• Podziękowanie dla Darczyńcy

      19.10.2021

      Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność za zakup na rzecz naszej  grupy przedszkolnej  „0b”  klocków edukacyjnych, pięknych zabawek i kolorowych pojemników. Zakupy   będą cieszyć, bawić i uczyć naszych wychowanków.

      Życzymy sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

                                                                   Wychowawczynie            

                                                             Maria Bakowicz  Iwona Tajak

     • Wycieczka do Poznania

      19.10.2021

      W czwartek 30 września 2021 r. klasy I i II BS oraz III LO wraz z opiekunami - Panem J. Pawelskim, M. Wichrem oraz L. Wieczorem udały się na wycieczkę do Poznania. Jej celem było podjęcie działań na rzecz nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Naszą wizytę w Poznaniu rozpoczęliśmy od zwiedzania stolicy Wielkopolski, następnie udaliśmy się do Multikina 51 na melodramat wojenny pt. „Wyszyński – zemsta i przebaczenie”. Film to historia fabularna, która opowiada o nieznanych dotąd losach ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - porucznika, który w czasie Powstania Warszawskiego był kapelanem Armii Krajowej oraz tajnego szpitala powstańczego w Puszczy Kampinoskiej. Po seansie przyszedł czas na zwiedzanie Avenidy, gdzie w ramach integracji udaliśmy się na wspólne zakupy i degustację lokalnych produktów. Po wyczerpującym dniu spędzonym w Poznaniu, w dobrych humorach i zadowoleni, wróciliśmy do Dobiegniewa.

     • Święto Pieczonego Ziemniaka

      13.10.2021

      W słoneczny poranek 1 października br. oddziały przedszkolne „0a” i „0b”wzięły udział w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka.

      Najpierw dzieci zapoznały się bajką o historii ziemniaka, następnie ruszyły do pląsów, wesołych zabaw i zmagań sportowych. Pobyt na świeżym powietrzu pobudził  wszystkim apetyt i  nadszedł czas na degustację pieczonych nad ogniskiem kiełbasek. Obchody tego święta stanowiły doskonałą okazję do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz integrację naszych grup.

      Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji ogniska i wspólną zabawę.

     • Wyjazd na powitanie roku szkolnego 2021/2022

      03.10.2021

      Nasi uczniowie z powodu trwającej od dłuższego czasu pandemii są bardzo spragnieni wyjazdów grupowych. Jako organizatorzy przygotowujący wycieczkę, widzieliśmy wielką radość tych, którzy zostali zapisani na listę uczestników. Nikomu nie przeszkadzało, że  trzeba będzie zachować pewien reżim sanitarny i nie pojedzie cała klasa, a tylko kilka osób z każdego oddziału.

      Wyjazd do  Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku odbył się 29 września 2021r. Byliśmy też w  Pławinie, gdzie w gospodarstwie  rolnym Pana Leszka Glezera hodowane są jelenie. Jest to jedna z największych takich hodowli w Europie. W wycieczce tradycyjnie uczestniczyli uczniowie wyróżniający się w zbiórce kasztanów oraz uczęszczający na zajęcia rewalidacyjne. Cel wyjazdu jest każdego roku podobny – poznawanie naszego regionu pod kątem atrakcji przyrodniczych.  I udało się! Dzieci były zachwycone możliwością podziwiania z  bliska zwierząt i w muzeum, i na powietrzu  oraz ich ilością.  Nawet jeśli jeżdżą do Drezdenka i okolic z rodzicami, to miejsca te nie były im znane. Drezdenecki muzealny obiekt posiada  zmienioną i wzbogaconą ekspozycję przyrodniczą oraz dział regionalny, a nawet wystawę prac plastycznych z ostatniego miejscowego pleneru. W Pławinie stada jeleni /po około 150 sztuk każde/ mocno przykuwały uwagę dzieci. W trakcie pobytu  w ptaszarni wszyscy chcieli nazbierać sobie  strusich piór.

      Już na wycieczce niektórzy uczniowie  przed muzeum zbierali kasztany na następny wyjazd. Zauważyliśmy, że kasztanowce w Drezdenku są piękne, duże i zdrowe. Jak dowiedzieliśmy się od Pani Dyrektor - zostały  skutecznie zaszczepione przeciwko szkodnikowi o nazwie szrotówek  kasztanowcowiaczek i stąd ta ich wyjątkowa okazałość.

