• Warsztaty profilaktyczne

• W dniach  07.-09.06.2021r w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne. Mając, jak zawsze, na uwadze zdrowie emocjonalne naszej młodzieży, zaplanowaliśmy tym razem zajęcia dla uczniów klas VI i VII. Realizowany był Program rekomendowany o nazwie: „Debata”, gdzie głównym celem było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich, wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez substancji psychoaktywnych,  zmiana błędnych przekonań normatywnych, klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia, a także opóźnienia inicjacji alkoholowej wśród młodzieży. Uczniowie zapoznani zostali  przez  panią psycholog  z krótką historią oraz ze stratami i konsekwencjami,  jakie wynikają z picia alkoholu. Młodzież wykazywała duże zainteresowanie tematyką – najbardziej ciekawił ich proces uzależnienia, gdzie wykorzystana taśma nawijana coraz ściślej wokół rąk, symbolizowała kajdany, które miały być metaforą braku wolności i negatywnych skutków. Pani psycholog była  pod wrażeniem mądrości naszych uczniów, którzy zadawali bardzo logiczne i frapujące ich pytania, adekwatnie do tematu. Chętnie uczestniczyli  w scenkach mających na celu pokazać sytuacje ryzykowne, przed którymi mogą się ustrzec w przyszłości. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami osób im bliskich, które poniosły straty w wyniku picia alkoholu. Jesteśmy pewni, że przekazana wiedza będzie towarzyszyć  i ułatwi naszej młodzieży dokonywanie w przyszłości mądrych wyborów.

Ewa Ciesielska

• Dzień Dziecka 2021

• Pomimo pochmurnej pogody uczniowie Gminnego Zespołu Szkół świetnie się bawili na plaży nad jeziorem Wielgie i Osiek. Dziękujemy Pani Burmistrz za dmuchańce i pyszne lody.

• „Jak radzić sobie z powrotem do szkolnej rzeczywistości po wielomiesięcznej nauce zdalnej?”.

•

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów oraz ich rodzicom (opiekunom), z inicjatywy pedagoga GZS w Dobiegniewie, zorganizowano cykl spotkań on-line z psychologami. Temat spotkań, jakże aktualny w naszych czasach, powrót do szkoły po niemal rocznej nauce w domu. To nowa sytuacja dla wszystkich: nauczycieli, uczniów i ich rodziców (opiekunów), dla wielu to spory stres.

Spotkania z psychologami odbyły się w konstruktywnej formule: uczestnicy podczas zajęć cały czas byli w kontakcie z prowadzącymi, słuchali – mieli możliwość zadawania pytań i otrzymywanie praktycznych odpowiedzi.

Panie prowadzące warsztaty, poruszyły cztery istotne aspekty:

• Lęk przed powrotem do nauki stacjonarnej - jak sobie z nim radzić.
            • Nabycie umiejętności ponownego przystosowania się do życia w szkolnej rzeczywistości.
            • Obniżony nastrój, destruktywne myśli – kiedy powinnam/powinienem szukać pomocy?

Osoby i instytucje, do których uczniowie mogą się zwrócić w przypadku obaw i lęków wynikających z długotrwałej nieobecności w szkole.

Z tej praktycznej pomocy skorzystali uczniowie oraz rodzice zainteresowani pomyślnością swoich pociech.

Ewa Ciesielska