiej wojny światowej, został odznaczony orderem Virtuti Militari. Pogrzeb odbył się 5 marca na cmentarzu Bródnowskim. Witolda Domańskiego pożegnali koleżanki i koledzy z KDS, weterani II Wojny Światowej, współpracownicy z redakcji "Przeglądu Sportowego", przedstawiciele związków sportowych oraz delegacja z Dobiegniewa (dzisiejsza nazwa Woldenbergu, największego w III Rzeszy oficerskiego obozu jenieckiego, gdzie Domański spędził ponad 5 lat).
Salwą honorową kawalera Orderu Virtuti Militari V klasy pożegnała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Podziękowanie
07.03.2008Uczniowie, rodzice, nauczyciele i Dyrekcja Szkoły Dziękują Państwu Marii i Antoniemu Mazurek, Krystynie i Sylwestrowi Karbowy, Pani Wandzie Kowalczyk, Pani Katarzynie Łuszczewskiej, Panom Przemysławowi Staszak i Tadeuszowi Wojtaszek za okazane wsparcie przy zakupie pomocy naukowych, bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność okazaną naszej szkole.
Sprawdzian próbny
10.01.200811 stycznia 208r. uczniowie klas VI zmierzyli się z próbnym Sprawdzianem Szóstoklasisty. Ten właściwy pisać będą 8 kwietnia.
XII Kiermasz Swiąteczny
10.01.200814 grudnia w naszej szkole odbył się XII Kiermasz Świąteczny. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców i uczniów szkoła zapełniła się tradycyjnie zapachem świątecznych ciast, barszczu, uszek oraz igliwia. Uczniowie wspólnie z p. B. Hojniak i p.M. Maćków i p. S. Spielerem przygotowali jasełka.
Turniej Mikołajkowy
10.01.20087 grudnia 2007r. odbył się VI Mikołajkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej klas IV o puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dobiegniewie. Więcej informacji - p. Sport
Spotkanie z poetką
10.01.20085 listopada 2007r. naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość pani Krystyna Konecka , znana poetka pochodząca z Dobiegniewa. Pani Krystyna odbyła spotkanie z uczestnikami Koła Miłosników Poezji działającym od 3 lat w naszej szkole oraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. Opowiedziała nam o swojej twórczości oraz licznych, ciekawych podróżach po świecie. Na pamiątkę pozostawiła tomik poezji BIAŁY KRUK. W podzięce wręczyliśmy p. Koneckiej nasz tomik poezji powstały podczas pracy koła.
Konkurs recytatorski
10.01.2008W listopadzie w szkole odbył się konkurs recytatorski "Jesień w poezji". Zakwalifikowani w drodze eliminacji uczestnicy prezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Uczestnicy dodatkowo zadbali o jesienne atrybuty, które ubarwiały całość prezentacji.Więcej informacji- p.Konkursy
Wycieczka do Warszawy
10.01.2008Na przełomie września i października 2007 roku został zrealizowany projekt edukacyjny „Podróże historyczno – kulturowe w czasie i przestrzeni” pt. „Tyle lat przyjeżdżaliście do nas, teraz my przyjedziemy do Was”. Tytuł naszej wyprawy nawiązywał do corocznych wizyt w Dobiegniewie patronów naszej szkoły – Żołnierzy Września – Woldenberczyków, którzy byli m.in. uczestnikami Powstania Warszawskiego.
Eliminacje rejonowe
10.01.200815 listopada wzięliśmy udział w eliminacjach rejonowych V edycji Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym
„W Europie jeździmy bezpiecznie”.
Eliminacje odbyły się w Gorzowie, udział wzięło 19 drużyn z naszej części województwa. Szkołę reprezentowali:
kl. IV Martyna Madej
kl. V Michał Grzebyk
kl. VI Łukasz Tarczyński
Drużyna zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego.
Realizujemy projekt.
06.11.2007
Dorównaj kroku! Razem łatwiej! to tytuł projektu Szkoły Podstawowej w Dobiegniewie, który zyskał bardzo wysoką ocenę Fundacji na rzecz Collegium Polonicum w ramach projektu ,, Nowoczesna edukacja – skuteczne wyrównywanie szans edukacyjnych w województwie lubuskim’’.To innowacyjny projekt, którego realizacja ma na celu pomóc dzieciom i młodzieży w dostępie do edukacji. Pomysły nauczycieli dotyczą w głównej mierze problem, którym jest wysoki odsetek uczniów dojeżdżających z terenów wiejskich ( 59 %). Fakt ten ma wpływ na niskie wyniki w nauce.