     • Wizyta u strażaków

      15.09.2021

      10 września 2021 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole wyszły do Ochotniczej Straży Pożarnej. Celem wyjścia było poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaka, poznanie wyposażenia wozów strażackich oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzieci przymierzały hełm strażacki, lały wodę wężem strażackim i siedziały w wozach strażackich.
      To było duże przeżycie.

     • WSPARCIE DLA UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI

      07.09.2021

      MEiN kontynuuje  wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży przeżywających kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19.

      Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli.  Pod numerem telefonu 800 800 605  można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

     • X JUBILEUSZOWE NARODOWE CZYTANIE 2021

      05.09.2021

      3 września w budynku szkolnym przy ulicy Poznańskiej odbyło się Narodowe Czytanie, które jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012roku. W tym roku czytano dramat ,,Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, którego premiera odbyła się w 1906 roku w Krakowie. Przygotowaniem scenerii oraz reżyserią w naszej szkole zajęła się pani Sylwia Wróblewska-Bekała. Występowali uczniowie klas ósmych, pani burmistrz Sylwia Łaźniewska, pani sekretarz Grażyna Gradowska, pani dyrektor Jolanta Pawlak oraz panie dyrektorki: Elżbieta Szanderska i Elżbieta Moś. Pomimo, że było to czytanie, to na widowni dało się odczuć przedsmak sztuki teatralnej. Podczas wymiany dialogów dochodziło do wielu humorystycznych sytuacji, które podobały się oglądającym. W rolę głównej bohaterki wcieliła się z powodzeniem pani Burmistrz. Uwagę widowni zwróciło bardzo pomysłowe przebranie pani dyrektor Elżbiety Moś. Po występie publiczność uczniowska nagrodziła występujących gromkimi brawami.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

      01.09.2021

      1 września jak co roku spotkaliśmy się na placu podchorążego Tadeusza Starca, żeby powitać nowy rok szkolny. Część patriotyczną rozpoczęła pani burmistrz Sylwia Łaźniewska. W swoim wystąpieniu nawiązała do drugiej wojny światowej. Złożyła także życzenia dla uczniów, rodziców i nauczycieli.  Delegacje mieszkańców złożyły wiązanki pod pomnikiem czynu żołnierskiego. Później pierwszoklasiści otrzymali okolicznościowe upominki wręczone przez panią Burmistrz i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dobiegniewie.  Następnie dyrektor szkoły Jolanta Pawlak dokonała uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022. Życzyła wszystkim zebranym najwięcej zdrowia.

     • Zakończenie roku szkolnego 2020/21

      30.06.2021

      Nadszedł wreszcie dzień, w którym spotkaliśmy się na placu podchorążego Tadeusza Starca,  żeby pożegnać miniony rok szkolny. Z tej okazji gościliśmy panią Burmistrz Dobiegniewa Sylwię Łaźniewską, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dobiegniewie Marka Kowalczyka, Przewodniczącą Rady Rodziców  Natalię Burdz  i oczywiście Dyrektor Szkoły Jolantę Pawlak oraz wicedyrektor Elżbietę Szanderską i Elżbietę Moś, które prowadziły uroczystość. Ze względu na trwające nadal procedury zgromadzeń, pożegnanie nastąpiło etapami. Najpierw klasy 0-III, potem VII-VIII Szkoły Podstawowej, Szkoła Branżowa, Liceum Ogólnokształcące i na zakończenie klasy IV-VI Szkoły Podstawowej. Zgodnie z uchwałą nr IX/60/19 Rady Miejskiej w Dobiegniewie najlepszym uczniom osiągającym sukcesy w konkursach przedmiotowych i sportowych Pani Sylwia Łaźniewska  wręczyła stypendium Burmistrza Dobiegniewa.  Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu otrzymali z rąk Pani Dyrektor świadectwa z biało- czerwonym paskiem i  zostali nagrodzeni książkami ufundowanym przez Burmistrza Dobiegniewa. Tym , którzy uzyskali średnią ocen od 4,50 do 4,74  w imieniu Rady Rodziców nagrody wręczyła Przewodnicząca Pani Natalia Burdz. Ten rok był rokiem nietypowym pod wieloma względami. Pandemia sprawiła, że uczniowie kształcili się zdalnie. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podziękowała lokalnym władzom za pomoc w pozyskaniu laptopów, dzięki którym możliwe było realizowanie nauki przez niektórych uczniów. Podkreśliła również, że jedynym plusem edukacji na odległość  było poznanie nowoczesnych technologii. Zaproponowała, żeby w czasie wakacji solidnie odpocząć, szczególnie od komputera i komórki. Po dniu dzisiejszym wszystkich czeka dwumiesięczny odpoczynek, aż do 1 września, kiedy  zacznie się nauka w następnych klasach. We wrześniu, miejmy nadzieję ,że znów spotkamy się w klasach, bibliotece szkolnej, świetlicy, na tarasie i orliku.  Wyróżnionym uczniom gratulujemy sukcesów, a całej społeczności szkolnej życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

