10 listopada , w przeddzień święta, zorganizowaliśmy w szkole obchody rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Tego dnia uczniowie przyszli odświętnie ubrani. Wielu miało przypięte biało-czerwone rozety. Na zajęciach realizowane były treści patriotyczne. Uczniowie śpiewali hymn i pieśni z okresu odzyskania niepodległości, oglądali prezentacje, inscenizację oraz filmy edukacyjne, wykonywali prace plastyczne. Na tablicach wystawionych na korytarzu szkoły przy ulicy Gdańskiej, rozwijali swoją kreatywność, rysując wspólną pracę na temat ,,Jestem patriotą, bo…”. Efekty można zobaczyć na załączonych zdjęciach. W tym dniu panowała uroczysta i radosna atmosfera. Narodowe Święto Niepodległości powinno być symbolem jedności i solidarności wszystkich Polaków.
Połowinki 2021!
19.11.202129 X wspólną zabawę połowinkową urządziły klasy druga i trzecia liceum oraz druga branżowa.
Po ciężkim dniu wytężonych przygotowań impreza ruszyła w najlepsze. Sekcja „dekoracyjna” (3 LO) postarała się o niepowtarzalny klimat i magiczną atmosferę, sekcja „kulinarna” (2 LO) spisała się także na medal, przygotowując rewelacyjne menu. Obie grupy wspomagała klasa 2 BS, która zadbała również o wyśmienitą oprawę muzyczną. Mimo zmęczenia po całym dniu pracy wszyscy świetnie się bawili do „białego rana”.
Młodzież zadowolona, wychowawcy (Beata Nawojska-Idziak, Jan Pawelski i Leszek Wieczór) - dumni!
Nasi uczniowie Górą!!!
11.11.2021W dniu 5.11 w Zielonej Górze odbył się XI finał Konkursu Patriotycznego “Ojczyzno Ma”, który został zorganizowany przez Akcję Katolicką Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej z zachowaniem reżimu sanitarnego. Oprócz zaprezentowania swojej wiedzy uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Ziemi Lubuskiej i wysłuchania koncertu instrumentalnego. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas ósmych: Błażej Krygier z kl. 8a, Bartosz Mituła z kl. 8b oraz Marcin Górski z kl. 8c - laureaci etapu szkolnego, którzy do Zielonej Góry przyjechali wraz ze swoim opiekunem, Panią A. Ostapczuk. Na dziesięciu finalistów (którzy zostali wyłonieni po wcześniejszej weryfikacji części pisemnej), w części ustnej pierwsze miejsce zajął Marcin Górski, a Bartosz Mituła trzecie. Tym samym otrzymali tytuł Laureata konkursu.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Aleksandra Ostapczuk
6
Spotkanie z Panią Krystyną Konecką
09.11.20218 listopada 2021r. odbyło się spotkanie uczniów kl. VA z poetką oraz dziennikarką urodzoną w Dobiegniewie Panią Krystyną Konecką.
Autorka podzieliła się swoimi wspomnieniami związanymi z naszą miejscowością, a następnie opowiedziała o swojej pracy literackiej. Uczniowie mogli poznać wybrane dzieła oraz obejrzeć zdjęcia ze spotkań autorskich i wyjazdów. Poetka przedstawiła swoje najnowsze publikacje zatytułowane:
„Zwierciadło Marii Stuart” i „ Kruchość. Sonetti a corona”.
To była niezwykła lekcja języka polskiego!
AKCJA “ZNICZ”
11.11.2021Jak co roku w szkole przy ul. Poznańskiej, przed uroczystością Wszystkich Świętych (w dniach od 11.10 do 05.11) została przeprowadzona akcja “Znicz”. Młodzież przez dwa tygodnie przynosiła znicze, które później zapalała na cmentarzu komunalnym jako światełko pamięci na grobach tych, którzy poprzedzili nas do wieczności już dawno i nie mają bliskich, którzy mogliby ich upamiętnić. W kolejnych dniach uczniowie na lekcjach religii i godzinie wychowawczej z entuzjazmem porządkowali groby, aby pamięć o tych osobach nie zginęła. Nie zapomnieli też o najważniejszej sprawie, czyli o modlitwie za wszystkich zmarłych spoczywających na tym cmentarzu.
Taka to już nasza narodowa tradycja, że dbamy o groby nie tylko bliskich nam osób.