Kadra szkoły chciałaby przeciwdziałać tym trudnościom i poprawić sytuację uczniów.
W ramach zamierzeń projektowych utworzono lokalne punkty konsultacyjne w pięciu miejscowościach : Osiek, Ługi, Słonów, Mierzęcin, Wołogoszcz. W miejscowościach tych znajdują się zaplecza lokalowe, lecz uczniowie mają ograniczenia komunikacyjne. W utworzonych punktach nauczyciele od września 2007 do marca 2008 prowadzić będą specjalistyczne zajęcia terapeutyczne skierowane do uczniów mających problemy w nauce. Planowane zajęcia mają na celu udostępnienie różnych form wsparcia pedagogicznego i psychologicznego uczniom mającym kłopoty w nauce poprzez organizację specjalistycznych zajęć korekcyjno – kompensacyjnych i logopedycznych, pomoc w odrabianiu lekcji.
Pomoc uczniom, konsultacje przedmiotowe prowadzone są przez nauczycieli różnych przedmiotów we wszystkich wymienionych wioskach naszej gminy.
Poza pomocą w nauce uczniowie szkoły mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. W ramach proponowanych zajęć dzieci mogą uczyć się języka niemieckiego, zapoznać z technikami szybkiego zapamiętywania i czytania, uczyć i bawić się przy pomocy komputera, zdobyć kartę rowerową, rozwijać poetycką i plastyczną ekspresję twórczą, nauczyć się praktycznych umiejętności szycia i haftu...
W ramach realizacji projektu zorganizowano w czasie letnich wakacji półkolonię socjoterapeutyczną z elementami zabawy, przygody i turystyki pod hasłem ,, Żyj z przyrodą w zgodzie’’, która miała siedzibę w Dobiegniewie, jednakże dowożono dzieci z okolicznych wsi. Nauczyciele postarali się również o zorganizowanie dowozów dzieci na rozpoczęcie i zakończenie Młodzieżowego Turnieju Piłki Nożnej CUP, by mogli oni uczestniczyć w oglądaniu meczy i towarzyszących im imprez kulturalno – rozrywkowych.
W ramach Klubu Młodych Ludzi Sukcesu, uczniowie przeprowadzili debatę – 100 pytań do burmistrza.
Nauczyciele Szkoły Podstawowej zachęcają wszystkich uczniów i rodziców do uczestnictwa w zajęciach.
Eliminacje Wojewódzkie BRD
17.11.2007
11 i 12 maja drużyna z naszej szkoły w składzie: M. Grzebyk IVC
Ł. Tarczyński VA, G. Zasik VA wzięła udział w Eliminacjach Wojewódzkich XXX Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Drużyna zajęła IV miejsce zdobywając puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp.
Konkurs Recytatorski Poezji Obozu IIC Woldenberg
10.01.2008
26.04.2007r. w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły w naszej szkole odbył się V Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Obozu IIC Woldenberg. Uczniowie recytowali utwory powstałe w okresie niewoli w obozie jenieckim, których autorami byli Woldenberczycy - patroni naszej szkoły. Uczestnicy przybyli z różnych szkół naszego powiatu. Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna.
Tydzień Ekologiczny - konkursy indywidualne
24.04.20071. Konkurs wiedzy ekologicznej pn. „Ekolog 2007
roku”. Wygrała uczennica klasy VIA Ewa Woszczyk z najwyższą ilością uzyskanych punktów.
2. IV Szkolny Festiwal Piosenki Ekologicznej.
Grand Prix konkursu w bieżącym roku zdobyła Iga Świniarska z klasy VI C z piosenką pt.„Beata”. II miejsce zdobyła Kruszczak Angelika z VI C, III miejsce Dańczyszyn Dominika z VB,IV Stelter Dajana z VI C, V Przydalska Dagmara z VB, VI Łuczak Julia z IV C.
Nagrody ufundowane były przez Burmistrza Dobiegniewa. Za całość imprezy w klasach IV-VI odpowiedzialny był nauczyciel przyrody mgr Stefan Spieler.