     • Wycieczka klas trzecich do DPN

      30.06.2021

      W dniu 15 czerwca 2021r. odbyła się wycieczka do Drawieńskiego Parku Narodowego. W wycieczce brały udział wszystkie klasy trzecie oraz uczniowie wyróżniający się w zbiórce kasztanów i żołędzi w poprzednim roku szkolnym 2019/2020.

      Zwiedzanie parku rozpoczęliśmy od wizyty w Punkcie Informacyjnym DPN w Głusku. Tu poznaliśmy florę i faunę jezior DPN przedstawioną w postaci miniatur, czyli akwariów. Czekając aż wszyscy wysłuchają ciekawego opowiadania pracownika parku - Pani Elżbiety Gizickiej i obejrzą akwaria, skorzystaliśmy z placu zabaw. Następnie przeszliśmy pieszo nad jezioro Czarne. Tu mogliśmy podziwiać wyjątkową czystość wody, roślinność porastającą brzegi   oraz zapoznać się z informacjami  na tablicach kolejnego przystanku ścieżki edukacyjnej „Jezioro Ostrowieckie”. Zmęczeni wróciliśmy do miejscowości Ostrowite, gdzie zapoznaliśmy się z historią osady. Podziwialiśmy też ruiny kościoła i obejrzeliśmy cmentarz ewangelicki. Już wiemy co to „stela”, a wy czy wiecie? Po tak długim spacerze pojechaliśmy na bindugę Kamienna. Wspaniałe miejsce na wypoczynek.  Tu czekało na nas ognisko. Spragnieni i głodni samodzielnie upiekliśmy kiełbaski na ogniu. Mogliśmy odpocząć i pobawić się integrując z rówieśnikami. Spotkaliśmy też kolegów z innych szkół.

      Była to wspaniała lekcja przyrody i historii. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom uczestniczącym w  wycieczce za opiekę i zapewnienie nam bezpieczeństwa.

      H. Niedziałkowska i A. Błaszczyk

     • Warsztaty profilaktyczne

      13.06.2021

      W dniach  07.-09.06.2021r w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne. Mając, jak zawsze, na uwadze zdrowie emocjonalne naszej młodzieży, zaplanowaliśmy tym razem zajęcia dla uczniów klas VI i VII. Realizowany był Program rekomendowany o nazwie: „Debata”, gdzie głównym celem było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich, wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez substancji psychoaktywnych,  zmiana błędnych przekonań normatywnych, klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia, a także opóźnienia inicjacji alkoholowej wśród młodzieży. Uczniowie zapoznani zostali  przez  panią psycholog  z krótką historią oraz ze stratami i konsekwencjami,  jakie wynikają z picia alkoholu. Młodzież wykazywała duże zainteresowanie tematyką – najbardziej ciekawił ich proces uzależnienia, gdzie wykorzystana taśma nawijana coraz ściślej wokół rąk, symbolizowała kajdany, które miały być metaforą braku wolności i negatywnych skutków. Pani psycholog była  pod wrażeniem mądrości naszych uczniów, którzy zadawali bardzo logiczne i frapujące ich pytania, adekwatnie do tematu. Chętnie uczestniczyli  w scenkach mających na celu pokazać sytuacje ryzykowne, przed którymi mogą się ustrzec w przyszłości. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami osób im bliskich, które poniosły straty w wyniku picia alkoholu. Jesteśmy pewni, że przekazana wiedza będzie towarzyszyć  i ułatwi naszej młodzieży dokonywanie w przyszłości mądrych wyborów.

      Ewa Ciesielska