Światełko pamięci płonęło z MIŁOŚCIĄ.
Brawo Młodzi!
Koordynator akcji - Aleksandra Ostapczuk
Poznajemy zawody - spotkanie z budowlańcem
09.11.2021W ostatnie piątkowe, październikowe przedpołudnie naszą grupę odwiedził tata Adasia. Pan Krzysztof opowiedział dzieciom o swojej pracy budowlańca. Dzieci z uwagą słuchały jak buduje się dom, jakie narzędzia, maszyny i pojazdy ułatwiają pracę na budowie. Pokazał nam również odpowiedni strój pracownika budowlanego. „Zerówkowicze” z radością przymierzały kaski ochronne, oglądały różne narzędzia i z zachowaniem szczególnej ostrożności mogły pobyć w koparko-ładowarce.
Bardzo dziękujemy panu Krzysztofowi za poświęcony czas.
Wychowawczynie
Maria Bakowicz Iwona Tajak
„PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”
02.11.202127 października nasza szkoła przystąpiła do II MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VI OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja ta realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji. Mimo niesprzyjających okoliczności udało nam się być częścią tego wydarzenia czytelniczego. Nim jednak przystąpiliśmy do akcji, wszyscy uczniowie oraz wychowawcy otrzymali informacje i wytyczne na temat zbliżającego się wydarzenia. Każda klasa miała za zadanie przygotować plakaty promujące czytanie, z czego oczywiście wszyscy się wywiązali. Plakaty te ozdobiły hole w naszej szkole. Wykonaliśmy gazetkę ścienną związaną z promocją czytelnictwa . W tym dniu na wszystkie przerwy międzylekcyjne zabieraliśmy ze sobą książkę, którą wcześniej wypożyczyliśmy w bibliotece szkolnej, a potem siadaliśmy wygodnie gdzie kto mógł, w sali lekcyjnej bądź na korytarzu, na głównym holu szkoły i przez całą przerwę czytaliśmy wybraną przez siebie książkę. Najmłodszym uczniom wychowawcy zorganizowali tzw. strefy czytania, gdzie słuchali książek czytanych przez swoich nauczycieli. Udział w akcji wzięli wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole ( 244 uczniów ) oraz nauczyciele i pracownicy szkoły (14 osób). #przerwanaczytanie
Koordynatorkami akcji były: p. Edyta Dudyk i p. Bozena Woźniak
7
Wyjazd do Parku Wodnego
02.11.202130 września wychowawczynie klasy 7a i 7c, Paulina Paczesna i Iwona Dobrowolska zorganizowały wyjazd do Poznania, do Parku Wodnego. Po tak długim czasie lockdownu i ograniczeń w organizowaniu wycieczek, uczniowie naszej szkoły naprawdę cieszyli się na wyjazd. I nie byli rozczarowani. Poza świetną zabawą w parku wodnym, gdzie spędzili kilka godzin pływając, zjeżdżając ze zjeżdżalni i korzystając z wszelkich dostępnych tam atrakcji, to podróż tramwajem czy pociągiem przyniosła dodatkowe atrakcje, podobnie jak i obcowanie z dużym miastem.
3
Indywidualne spotkania z rodzicami tzw. „drzwi otwarte”
28.10.2021ul Gdańska
3 listopada 2021 godz. 15.00 - 17.00
6 kwietnia 2022 godz. 15.00 - 17.00
ul. Poznańska
17 listopada 2021 godz. 15.30-17.30
20 kwietnia 2022 godz. 15.30-17.30
Nasi uczniowie w Warszawie
26.10.2021Dnia 19 października 2021 czworo uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie uczestniczyło w wycieczce do Warszawy sponsorowanej przez Panią Poseł dr Anitę Kucharską – Dziedzic. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy wyróżnili się pracą społeczną na rzecz społeczności szkolnej i Samorządu Uczniowskiego. Byli to: Martyna Kalinowska z II LO, Rafał Idczak z III LO, Bartosz Mituła z VIII b i Marcin Górski z VIII c. W programie wyjazdu było zwiedzanie budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Obecność w miejscu znanym z telewizji, gdzie zapadają najważniejsze decyzje w naszym państwie zawsze wywiera ogromne wrażenie. Wielkim wydarzeniem była też wizyta w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, gdzie rezyduje głowa państwa. W tym miejscu prezydent Polski przyjmuje najważniejszych gości zagranicznych. Tu także odbywają się znaczące wydarzenia z udziałem obywateli naszego kraju. Kolejnym punktem wyjazdu była obecność przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego. Uczniowie zobaczyli wartę honorową w miejscu, gdzie odbywają się szczególne uroczystości państwowe. Podsumowaniem wyjazdu było spojrzenie na stolicę z platformy widokowej na szczycie Pałacu Kultury i Nauki w centrum Warszawy. Wycieczka była bardzo owocna i wyczerpująca. Warto było zobaczyć te miejsca.