Tydzień Ekologiczny
06.11.2007
W ramach Tygodnia Ekologicznego w dniach 16.04.-20.04.2007r. klasy IV – VI rywalizowały o tytuł „Ekologicznej klasy 2007 roku”.
Przebieg rywalizacji – konkurencje dla klas.
1. Udział w wiosennym sprzątaniu rejonów naszego miasta.
2. Każda klasa na tydzień przed rozpoczęciem
obchodów Tygodnia Ekologicznego przygotowała
okolicznościowy plakat o tematyce ekologicznej.
3. W dniu 20.04.07r. na apelu poświęconym obchodom Tygodnia Ekologicznego uczniowie każdej klasy przygotowali mini scenkę ekologiczną.
4. Każda klasa przygotowała okolicznościowe hasło konkursowe o tematyce ekologicznej.
Ekologiczną klasą 2007 roku – została klasa VI C, która zdobyła najwyższą ilość punktów.
Konkurs ortograficzny
24.04.2007W miesiącu kwietniu odbyły się dwuetapowe eliminacje do „IV Powiatowego Konkursu Ortograficznego”. W I etapie uczniowie musieli napisać dyktando, pamiętając o zasadach poprawności ortograficznej. Do II etapu zakwalifikowało się pięć osób: Ewa Woszczyk kl. VIA, Agata Fulara kl. VIB, Ewa Karpińska kl. V B. Karolina Gielar kl. VA i Anna Gradowska kl. VIA.
II etap to zmagania z dyktandem i testem ortograficznym, które wyłoniły finalistów, reprezentantów naszej szkoły na szczeblu powiatowym. Największą liczbę punktów uzyskała, a więc zajęła I miejsce Ewa Woszczyk, II miejsce Agata Fulara, a III Ewa Karpińska.
Zdobywczynie I i II miejsca, 21 kwietnia 2007 r. w Goszczanowie, walczyły w zmaganiach indywidualnych i zespołowych o tytuł „Mistrza Ortografii”. Uczestnicy pisali dyktando i rozwiązywali test ortograficzny składający się z rebusów, krzyżówek. I miejsce i tytuł „Powiatowego Mistrza Ortografii” zdobyła Ewa Woszczyk. W zmaganiach zespołowych nasza szkoła zajęła II miejsce.
Witamy Pierwszy Dzień Wiosny
02.04.2007Do obchodów I Dnia Wiosny nasza szkoła przygotowywała sie kilka tygodni. Jak co roku, impreza miała na celu powitanie wiosny poprzez wykonanie wystroju całego budynku, integrację uczniów oraz świetną zabawę.
Na początku marca każda klasa losowała karteczkę innego koloru. W tej barwie przygotowywała wystrój swojej sali lekcyjnej, przebranie uczniów i wychowawcy do prezentacji.Oprócz dekoracji i zewnętrznego wyglądu, kazda z klas musiała tego dnia zaprezentować trzy podstawowe zadania:
- zaśpiewac "odpowiedniego" koloru piosenkę
- przedstawić i omówić wykonany przez klasę (przynajmniej metrowy i odpowiedniego koloru) symbol wiosny.
Trzecie zadanie związane było również z losowaną przez klasę karteczką, na odwrocie której znajdowały się nazwiska nauczycieli nie mających w naszej szkole wychowawstwa. Przedstawiciel klasy musiał przebrać się za wylosowanego nauczyciela i dodatkowo wspólnie z innymi przedstawić jakąś smieszną historię lub skecz.
Od samego poczatku prezentacjom pszczególnych klas przyglądała sie komisja, przydzielając od 1 - 5 pkt za poszczególne zadania.
Wszystkie klasy przygotowały się znakomicie. Po zsumowaniu punktów wyłoniono najlepiej prezentujace się grupy, które zostały wyróżnione na szkolnym apelu i otrzymały dyplomy.Tego typu impreza odbywa się w naszej szkole od kilku lat i z roku na rok wzrasta jej poziom i zaangażowanie uczniów.
Pragnę podziękować dyrekcji, nauczycielom i wszystkim uczniom za wspaniałą zabawę.
Opiekun SU Monika Maćków
Archiwum Aktualności