2
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
26.10.2021Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. W tym roku przypadał on 1 października, a realizacja przebiegła pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Z tej okazji w naszej szkole sprawdzaliśmy ,,tabliczkową wiedzę” w niecodzienny sposób - podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Udział w tej akcji brali uczniowie klas 3 - 6 oraz nauczyciele. W każdej z klas nauczyciel wraz z uczennicami rozdał do wykonania działania i kontrolował czas ich obliczeń. Po napisaniu egzaminu dalsza część tego wyjątkowego dnia była realizowana w bibliotece szkolnej, gdzie uczniowie sprawdzali wiedzę swoich kolegów i koleżanek. Osoby, które rozwiązały wszystkie działania poprawnie, otrzymały certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. W naszej szkole tytuł eksperta otrzymało 56 uczniów na 222 egzaminowanych. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wzbudziły chęć zdrowej rywalizacji.
Przedstawiciele naszej szkoły w Młodzieżowej Radzie Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego
26.10.202120 września wybraliśmy przedstawicieli naszej szkoły do Młodzieżowej Rady Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego. Wybory odbyły się wśród uczniów szkoły ponadpodstawowej, gdyż działalność Rady opiera się na współpracy właśnie między tego typu placówkami. Reprezentantami GZS zostali Martyna Kalinowska z klasy 2 LO I Rafał Idczak z 3LO. MRP od razu zaczęła działać bardzo aktywnie. Odbyła już dwie sesje, w tym jedną wyjazdową.
Na pierwszym spotkaniu w budynku Starostwa Powiatowego w Strzelcach Kraj. wybrano Prezydium oraz opracowano plan pracy do końca tego roku kalendarzowego. Zaplanowano kilka wydarzeń mających na celu integrację młodzieży licealnej naszego powiatu.
11 października Rada odwiedziła Głusko. Celem wyjazdu była nie tylko integracja, ale przede wszystkim poznawanie terenów naszego powiatu. Członkowie Rady spotkali się z przedstawicielami Nadleśnictwa, zapoznani zostali z prezentacją dotyczącą pracy leśników oraz zasobów Drawieńskiego Parku Narodowego. Następnie odbyli dwugodzinną wycieczkę po ciekawych zakątkach Parku, która zakończyła się biesiadowaniem przy ognisku. Podczas spotkania w Głusku odbyła się także druga sesja Rady. Podjęto na niej uchwałę dotyczącą organizacji konkursu plastycznego związanego ze Świętem Niepodległości, skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych naszego powiatu.
Kolejne spotkanie Rady odbyło się 18 października w dobiegniewskim DPS-ie. Młodzież poznawała życie mieszkańców ośrodka, kształtując w sobie wrażliwość i empatię. Spotkanie miało także charakter wolontariatu - z pewnością ta wizyta Rady w Domu Pomocy nie była ostatnią.
5
Podziękowanie dla Darczyńcy
19.10.2021Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność za zakup na rzecz naszej grupy przedszkolnej „0b” klocków edukacyjnych, pięknych zabawek i kolorowych pojemników. Zakupy będą cieszyć, bawić i uczyć naszych wychowanków.
Życzymy sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
Wychowawczynie
Maria Bakowicz Iwona Tajak
Wycieczka do Poznania
19.10.2021W czwartek 30 września 2021 r. klasy I i II BS oraz III LO wraz z opiekunami - Panem J. Pawelskim, M. Wichrem oraz L. Wieczorem udały się na wycieczkę do Poznania. Jej celem było podjęcie działań na rzecz nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Naszą wizytę w Poznaniu rozpoczęliśmy od zwiedzania stolicy Wielkopolski, następnie udaliśmy się do Multikina 51 na melodramat wojenny pt. „Wyszyński – zemsta i przebaczenie”. Film to historia fabularna, która opowiada o nieznanych dotąd losach ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - porucznika, który w czasie Powstania Warszawskiego był kapelanem Armii Krajowej oraz tajnego szpitala powstańczego w Puszczy Kampinoskiej. Po seansie przyszedł czas na zwiedzanie Avenidy, gdzie w ramach integracji udaliśmy się na wspólne zakupy i degustację lokalnych produktów. Po wyczerpującym dniu spędzonym w Poznaniu, w dobrych humorach i zadowoleni, wróciliśmy do Dobiegniewa.
23 września klasy ósme żegnały lato nad jeziorem Osiek
19.10.2021To był wietrzny ale słoneczny dzień, wyruszyliśmy ze szkoły rano, zaopatrzeni w prowiant i dobre humory. Planowane rozgrywki w piłkę siatkową nie do końca się udały (silny wiatr porywał piłkę), ale najważniejsze, że byliśmy razem, mogliśmy porozmawiać i pograć w inne gry. Udało się upiec kiełbaski i oczywiście ziemniaki przygotowane przez Pana F. Filasa. Pobyt osłodziły nam słodkości zakupione przez wychowawców oraz przepyszne czekoladowe ciasto, które upiekła Magda.
4
Święto Pieczonego Ziemniaka
13.10.2021W słoneczny poranek 1 października br. oddziały przedszkolne „0a” i „0b”wzięły udział w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka.
Najpierw dzieci zapoznały się bajką o historii ziemniaka, następnie ruszyły do pląsów, wesołych zabaw i zmagań sportowych. Pobyt na świeżym powietrzu pobudził wszystkim apetyt i nadszedł czas na degustację pieczonych nad ogniskiem kiełbasek. Obchody tego święta stanowiły doskonałą okazję do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz integrację naszych grup.
Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji ogniska i wspólną zabawę.
9
MALI RATOWNICY - ZE SZKOLNEJ ŚWIETLICY
08.10.20216 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia z zakresu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów.
1
Wyjazd na powitanie roku szkolnego 2021/2022
03.10.2021Nasi uczniowie z powodu trwającej od dłuższego czasu pandemii są bardzo spragnieni wyjazdów grupowych. Jako organizatorzy przygotowujący wycieczkę, widzieliśmy wielką radość tych, którzy zostali zapisani na listę uczestników. Nikomu nie przeszkadzało, że trzeba będzie zachować pewien reżim sanitarny i nie pojedzie cała klasa, a tylko kilka osób z każdego oddziału.
Wyjazd do Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku odbył się 29 września 2021r. Byliśmy też w Pławinie, gdzie w gospodarstwie rolnym Pana Leszka Glezera hodowane są jelenie. Jest to jedna z największych takich hodowli w Europie. W wycieczce tradycyjnie uczestniczyli uczniowie wyróżniający się w zbiórce kasztanów oraz uczęszczający na zajęcia rewalidacyjne. Cel wyjazdu jest każdego roku podobny – poznawanie naszego regionu pod kątem atrakcji przyrodniczych. I udało się! Dzieci były zachwycone możliwością podziwiania z bliska zwierząt i w muzeum, i na powietrzu oraz ich ilością. Nawet jeśli jeżdżą do Drezdenka i okolic z rodzicami, to miejsca te nie były im znane. Drezdenecki muzealny obiekt posiada zmienioną i wzbogaconą ekspozycję przyrodniczą oraz dział regionalny, a nawet wystawę prac plastycznych z ostatniego miejscowego pleneru. W Pławinie stada jeleni /po około 150 sztuk każde/ mocno przykuwały uwagę dzieci. W trakcie pobytu w ptaszarni wszyscy chcieli nazbierać sobie strusich piór.
Już na wycieczce niektórzy uczniowie przed muzeum zbierali kasztany na następny wyjazd. Zauważyliśmy, że kasztanowce w Drezdenku są piękne, duże i zdrowe. Jak dowiedzieliśmy się od Pani Dyrektor - zostały skutecznie zaszczepione przeciwko szkodnikowi o nazwie szrotówek kasztanowcowiaczek i stąd ta ich wyjątkowa okazałość.
4
Archiwum Aktualności